Na życzeniach dla Wałęsy podpisali się europejscy przywódcy. "Zabrakło jednego podpisu"

Podczas przyjęcia urodzinowego Donald Tusk wręczył Wałęsie życzenia od wszystkich przywódców krajów unijnych. Zabrakło na nich podpisu Mateusza Morawieckiego.

Lech Wałęsa obchodził w sobotę 75. urodziny. Były prezydent i jego goście bawili się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Jednym z gości był Donald Tusk, który wręczył byłemu prezydentowi prezent w imieniu europejskich przyjaciół. 

Lechowi Wałęsie, bohaterowi polskiej i europejskiej solidarności, pierwszemu prezydentowi odrodzonej Rzeczypospolitej, najwyższe wyrazy uznania i wdzięczności w 75. rocznicę urodzin i 35. rocznicę przyznania pokojowej nagrody Nobla. Europa pamięta

- brzmiał tekst dyplomu, podpisanego przez przywódców Unii Europejskiej. "Widzę tu podpis prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Holandii Marka Rutte, widzę podpis pani kanclerz Angeli Merkel, widzę podpis pani premier Theresy May. Właściwie wszyscy. Nie, jednego podpisu nie ma. I zgadnijcie państwo jakiego - śmiał się ze sceny Tusk. I podsumował:

Ale mówię o tym, nie po to, żeby się wyzłośliwiać. To jest być może paradoksalnie najpiękniejszy dowód na to, że to nie pan jest sam, panie prezydencie. Jest pan tu w Gdańsku, w Europie, w domu. Wszystkiego najlepszego.

Kto podpisał się na liście?

Na oprawionym liście znalazły się podpisy przywódców krajów członkowskich - Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czechów, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.

Trudno orzec, czy znajduje się tam podpis premiera Węgier Viktora Orbana. Część osób przekonuje, że podpis Orbana nałożył się na sygnaturę rząd wyżej, prezydenta Cypru. 

Sam Lech Wałęsa napisał na Twitterze: "Dziękuje Wszystkim Państwu za życzenia urodzinowe. Zabrakło jednego podpisu".

Oprócz przywódców krajów członkowskich podpisali się także Antonio Tajani, Jean-Claude Juncker i Federica Mogherini i sam Tusk. Czyli kolejno: przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Komisji Europejskiej, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz przewodniczący Rady Europejskiej.

Życzenia Wałęsie składała też m.in. nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Ambasadorka pokazała na Twitterze sprzed niemal 30 lat, kiedy poznała Wałęsę na kolacji na jego cześć, organizowanej przez prezydenta George'a HW Busha.

Na zaproszeniu, które opublikował rzecznik Lecha Wałęsy czytamy, że zamiast kwiatów były prezydent poprosił o datki dla "Dzieci z Dworca Brześć". Organizacja pomaga czeczeńskim dzieciom i matkom, które koczują w białoruskim Brześciu lub którym udało się przedostać do Polski, gdzie czekają na uregulowanie sytuacji prawnej.

Wśród gości byłego lidera "Solidarności" byli m.in. Maja Komorowska, Wiktor Zborowski, Henryka Krzywonos, Jan Rulewski, Jan Lityński, Jarosław Kurski czy Andrzej Rzepliński.

Lech Wałęsa ma urodziny. TOK FM do niego dzwoni. ''Dziękuję, że pamiętacie o starym Wałęsie'

Więcej o:
Komentarze (554)
Na życzeniach dla Wałęsy podpisali się wszyscy europejscy przywódcy. Oprócz dwóch
Zaloguj się
 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 134 razy 112

  Strasznie małego formatu jest Morawiecki. Ja rozumiem, że można Wałęsy nie lubić, bo sam go nie lubię. Ale Bogu oddać co boskie, a cesarzowi co cesarskie.

 • gadzina_polska

  Oceniono 191 razy 87

  Trudno żeby lokajczyki Putina podpisały życzenia dla osoby, która dla świata jest symbolem upadku ZSRR.

 • Witold Urbanowicz

  Oceniono 78 razy 70

  Przywódca tamtych czasów. Brawo ! Dziś należny szacunek należy oddawać jemu ! Laureat nagrody Nobla. Wszystkiego najlepszego życzymy panu Prezydentowi Lechowi Wałęsie. Jarek,Andrzej czy Mateusz do pięt nawet dorosnąć nie zdołają. Świąt o nich szybko zapomni a o panu Wałęsie będzie świat wspominał jak o JPll.

 • lottare21

  Oceniono 117 razy 61

  Morawiecki to wiadomo, Jarosław nie kazał to nie podpisał.
  Co do Orbana to gdy chodzi o symboliczny gest, rżnie bohatera. Solidaryzuje się z Kaczyńskim.
  Nie był już takim bohaterem przy 27:1..

 • plastikpiokio

  Oceniono 116 razy 40

  to nie są żadni przywódcy to tylko dwa marne kacyki ---których zdmuchnie wiatr historii ---więc ich nawet nie warto wspominać .

 • 123456789sj

  Oceniono 66 razy 38

  ciekawe kto będzie na 75 urodzinach u Dudy - odpowiedź: ten kto dostanie pozwolenie na widzenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX