"GPC" na skraju upadku. Ujawniamy maile, w których aż kipi od pretensji

Jacek Gądek
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i red. nacz. 'Gapola' Tomasz Sakiewicz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i red. nacz. 'Gapola' Tomasz Sakiewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wydawca "Gazety Polskiej Codziennie" od miesięcy nie płaci dziennikarzom. Mimo że media, którymi kieruje Tomasz Sakiewicz, otrzymują reklamy od spółek Skarbu Państwa, organizują gale i wręczają nagrody PiS. Za tymi uśmiechami kryje się jednak pretensja, że rząd "umywał ręce w sprawie kryzysu na rynku prasy".

Wydawcą "Gazety Polskiej Codziennie" jest spółka Forum S.A. Szefem wydawnictwa jest Grzegorz Tomaszewski - prywatnie to kuzyn Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei przewodniczącym rady nadzorczej jest Ryszard Czarnecki - polityk PiS, europoseł i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz, który jednak nie ma wpływu na politykę finansową Forum. Wedle naszych rozmówców w środowisku "GPC" w gabinetach Forum toczy się walka o to, kto będzie miał wpływ na zarządzanie spółką i jej finanse.

Chcieliśmy zapytać szefa rady Ryszarda Czarneckiego o sytuację w firmie, ale jedynie odsyła do prezesa Forum S.A.

Wedle innego naszego rozmówcy temat jest dla Czarneckiego bardzo kłopotliwy, a poza tym dziś miała się odbyć rada nadzorcza Forum, na której mogą zapaść decyzje ws. dalszego istnienia gazety albo przyszłości prezesa Forum. - Nie pierwsza to rada, która ma coś zmienić - słyszymy od osoby zorientowanej w sprawie.

O dramatycznej sytuacji w "GPC" świadczą wewnętrzne e-maile, do których dotarła Gazeta.pl. Najbardziej na kondycji finansowej Forum S.A. cierpią dziennikarze i inne osoby pracujące w tym medium.

E-mail szefa "GPC": kryzys uderzył w nas pełną siłą

Sakiewicz ocenił w e-mailu rozesłanym do wszystkich w "GPC", że "kryzys na rynku prasy uderzył w nas pełną siłą", a kolportujący prasę Ruch "już w ogóle nie płaci". Sakiewicz namawiał więc - jak relacjonuje - m.in. rząd PiS do "sanacji Ruchu", a więc to ekipa rządząca miałaby wziąć na siebie ciężar przejęcia i postawienia kolportera na nogi.

Redaktor naczelny "GPC" narzeka ponadto, że "problemy z kolportażem najbardziej uderzają w prasę prawicową", bo ta jest "wyłączana na prowincji, czyli tam gdzie prawica jest najsilniejsza". Wprost przyznaje, że "Codzienna" przynosi straty, ale za to tygodnik "GP" i portal (Niezalezna.pl) przynoszą zyski. - Problemy z płatnościami kolporterów i okres wakacyjny powoduje, że też nie wszystko płacimy na czas. Sytuacja jest tam jednak dużo lepsza (niż w "GPC" - red.) - podkreślił.

Sakiewicz, jak czytamy w jego mailu, widzi ratunek w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. - Bardzo wiele zależy od decyzji rządu, który umywał ręce w sprawie kryzysu na rynku prasy. Przyjęcie mojego planu (sanacji Ruchu - red.), choć już jest bardzo późno, da szansę na wyrwanie nas z pułapki kurczącego się rynku. Nie wiem, czy są tam siły zdolne do działania i zrozumienia powagi problemu. Ostrzegałem ich od wielu miesięcy. Wszyscy sądzili, że przesadzam. Szczerze żałuje, że miałem rację - zakończył wiadomość dla załogi "GPC".

Inne wewnętrzne wiadomości: żal i "wkur..."

Dotarliśmy też do rozesłanych do wszystkich w redakcji "GPC" maili autorstwa dwóch dziennikarzy.
 
Piotr Chmielarz (szef działu gospodarczego) napisał, że "najbardziej chyba porażające jest lekceważenie ze strony grupy trzymającej władzę". Bo, opisuje, jego e-maile pozostają bez odpowiedzi, a telefonów już nikt we władzach wydawcy i redakcji nie odbiera.

- Kolejne zapowiedzi, że za chwilę będzie lepiej, nie wywołują dreszczy podniecenia. Przez chwilę było ciekawie, gdy dwa tygodnie temu przedstawicielka "góry" wpadła do newsroomu, nabrała powietrza i radośnie oznajmiła: "Nie mam dla Was pieniędzy". Jakby to była jakaś nowość... - ironizuje.

"Ocieramy się raczej o szarą strefę"

O skali frustracji świadczy śmiech przez łzy, z ciągu dalszego e-maila. - Próbowałem tę sztuczkę wykorzystać w kontaktach z różnymi instytucjami, którym muszę płacić różne ustalone kwoty. Niestety, bank nie realizuje przelewów, gdy w miejsce kwoty wykaligrafujemy "nie mam dla Was pieniędzy". Warto przypomnieć szefostwu, że partyzantka ma swój urok tylko przez jakiś czas. A my teraz ocieramy się raczej o szarą strefę, tak dzielnie zwalczaną przez popierany przez nas rząd - napisał szef jednego z działów.

Inny e-mail: tym razem autorstwa dziennikarza śledczego: - Niestety w "Gazecie Polskiej" wcale nie jest lepiej. Ja nie dostałem wynagrodzenia od maja...

Jeszcze nie napisali do Jarosława Kaczyńskiego

Z kolei Wojciech Mucha napisał, że codziennie otrzymuje kilka ponagleń od autorów, którzy nie dostali swoich wynagrodzeń. - Już nawet nie odpisuję. Taka sytuacja nie może jednak trwać w nieskończoność (…). Każdego tygodnia słyszy się, by zacisnąć zęby do kolejnego tygodnia.

Jego mail też skrzy się od ironii. - Oto mam nadzieję, że adresując to ponaglenie (choć pisane w żałosnym tonie) do wszystkich, trafi ono w końcu do kogoś, kto w tej tonącej łajbie szumnie nazwanej "Spółką" odpowiada za stan rzeczy. I że zrobi coś szybciej, zanim połączone siły publicystów "Codziennej" napiszą nie tylko na biurko Szeregowego Posła, ale także do branżowych czasopism, na Twittera i Bóg wie gdzie jeszcze. I nie będzie to zdrada ani spisek, a zwykłe ludzkie wkur…, po którym nie będzie co zbierać - napisał.

"Szeregowy poseł" to tu oczywiście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ludzie zaczynają odchodzić z "GPC"

Wedle naszych rozmów z kilkoma osobami bliskimi "GPC" z redakcji dziennika zwolniło się już kilka osób, a kolejne szukają pracy gdzie indziej. Nasi rozmówcy zapewniają, że wszystko są to osoby bardzo ideowe i zaangażowane, ale gdy mają zacząć przymierać głodem, to mówią, że to koniec.

Powód jest prosty. Według naszych informacji dziennikarze w "GPC" nie otrzymują wynagrodzeń od trzech miesięcy, a autorzy zewnętrzni nawet od pół roku. W redakcji dominuje wielkie zdziwienie, że gazeta znalazła się na skraju upadku właśnie w czasie, gdy rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a reklamy spółek Skarbu Państwa trafiają na łamy dziennika. A są też i od prywatnego biznesu (w aktualnym numerze całą stronę wykupił zagraniczny bank). A ponadto prezesem wydawcy "GPC" jest daleki kuzyn Jarosława Kaczyńskiego - Grzegorz Tomaszewski. Akurat co do jego zdolności menadżerskich są różne opinie - według jednych jest gramotny, a wedle innych zgubiłby się we własnej kieszeni.

Osoby pracujące przy ul. Filtrowej oceniają jednak zgodnie, że są zostawione same sobie.

[5x5] Pięć pytań, pięć kategorii - quiz wiedzy ogólnej dla ambitnych
1/25Kategoria I: "Seksmisja"

Co wywołało u Maksa entuzjastyczną reakcję "nasi tu byli"?
Zobacz także
 • Michał Nowosielski (arch. prywatne) Michał Nowosielski: Big idea jest zawarta w nazwie Prawo i Sprawiedliwość
 • Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf ujawnia, o czym rozmawiała z Mateuszem Morawieckim
 • Paweł Kukiz Śledztwo dot. Pawła Kukiza umorzone. Prokuratura uznała, że mógł się jedynie "przechwalać"
Komentarze (815)
"GPC" na skraju upadku. Ujawniamy maile, w których aż kipi od pretensji
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 371 razy 269

  Ponieważ stoją na skraju przepaści, życzę im, żeby odważnie zrobili krok w przód.

 • senior2244

  Oceniono 189 razy 129

  Najwyższy czas żeby ta menda Sakiewicz odszedł w niepamięć. Takiego parszywca jeszcze nie widziałem.

 • witek040

  Oceniono 120 razy 108

  to miłe :)

 • ami_lii

  Oceniono 141 razy 95

  Media prawicowe z taką radością odnotowują każde odejście z Wyborczej, każdy spadek sprzedaży, każdy najdrobniejszy problem i wieszczą rychłe bankructwo (od jakichś 5 lat) a tu gazeta patriotyczna i praworządna dziennikarzom nie płaci?

  Widzą źdzbło w oku bliźniego ale belki we własnym już nie...

 • maciejwscieklica

  Oceniono 119 razy 87

  bracia Tomaszewscy, tak jak kaczyńscy wszystko dostawali za frico. Od zawsze. Od Bieruta po Jaruzela. Dwie lewe rece do roboty i kasa od podatnika od zawsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje