Wielka manifestacja służb mundurowych w Warszawie. "Premierze, nie przeginaj pały!"

Tysiące niezadowolonych policjantów, strażaków i innych przedstawicieli służb mundurowych przeszło ulicami Warszawy. Według związkowców na 30 tysięcy ludzi domagało się podwyżek płac i powrotu do dawnych przywilejów emerytalnych.

Autokary z całej Polski przywiozły na manifestację do Warszawy tysiące uczestników. Oficjalnie zapowiadano udział około 15 tys. manifestantów, jednak według związkowców, w proteście brało udział nawet 30 tys. osób. Oprócz policjantów na ulicach demonstrowali także przedstawiciele straży granicznej, strażaków oraz służby więziennej. Hasłem przewodnim było: "Razem trzymamy linię".

Zdaniem mundurowych ich postulaty, czyli natychmiastowa podwyżka płac o 650 złotych, odmrożenie waloryzacji pensji (zamrożonych od 2009 roku) i powrót do poprzedniego systemu emerytalnego, nie są ani wygórowane, ani polityczne. - Są absolutnym minimum - mówią. 

Domagają się także prawa do przejścia na emeryturę po 25 latach pracy, niezależnie od wieku, który obecnie wynosi minimum 55 lat.

Jeden z głównych powodów wyjścia mundurowych na ulice, to niskie płace.Według danych z zestawienia KPRM o wynagrodzeniach w służbie cywilnej w 2017 roku, średnie całkowite (a więc po uwzględnieniu tych wszystkich dodatków) wynagrodzenie brutto w policji to od 3341 zł w powiatowych i miejskich komendach do ponad 5800 zł w Komendzie Głównej. W straży pożarnej od blisko 3700 zł do ponad 5000 zł. Pracownicy Straży Granicznej zarabiali w ubiegłym roku przeciętnie 3738 zł brutto.

Demonstrujący w Warszawie mieli ze sobą trumnę z napisem "Policja", a także gwizdki, trąby. Tak wyposażeni mundurowi złożyli petycję, najpierw do prezydenta Dudy z prośbą o poparcie ich żądań, a następnie przeszli w okolicę Kancelarii Premiera. 

Protest służb mundurowych w Warszawie. Policjanci przynieśli trumnę pod Pałac PrezydenckiProtest służb mundurowych w Warszawie. Policjanci przynieśli trumnę pod Pałac Prezydencki Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Tam delegacja złożył petycję na ręce podsekretarza stanu, który - jak wynikało z relacji związkowców - miał powiedzieć, że nic nie wiedział o demonstracji. Gdy ta wiadomość dotarła do zebranych, rozległy się okrzyki "złodzieje!".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który był rano w Polskim Radiu, przyznał, że zgadza się z wieloma żądaniami. Zapowiedział też podwyżki od 1 stycznia.

Według jego propozycji chodzi o dodatkową podwyżkę o 253 zł od 1 lipca 2019 roku dla wszystkich funkcjonariuszy, niezależnie od tego, że od 1 stycznia 2019 roku w ramach modernizacji będzie podwyżka średnio o 309 zł. Zaoferował płatne nadgodziny w wysokości 100 proc. stawki godzinowej i pełnopłatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy z "pierwszej linii frontu".

Więcej o:
Komentarze (65)
Wielka manifestacja służb mundurowych w Warszawie. "Premierze, nie przeginaj pały!"
Zaloguj się
 • trzynasty

  Oceniono 11 razy 7

  No i co kulsony? jak się czujecie? Wyszedł do was wasz premier? Nie. Bo ma was głeboko w dudzie, bo nie dostał wytycznych od kulawego, a tak mu sprawy państwa leżą na sercu. Żeby nie bylo - popieram w 100% wasz protest.A premier do dymisji razem z całym nierządem pissu.

 • muzoman

  Oceniono 21 razy 7

  Kompromitacja PIS-u. Gdzie ich dobrobyt. Kłamczuchy.

 • smiki48

  Oceniono 25 razy 7

  średnia płaca w policji czy straży to ponad 20 tysięcy miesięcznie, jeżeli uwzględnimy nie zapłacone składki emerytalne i inne przywileje, których nie mają zwykli Polacy. Poza tym panowie związkowcy pensja brutto policjanta, to nie pensja brutto zwykłego pracownika. Policja nie płaci składek ZUS ani chorobowych. Płacą wyłącznie podatek PIT.
  Bezczelność mundurówki jest niebotyczna. Za pierdzenie za biurkami chcą pensji wyższych od ministra.

 • tilow3

  Oceniono 17 razy 7

  Pan minister przyzna głodowe podwyżki, po czym "tym którym się należy" przyzna premie, a pisowskim rodzinom i ich sprzymierzeńcom przyzna podwyżki pensji na państwowych posadach.. Z czego mają utrzymać elektorat? z mądrych decyzji? to możliwe u pisowców? lepiej przepłacić i mieć gwarantowany spokój. Co ważniejsze, koryto+ czy jakieś bzdety, rodzaju protesty mundurowych? chyba odpowiedz sama się nasuwa.

 • Arek Jabłkowski

  Oceniono 10 razy 6

  Niech sie ciesza ze przeciwko nim nie rzucono sztafet szturm...ups terytorialsów :P

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 5

  A gdzie ta formacja milicyjnych moralistów widzi i odbiera okruchy mądrości spływających z suto zastawionego stołu dla jaśnie rządzącej dynastii Krzywoustych Morawiecckich, że hasła pokora, skromność, praca zmuszają ówże dywizję tysięcy ludzi do polerowania barierek, noszenia parasolek nad kretynem notablem (J. Zieliński MSWiA), cięcia konfetti itd itp

 • hastatrespasos

  Oceniono 11 razy 5

  Oby ta demonstracja protestacyjna policjantów okazała się gwoździem do trumny Kaczego Gumna. Jeśli także te służby buntują się przeciw antypolskiemu nierządowi, to znaczy, że herszt bezprawia i niestrawności trafia na kolejną ważną przeszkodę w swym opętańczym marszu do pozbawienia poddanych resztek swobód obywatelskich. Chyba szef policji zarządzi tam czystkę...

 • vito14

  Oceniono 15 razy 5

  Tym to przynajmniej nie przyjdzie żaden Kulson z pałą i nie zabroni protestować.

 • threemen

  Oceniono 27 razy 5

  Od trzech lat zmusza się ich do obrony władzy przed narodem, to teraz wystawili rachunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX