Sąd Najwyższy wysłał kolejne pytania do unijnego trybunału. Dotyczą m.in. niezależności sądów

Sąd Najwyższy zwrócił się z czterema pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak podaje biuro prasowe SN, pytania są "tożsame" z pytaniami wysłanymi 2 sierpnia. Dotyczą m.in. nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów.

Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne cztery pytania prejudycjalne. Według informacji biura prasowego SN, pytania są "tożsame" z wysłanymi 2 sierpnia.

"Dotyczą zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek" - czytamy w komunikacie.

W sierpniu Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 pytań, dotyczących zmian w sądownictwie przyjętych przez parlament i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

Sąd Najwyższy wysyła pytania prejudycjalne

Jak podaje TVN24, w środę SN wystosował pytania na kanwie sprawy "o ustalenie istnienia stosunku pracy i zapłatę" w związku ze sporem pomiędzy obywatelem Polskim a szwajcarską spółką. Polak złożył do SN skargę kasacyjną.

Sędziowie Sądu Najwyższego składając teraz pytania prejudycjalne chcą uzyskać od TSUE potwierdzenie, że w składzie rozpoznającym sprawę Polaka może znaleźć się sędzia, który ukończył 65. rok życia. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, w przypadku braku zgody prezydenta na dalsze orzekanie, taki sędzia przechodzi w stan spoczynku.

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o:
Komentarze (50)
Sąd Najwyższy wysłał kolejne pytania do unijnego trybunału. Dotyczą m.in. niezależności sądów
Zaloguj się
 • tatulekonline

  Oceniono 11 razy 9

  Brawa dla sędziów, że znajdują sposób na sztuczki PISu. Te cwaniaczki tylko czekają, żeby obsadzić sądy swoimi ludźmi. Potem przejęliby niezależną prasę i tv i już nikt nie powstrzymałby układów takich jak w ostatnio Radomiu. Stop misiewiczom!

 • dziadwawelski

  Oceniono 25 razy 9

  Ktoś chyba próbuje "ograć" kulawego Żyda z Żoliborza, który realizuje tz "testament" profesora Leszko Kaczyńsko-Smoleńskiego ;-)))

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 51 razy 7

  Było jasne, że ZUS (czyli rząd) przegra sprawę (wycofa sprawę z SN) tylko po to, aby pytania zadane przez SN były bezprzedmiotowe.

  Nie wiem tylko, dlaczego rząd zakładał, że SN nie wyśle tych samych pytań w dowolnej innej sprawie. Do tej pory inne składy SN nie musiały wysyłać pytań, bo już były zgłoszone do TSUE (jest zasada, że nie zadaje się dwukrotnie tych samych pytań).

  Ciekawe, ile spraw prowadzonych przez SN jest w stanie przegrać rząd (odpuścić) byle tylko SN nie zadawał pytań.

 • 13sw

  Oceniono 31 razy 5

  Sprawy TSUE połączy, skoro pytania są o to samo i cofnięcie skargi przez ZUS spali na panewce.

  Natomiast zabezpieczenia i pytania o nie nie powtórzono, bo nadal obowiązuje postanowienie z 2 sierpnia zawieszające przepisy ustawy o SN, więc nie można ich ponownie zawiesić.

 • zbychus1

  Oceniono 24 razy 4

  BREJKING NIUS: TSUE utworzyl nowy dzial do odpowiadania na pytania polskiego SN. Rekrutacja wkrotce.

 • aronia0

  Oceniono 28 razy 4

  No to ZUS bedzie musial raz jeszcze zlozyc kasacje do SN. A juz szczerbatemu z Zoliboza wydawalo sie, ze sprawa rozwiazana i SN wycofa pytania prejudycjalne, po tym jak ZUS cofnie wniosek o kasacje. A tu nowe pytania... i to w sprawie cywilnej, czyli pis nie ma zdanego wplywu na ewentualne wycofanie skargi kasacyjnej.

 • guarnica

  Oceniono 3 razy 3

  Najwyższy czas by jakiś sąd wysłał do TSUE pytanie prejudecyjne czy ustawa dezubekizacyjna narusza elementarne standardy praw obywatelskich : odpowiedzialność zbiorowa, działanie prawa wstecz, dyskryminacja.

 • moher.pospolity

  Oceniono 27 razy 3

  SN jak widać niereformowalny jest, sędziowie żadnych wniosków ze swych poronionych pomysłów w obronie własnych stołków nie wyciągają, lekceważą polski system prawny i Konstytucję. Jedyny efekt to wzrost poparcia dla PiS i to przed wyborami, za co sędziom podziękować gorąco trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX