Pierwszy sondaż po "taśmach Morawieckiego". PiS lekko w górę, Koalicja Obywatelska traci

Czy ponowne wypłynięcie afery taśmowej przy okazji tzw. taśmach premiera Mateusza Morawieckiego drastycznie zmieniło upodobania polityczne Polaków? Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje, że nie. PiS w dalszym ciągu cieszy się największym poparciem.

W badaniu przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, na który komitet wyborczy oddaliby swój głos. Badanie to przeprowadzono w dniach 5 i 6 października, a więc niedługo po tym, jak ujawniono tzw. taśmy Morawieckiego. Czy afera wokół premiera wpłynęłaby na wyniki wyborów?

PiS nadal przed Koalicją Obywatelską. Stagnacja na polskiej scenie politycznej

Okazuje się, że nie. Najnowszy sondaż pokazuje, że polska scena polityczna jest dość stabilna. 37,2 procent ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowałoby na komitet Prawa i Sprawiedliwości - oznacza to wzrost o 0,6 punktów procentowych w stosunku do sondażu przeprowadzonego w dniach 10-11 sierpnia br. Koalicja Obywatelska, którą współtworzą partie PO i Nowoczesna, może liczyć na poparcie 30 proc. badanych (spadek o 0,9 punktów procentowych), natomiast trzeci wynik zdobyła partia Kukiz'15, zdobywając 10,1 proc. głosów (+ 3,1 pp).


Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Poza podium uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej, osiągając 7 proc. poparcia (-1,66 pp. w stosunku do poprzedniego sondażu) oraz PSL z poparciem 5,2 proc. ankietowanych (+0,22 pp). Partia Razem oraz Wolność nie dostałyby się do Sejmu. 

Sondaż IBRiS dla 'Rzeczpospolitej' przeprowadzony w dniach 5 i 6 października 2018Sondaż IBRiS dla 'Rzeczpospolitej' przeprowadzony w dniach 5 i 6 października 2018 

Co ciekawe, bardzo podobne wyniki odnotowano w badaniu przeprowadzonym trzy lata temu. W październiku 2015 PiS miał 37 procent poparcia, Platforma Obywatelska - 24 proc., Kukiz’15 - 8,8 proc., a Nowoczesna - 7,6 proc. Te wyniki pokazują, że pomimo zaciekłej walki o głosy wyborców, na polskiej scenie politycznej niewiele się zmienia.

Czy partia Roberta Biedronia weszłaby do Sejmu?

Drugi wariant badania obejmował możliwość wyboru nieistniejącej jeszcze partii Roberta Biedronia. Okazuje się, że nie wpłynęła ona znacząco na zmianę rozkładu sił w Parlamencie.

Gdyby partia Roberta Biedronia istniała, PiS cieszyłby się poparciem 35,8 proc. ankietowanych, KO - 29,8 proc. Kukiz’15 -10,8 proc., a SLD - 5,8 proc. Z badania wynika, że partia Roberta Biedronia nie weszłaby do Sejmu, ponieważ może liczyć na poparcie 3,2 proc. ankietowanych.

Znamy numery list na kartach wyborczych. PiS na ostatnim miejscu

Więcej o:
Komentarze (340)
Pierwszy sondaż po "taśmach Morawieckiego". PiS lekko w górę, Koalicja Obywatelska traci
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 86 razy 32

  Teraz u władzy mamy twór rydzykowo-PZPR-owski, mieniący się prawicowym, popierany przez zaburzonych autorytarnie mitomanów religijnych i lumpenproletariat pobierający 500 + na wódkę i auta z Niemiec. Spełnia się widzenie ks. Piotra z Dziadów cz. III Adama Mickiewicza, Tyran wstał (jarosław Kaczyński, doktor filozofii marksizmu, sowieckie nasieie świątkowskich na ziemiach polskich), gal sądzić będzie (UE, Macron) biedna ta Polska.

 • biesczad1

  Oceniono 56 razy 30

  Widocznie 40% Polaków popiera łapówy - to stówka dla grada, to 500+ dla ciemnego luda...

 • ucan2

  Oceniono 48 razy 24

  Przerażające, 37 % ludzi popiera kołtuństwo, hipokryzję, cynizm, klęczenie przed Rydzykiem, idiotyzmy Macierewicza, cwaniactwo Misiewiczów i szczerbaty uśmiech kawalera z Żoliborza, który mści się za swoje porażki strasząc pistolecikiem.

 • Mr. X

  Oceniono 37 razy 17

  Ciekawe, że mając zeznania kelnerów, prokuratura nie podjęła tropu.
  Gdy taśmy bezpośrednio dotyczyły PO i PSL , to PiS waliło jak w bęben.
  Gdy dziennikarze dokopali się do zeznań kelnerów to bagatelizują, a jak na ironię, to właśnie wspomniane zeznania o słupach powinno zainteresować prokuraturę.
  Dlaczego tego nie robi?
  Przecież Ziobro nie będzie zamykać swojego.
  Tak jak PRL-owska bezpieka nie zamknęła TW Balbinie w dniu 13 grudnia roku pamiętnego.
  Śmiem twierdzić, że gdyby słowa Morawieckiego, były wypowiedziane przez kogoś z PO to z automatu by był aresztowany w świetle kamer z TVP na 48 godzin, a proces i wyrok byłby tuż przed wyborami.

 • norman67

  Oceniono 32 razy 16

  To jest ten ciemny pisowski lud, który jak widzi kłamczucha to od razu czuje, że nasz - mamy do czynienia ze swoloczokracją.

 • maptar

  Oceniono 33 razy 15

  Sondażownie , tak jak stadniny, TVP, prokuratura są całkowicie przejęte przez PiS. Ludzie nie dajcie nabierać się na te głupoty. Tylko Nielsena nie przejęli. PiS ma jakieś 20 - 25 %. MAX.

 • blablick

  Oceniono 24 razy 12

  Suweren dostał miskę ryżu i na mocz mówi deszcz. Nic go nie przekona że to jednak mocz.
  Welocome to Wenezuela;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX