PiS sięga po głosy Kół Gospodyń Wiejskich. Każde z nich dostanie zastrzyk gotówki

Przyjęty przez rząd projekt ustawy dotyczącej wsi zawiera - jak twierdzi minister Sasin - "przełomowe" ustalenia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Koła otrzymają osobowość prawną i co najmniej 3 tysiące złotych na działalność.

Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów mówił w Polskim Radiu, że blisko milion kobiet zrzeszonych w ponad 20 tysiącach Kół nie mogło dotąd liczyć na żadne wsparcie.

Projekt ustawy, który przyjął rząd, przewiduje możliwość uproszonego rejestrowania Kół w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po to by mogły one uzyskać osobowość prawną i możliwość korzystania z dofinansowania. Jacek Sasin zapewnił, że rejestrujące się Koła otrzymają pomoc, aby proces przebiegł jak najłatwiej.

Od 3 do 5 tysięcy złotych

Każde rejestrujące się Koło otrzyma zastrzyk finansowy jak ujął minister "na start". Będzie to od 3 do 5 tysięcy złotych w zależności od wielkości Koła.

Mniejsze, czyli te liczące od 10 do 75 członkiń, otrzymają 3 tysiące złotych. Te zrzeszające więcej niż 75 osób, dostaną 5 tysięcy złotych. Minister zapewnił, że pieniądze dostanie każde - zarówno nowo utworzone jak i istniejące wcześniej Koło, niezależnie od tego, jaką działalność prowadzi.

Wsparcie na konkretne projekty

Jacek Sasin dodał, że prócz tego Koła będą mogły także starać się o wsparcie rządowe na konkretne projekty na przyszły rok. W projekcie przyszłorocznego budżetu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na dofinansowanie projektów realizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich zarezerwowano 100 milionów złotych.

- Otwieramy całą paletę działania, której Koła - w przeciwieństwie do innych organizacji działających na wsi - do tej pory nie miały - mówił Jacek Sasin. Przyjęty wczoraj przez rząd projekt to - zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - "przełomowa, znakomita ustawa, która nie tylko docenia te Panie, które angażują się w Kołach, ale także daje asumpt do rozwoju i pobudzania aktywności na wsi".

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (109)
PiS sięga po głosy Kół Gospodyń Wiejskich. Każde z nich dostanie zastrzyk gotówki
Zaloguj się
 • Robert B

  Oceniono 32 razy 24

  Prosta matematyka dla przyszłych Gospodyń zarejestrowanych:

  Obecne koło zrzesza 76 osób. Natychmiast je rozwiązujemy i tworzymy 14 kół po 5 osób i 1 koło z 6 osobami. Rejestrujemy koła -> bierzemy 15 x 3 000 = 45 000 zł i za te pieniądze tworzymy fundację zrzeszającą te 15 kół :) Każde koło wchodzi do fundacji jako członek etc etc.

  Uzasadnienie ? Przecież to logiczne, że jedno Koło Gospodyń Wiejskich może mieć max 6 osób, bo inaczej żadna z nich nie mogłaby przyjąć całej reszty u siebie na spotkaniu projektowym :)

 • Marki Marecki

  Oceniono 20 razy 14

  Kurcze a ja tu myślę czy firmę założyć... Podatki płacić, ryzykować. A w obecnym stanie państwa i pomysłach rządzących obecnie plus obietnice wyborcze to mam wrażenie że w perspektywie długoterminowej w tym kraju mnie jako obywatela i moich dzieci nie czeka nic dobrego. Nigdy nie będzie u nas jak na tzw. zachodzie, ciągle będziemy w tyle, a to i tak w opcji optymistycznej. Znam języki, umiem i chce ciężko pracować. Może zacząć od przysłowiowego zmywaka żeby za 5-10 lat być już na stanowisku kierowniczym lub mieć swoją firmę. Z tego miejsca pozdrawiam nie serdecznie Jarosława Kaczyńskiego, człowieka który nie miał konta w banku, nigdy nie pracował, nie miał kobiety etc.... On nie ma takich możliwości jak ja...

 • konigin

  Oceniono 49 razy 13

  Prostytucja wyborcza trwa w najlepsze. Tyle, ze ten alfons, inaczej niz w klasycznym qrwim biznesie, rozdaje lapowki, a nie zarabia.

 • think-10

  Oceniono 17 razy 11

  Pieniadze w budzecie panstwa to nie sa prywatna kasa Pis-u. Powinny byc wydawane na sluszne cele, a nie na lapowki za glosowania.

 • radon13

  Oceniono 21 razy 11

  PRZYPOMINAM wszystkim że te obiecane pieniądze są z inflacji i podwyższania podatków oraz zadłużania się .

 • stach_79

  Oceniono 24 razy 10

  perfidne i najprostsze metody powodujace okradanie Panstwa, klamstwa, plus lamanie prawa... co to ma w ogole byc??

 • think-10

  Oceniono 18 razy 10

  Pis ma pieniadze zeby przeplacac za glosy, a dlaczego nie da wiecej na swiadczenia socjalne, na leczenie, dodatki do emerytur? A moze jakies logiczne inwestycje w kraju zeby wzrosl ekonomicznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX