Prace nad projektem antyszczepionkowców poparli też posłowie lekarze. Grożą im konsekwencje

Pięciu posłów PiS, którzy z zawodu są lekarzami, głosowało w Sejmie, by projekt znoszący obowiązek szczepień skierować do dalszych prac. Pomysł antyszczepionkowców krytykują środowiska medyczne. Zaś posłami zajmuje się Izba Lekarska. Mogą zostać ukarani.

Sejm w zeszłym tygodniu opowiedział się przeciwko odrzuceniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień i za skierowaniem go do dalszych prac w sejmowej komisji. To ustawa tzw. antyszczepionkowców - grupy, która podważa naukowy konsensus, zgodnie z którym szczepienia są bezpieczne, zapobiegają epidemiom i ratują życie. Dzięki szczepieniom udało się w niektórych krajach wyeliminować groźne choroby zakaźne. Ale autorzy projektu chcą, by szczepienia przestały być obowiązkowe. 

Ustawie sprzeciwiały się nie tylko środowiska medyczne i opozycja, ale też minister zdrowia i szef GiS. Jednak większość posłów PiS poparła dalsze prace nad projektem. Politycy partii mówili, że ich obietnicą wyborczą było nieodrzucanie od razu projektów obywatelskich. Wśród tych posłów PiS było pięcioro lekarzy: Alicja Kaczorowska, Grzegorz Raczek, Tomasz Latos, Krzysztof Ostrowski i Andrzej Sośnierz. Teraz mogą mieć z tego powodu kłopoty. 

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej o wszczęcie postępowania wobec ww. lekarzy.

Posłowie "naruszają zaufanie do zawodu lekarza"

Prezes warszawskiej izby Łukasz Jankowski zwraca uwagę, że w swoim wystąpieniu w Sejmie poseł Krzysztof Ostrowski "wypowiadał się publicznie w sposób niezgodny z aktualną wiedzą medyczną i nawołuje do stosowania nieefektywnych metod profilaktyki".

"Otwarcie przekazuje informacje, które nie mają jakichkolwiek wiarygodnych podstaw naukowych" - czytamy w piśmie. Ostrowski zwraca uwagę, że to "narusza zaufanie do zawodu lekarza".

Przypomina też, że szczepienia są skuteczne i powszechnie stosowane, zaś samorząd lekarski negatywne ocenił projekt i apelował do posłów o jego odrzucenie. Zdaniem izby działanie posłów lekarzy może naruszać Kodeks Etyki Lekarskiej. Zgodnie z nim "swoim postępowaniem, również poza pracą zawodową, lekarz nie może propagować postaw anty-zdrowotnych”. Zaś zgodnie z prawem lekarz ma obowiązek "wykonywać zawód m.in. zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej".

Należy ubolewać, że – jako lekarze – nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca

- podkreślono w piśmie.

Za działanie sprzeczne z zasadami etyki i naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarzom może grozić nagana, zawieszenie, a nawet usunięcie z zawodu. 

Więcej o:
Komentarze (116)
Posłom lekarzom grożą kary za głosowanie ws. obowiązku szczepień
Zaloguj się
 • padoq

  Oceniono 34 razy 28

  Strach sie leczyc u idiotow

 • Wies Kwiec

  Oceniono 32 razy 24

  Czy lekarz, poseł PiS może być zdrowym na umyśle ? Odpowiedź jest oczywista, a w związku z tym wszyscy ci pseudo lekarze powinni stracić uprawnienia do leczenia ludzi i .......... zwierząt.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 20

  Niby lekarze a jednak tumany głosują jak partia kazała bo inaczej kaczor będzie zły

 • Gar Gur

  Oceniono 26 razy 18

  aaaaaa...kuźwa sie nie szczepcie sie i wy i swoich dzieci..to jest najprostsza droga cofniecia sie do sredniowiecze gdzie szalały choroby. I proponuje jeszcze zeby takich nie szczepionych nie leczyc i nie przyjmowac do szpitala.

 • ryyys

  Oceniono 20 razy 16

  Co się dziwicie! Tu idzie o głosy.
  Czy ktoś rozumny może poprzeć zorganizowaną grupę przestępczą o nazwie PiS?
  Oni zabiegają o ciemny lud, to ich elektorat.

 • pt.nut

  Oceniono 17 razy 13

  Po co szczepionki, skoro jest modlitwa? Ja nawet śpiewana modlitwa ( to podobno modlitwa x 2) nie pomaga, zawsze jeszcze pozostaje piec chlebowy.
  Pissdzielce powinni zaczynać dzień od modlitwy i baranka.

 • ireksz

  Oceniono 21 razy 13

  i slusznie, niech sie zajma znachorstwem albo holistyka, bo na lekarzy sie nie nadaja, ciemniaki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX