Do Trybunału Sprawiedliwości dotarła skarga na Polskę. Chodzi o emerytury sędziów

Skarga Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym jest już w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

O tym, że taka skarga zostanie wysłana Komisja zdecydowała w ubiegły poniedziałek. Według niej przepisy odsyłające część sędziów na emeryturę są zagrożeniem dla niezależności sądownictwa w Polsce.

Komisja wraz ze skargą złożyła też wniosek o tryb przyspieszony i o tak zwane środki nadzwyczajne. Chce, by unijny Trybunał nakazał zawieszenie przepisów o Sądzie Najwyższym do czasu rozpatrzenia skargi i wydania ostatecznego orzeczenia. Teraz wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości zdecyduje, czy przychyli się do wniosku Komisji.

Skarga jest ostatnim etapem procedury, którą KE rozpoczęła w lipcu. Komisja uznała wówczas, że przepisy odsyłające sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku grozi upolitycznieniem SN. W sierpniu KE wysłała drugie upomnienie, domagając się zmian w ustawie. W odpowiedzi polska strona podnosiła, że reforma jest niezbędna i nowa przepisy nie łamią zasady niezawisłości sędziów. Stwierdzono też, że Unia Europejska nie ma kompetencji, by zajmować się tym zagadnieniem.

Decyzja w ciągu tygodnia

Jego decyzji można się spodziewać w ciągu tygodnia, tak jak było to z pozwem w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jeśli wiceprezes Trybunału podzieli argumenty Komisji i zgodzi się na środki tymczasowe, wtedy może też zagrozić karami finansowymi za niedostosowanie się do postanowienia. W przypadku Białowieży było to minimum 100 tysięcy euro dziennie i była to wtedy decyzja precedensowa.

Później zorganizowana zostanie rozprawa w sprawie środków tymczasowych podczas której Polska będzie mogła przedstawić swoje racje i zakwestionować zasadność wniosku, a Komisja przedstawić swoje argumenty. Następnie wydane zostanie postanowienie w sprawie środków tymczasowych od którego nie będzie odwołania. Orzeczenie w tej sprawie nie przesądza o ostatecznym wyroku w sprawie skargi Komisji dotyczącej naruszenia unijnego prawa przez Polskę.

Trybunał UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza

Więcej o:
Komentarze (119)
Do Trybunału Sprawiedliwości dotarła skarga na Polskę. Chodzi o emerytury sędziów
Zaloguj się
 • wynanc

  Oceniono 30 razy 6

  Goowno to da. PiS i Duda oleją TSUE i będa robić swoje. Przygotujcie sie - POLEXIT nadchodzi. Może i dobrze?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 5

  PIS niech już pakuje tobołki. Stepy mongolskie czekają.

 • agnrodis

  Oceniono 10 razy 4

  Uregulowaniem pensji i emerytur sedziow zajmiemy sie pozniej. Teraz musimy obronic NIEZALEZNOSCI sadownictwa przed zakusami agentow Rosji z PiSu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 28 razy 4

  "Jego decyzji można się spodziewać w ciągu tygodnia"
  Czyjej? Zasadą jest, że zaimek wskazujący zastępuje najbliższy rzeczownik zgodny pod względem liczby i rodzaju. Ostatnim takim rzeczownikiem jest "zagadnienie", wcześniejszym - "upomnienie", dalej - "stan spoczynku" i dopiero na czwartym miejscu - "wiceprezes TS". Między tym ostatnim, a zaimkiem jest cały akapit, złożony z trzech zdań. Czy Pani Wiktoria napisała w życiu chociażby jedno wypracowanie ocenione pozytywnie?

 • onduma

  Oceniono 23 razy 3

  Emerytury xsedziow zgodnie z zasadami demokracji powinny byc na takich samych zasadach jak dla zwyklych obywateli. Po co "stany spoczynku" jak kasta i tak politykuje

 • agnrodis

  Oceniono 14 razy 2

  Tylko Rosji moze zalezec na niszczeniu Puszczy Bialowieskiej, polskich stadnin Arabow slawnych na caly swiat i na zniszczeniu niezaleznego polskiego sadownictwa. Dzieki Unii Europejskiej za obrone praw POLSKI przez zemsta Putina..... ktora wprowadza w zycie rekami PiSu i KK. To zemsta za rozbicie ZSRR przez "Solidarnosc" Walesy.... nie mylic z PiSowskimi sprzedawczykami z obecnej tzw. "Solidarnosci"

 • stanislaw.sk

  Oceniono 10 razy 2

  @sommers
  w 43 i 44 był ZSRR - wtedy Ukraina była SRR i nie istniała jako państwo; od 1991 r jest państwem suwerennym

 • antropoid

  Oceniono 40 razy 2

  Dla rozumnych ludzi było jasne już przed wyborami, że Polska rządzona przez kaczystowskich kołtunów nie będzie się na świecie kojarzyć z niczym pozytywnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX