Afera taśmowa. Nagrań ma być ok. 100. Przewijają się nazwiska prezydentów i biznesmenów

Ujawnione nagrania z restauracjach Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room mogą być wierzchołkiem góry lodowej. Onet informuje, że prokuratura postawiła kelnerom zarzuty za nagranie blisko 100 rozmów. Z zeznań kelnerów wynika, że nagrywali m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego czy Lecha Wałęsę. Problem w tym, że nie wiadomo, gdzie taśmy się znajdują.

Od ponad tygodnia pojawiają się kolejne informacje na temat rozmów, które nagrywano w warszawskich restauracjach Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room. W ciągu kilku dni media opublikowały kolejne nagrania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Onet.pl opublikował nagranie, które już wcześniej opisywał "Newsweek". Nie było ono jednak dostępne opinii publicznej. Inną taśmę opublikował portal TVN24.pl. Na niej Morawieckiego mówił o ofercie kilkudziesięciu tysięcy złotych "wsparcia" dla Aleksandra Grada, ówczesnego ministra w rządzie Donalda Tuska.

Afera taśmowa. Mieli nagrywać Kwaśniewskiego, Millera i Kulczyka

Znanych jest już kilkanaście nagrań. Teraz Onet donosi, że kelnerzy w restauracjach Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room tuzów ze świata polityki i biznesu nagrywali wręcz hurtowo. Prokuratura postawiła kelnerom zarzuty dotyczące około 100 rozmów.

Jednak, jak podaje portal, to tylko liczba nagrań udokumentowana przez śledczych, w rzeczywistości zeznania Łukasza N. oraz Konrada Lasoty (to oni mieli odpowiadać za podsłuchy) wskazują, że może być ich znacznie więcej.

Problem w tym, że, choć prokuratura jest przekonana o istnieniu blisko 100 taśm, nie wie, gdzie nagrania się znajdują. Prokuratura dysponuje prawdopodobnie około 11 nagraniami, które nie przedostały się jeszcze do mediów. W tych rozmowach mieli uczestniczyć według Onetu m.in.: były minister transportu Sławomir Nowak, były wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, była wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Waldemar Pawlak, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Lech Wałęsa.

Wśród taśm, których prokuratura nie odnalazła, mają znajdować się rozmowy Jana Kulczyka z Aleksandrem Kwaśniewskim, Leszkiem Millerem, Radosławem Sikorskim, Pawłem Grasiem, Krzysztofem Kwiatkowskim, byłym ministrem sportu Andrzejem Biernatem, czy byłym wiceministrem skarbu Pawłem Tamborskim.

Z zeznań Lasoty wynika, że na jednym z nagrań jest rozmowa Leszka Millera z Aleksandrem Kwaśniewskim. Były prezydent z byłym prezydentem mieli w 2013 r. rozmawiać o aferze Rywina. "Nagranie jednoznacznie dowodzi, że obaj politycy są odpowiedzialni w tej aferze i określają swoją w niej rolę oraz opisują jednoznacznie swoje niezgodne z prawem działania" - miał powiedzieć Lasota, którego cytuje Onet.

Taśmy jak waluta

Poza Kulczykiem kelnerzy mieli nagrywać wielu innych biznesmenów z ogromnymi majątkami: Zygmunta Solorz-Żaka, Leszka Czarneckiego, Romana Karkosika czy Zbigniewa Jakubasa.

Prokuraturze część nagrań dostarczył w 2015 r. ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik. Ciekawe są okoliczności, w jakich jego agenci dotarli do taśm. Jak się okazuje dostali je jako "element przestępczego rozliczenia" podczas pracy pod przykryciem, co oznacza, że nagrania stały się walutą na czarnym rynku.

Więcej o:
Komentarze (168)
Taśm może być ok. 100. Przewijają się nazwiska prezydentów i biznesmenów
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 36 razy 16

  Co to takiego było w tej restauracji, że wszyscy wielcy tam bywali ? Kto tym sterował, sprowadzał ich tam. Przecież do spotkań i rozmów mają gabinety swoje albo biura. Dziwne to.

 • max crecci

  Oceniono 16 razy 8

  Pierwsze taśmy to było onegdaj dzieło demokraty Michnika wobec Rywina. Pan Adam był zatem Pierwszym Kelnerem III RP.

  Dał nam przykład (...) jak zwyciężać mamy....

 • andrew1507

  Oceniono 20 razy 8

  Ja nie mam zamiaru pracowac za "miske ryzu" na rzecz bankstera.
  Dlatego glosuje przeciwko pis we wszystkich wyborach.

 • igan1

  Oceniono 9 razy 7

  Teoretyczny kraj , który jeszcze widnieje na globusach.Rzygać się chce ,kto nami rządził i rządzi. Jedno szambo.

 • andrew1507

  Oceniono 16 razy 6

  Menele u władzy.
  Kogo wybraliście Polki i Polacy?
  Czy nie żal Wam waszych dzieci, wnuków i prawnuków?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 16 razy 6

  Jeżeli rzeczywiście taśmy te trafiły do przestępców, to będą jaja. Mam nadzieję, że dziennikarze nie odpuszczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX