Ustawa antyszczepionkowców w Sejmie. Szef GIS wbrew linii partii: Moja misja - powstrzymać to

PiS poprze dalsze prace nad projektem antyszczepionkowców, choć szef GIS, były wiceminister zdrowia, zapowiedział w Sejmie, że zrobi wszystko, by "to zatrzymać" - to wiemy po I czytaniu obywatelskiej inicjatywy.

Dzisiaj odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która zakłada, że szczepienia w Polsce nie byłyby obowiązkowe, jeżeli nie ma wybuchu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Podpisy pod nim zbierały ruchy antyszczepionkowe.

Broniła go Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP (NOP - niepożądany odczyn poszczepienny).

Socha twierdziła m.in., że system obowiązkowych szczepień łamie prawa człowieka. Później próbowała pouczać prowadzącą obrady wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską, która zwracała jej uwagę, że przekraczała czas wystąpienia.

- Ja znam prawo, mam godzinę, czy polski rząd tak traktuje polskie rodziny? - dopytywała Socha. Niestety, myliła się, zgodnie z regulaminem przysługiwało jej 15 minut.

Projekt antyszczepionkowców. PiS popiera dalsze procedowanie

Później głos zabierali przedstawiciele klubów i kół poselskich. To w tym momencie Krzysztof Ostrowski z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego partia poprze dalsze procedowanie projektu, ponieważ obiecała, że zawsze pochyli się nad obywatelskimi inicjatywami.

Zaraz potem zaatakował tę decyzję były minister zdrowia z PO Bartosz Arłukowicz, mówiąc: - Jesteście medycznymi ignorantami. To nieprawdopodobne, to możliwe tylko w czasach PiS.

W czasie, gdy posłowie debatowali nad projektem ustawy w Sejmie, głos zabrał inny były minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Dawny członek rządu m.in. Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego oznajmił w RMF FM, że wprowadzenie dobrowolności szczepień to zły pomysł. - Posłowie powinni głosować przeciw przyjęciu tego projektu - mówił.

Szef GIS do antyszczepionkowców: To moja życiowa misja, by to zatrzymać

Najmocniejszy cios antyszczepionkowcom zadał jednak były wiceminister zdrowia z PiS, a obecnie Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Ostro zareagował na przytaczane przez Sochę "fakty", stwierdzając m.in., że w Polsce potrzeba programu edukacyjnego, by nie manipulować informacjami o szczepionkach.

To moja misja życiowa, zatrzymać to, co się dzieje. By polskie dzieci były bezpieczne

- powiedział Pinkas podczas dyskusji, zwracając się do przedstawicieli antyszczepionkowców. Zapewniał też, że nie ma wątpliwości, że szczepionki, które podawane są w Polsce, są bezpieczne.

Mimo tego, gdy ponownie głos dostała Justyna Socha, stwierdziła, że Pinkas może mieć "kiepskie" dane na temat szczepionek i prawie wykrzyczała, że niezależnie od dalszych losów projektu nikt "nie zamknie jej ust".

Po I czytaniu projekt antyszczepionkowców trafi pod głosowanie w Sejmie - jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, już w czwartek 4 października posłowie zdecydują o jego przyszłości. Głosowanie w czwartek zapowiedział też wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Więcej o:
Komentarze (240)
Ustawa antyszczepionkowców w Sejmie. Szef GIS wbrew linii partii: Moja misja - powstrzymać to
Zaloguj się
 • yan57

  Oceniono 34 razy 32

  z własnego podwórka moje dzieci zachorowały na odrę starsze było zaszczepione i przszło chorbę łagodnie a młodsze nie było zaszczepine i chorobę przeszedł bardzo żle z powikłaniami ... dlatego uważam że powinno być obowiązkowe szczepienia....

 • Jan Nowak

  Oceniono 35 razy 29

  Tą babę powinni skierować na badania psychiatryczne bo normalna to ona na pewno nie jest . Co do samego projektu oby sejm go odrzucił , już samo to że się nim zajmuje świadczy o poziomie spłeczeństwa w Polsce a przynajmniej tych 120tys osób

 • twzelnik

  Oceniono 33 razy 23

  Jeszcze raz:
  1. Karać antyszczepionkowców za kłamstwa na wzór kłamstwa oświęcimskiego. Minimalną karą powinno być płatne sprostowanie kłamstw na koszt kłamcy.
  To nauczy odpowiedzialności za słowo.

  2. Ograniczać prawa rodzicielskie rodzicom nieszczepiącym dzieci tak jak to się robi wobec rodziców, które nie posyłają dzieci do szkół pomimo obowiązku szkolnego.

  Z kłamcami NIE DYSKUTOWAĆ. Nie warto. Oni doskonale wiedzą, że kłamią.

 • adalberto3

  Oceniono 29 razy 23

  Opanowanie chorób zakaźnych to największe osiągnięcie medycyny. Jeszcze w 1892 w bogatym Hamburgu zmarło podczas epidemii cholery prawie 9 tys. osób. Dzisiaj w Europie, m.in.dzięki masowym szczepieniom, praktycznie nie ma takich chorób. To doprawdy żałosne, że Sejm zajmuje się takimi tematami.

 • vito60

  Oceniono 71 razy 17

  Jacek Wilk, wybrany z listy Kukiza bełkotał dziś coś o epidemii raka i autyzmu u dzieci. Nie powiedział tylko, czy rak przenosi się drogą kropelkową, przez dotyk, czy może przez płyny ustrojowe. Takich idiotów mamy w Sejmie.

 • pix_d

  Oceniono 67 razy 15

  Ciekawe czy wierzą też w jednorożce, w garnek ze złotem na końcu tęczy i w to że Ziemia jest płaska?

 • polakadam

  Oceniono 95 razy 13

  To jest właśnie elektorat pisu. Antyszczepionkowcy i podobna ciemnota.
  Dzięki takiemu ciemnemu ludowi doszli do władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX