"New York Times": Duda przywołuje sądy do porządku, ale w Trumpie ma sojusznika

New York Times ostro krytykuje amerykańską dyplomację za milczenie ws. zmian w polskim sądownictwie. Dostaje się też Donaldowi Trumpowi, który mógł - jak chciałaby opozycja - napomnieć swojego sojusznika w tej kwestii.

"New York Times" piórem Marka Santory i Joanny Berendt atakuje Donalda Trumpa i amerykańskich dyplomatów za brak reakcji na przeprowadzane przez polski rząd zmiany w sądownictwie.

NYT: Trump mógł wymóc na Polsce zmiany?

"Przeciwnicy zmian mieli nadzieję, że Trump wykorzysta swoją wizytę (w Polsce w 2017 r. - przyp. red.), by wymóc na rządzie zmianę kursu. Nie zrobił tego" - pisze dziennik. Zamiast tego ostrzegał wówczas w Warszawie o zagrożeniach "radykalnego terroryzmu islamskiego" i rządowej biurokracji.

Podobnie zachowywali się, zdaniem "NYT" inni notable z USA. "Amerykańscy dyplomaci w większości milczeli, nawet gdy chór krytyków rządu - zarówno w kraju, jak i z zagranicy - potępił zmiany jako próbę osłabienia niezależności sądownictwa" - piszą Santora i Berendt.

New York Times: Dyplomaci z USA milczą

Jak dodają, to milczenie jest tym bardziej zauważalne, gdy sankcjami Polsce grozi Unia Europejska. "NYT" wspomina chociażby uruchomienie Artykułu 7 i to, że Polska może stracić prawo głosu w strukturach UE.

"Mimo zgiełku i perspektywy sankcji z Brukseli, polscy przywódcy polityczni pozostają niezrażeni" - zauważa gazeta. Dyplomaci z USA milczą też w temacie zawieszenia nowej KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Ambasador USA zalecał "zachowywać się delikatnie"

"NYT" zaznacza, że były już ambasador USA w Polsce Paul W. Jones napisał notatkę adresowaną do pracowników ambasady i swojego następcy, by w temacie rządów prawa "zachowywać się delikatnie".

Żadnego komentarza w tej sprawie nie wygłosiła nowa ambasador Georgette Mosbacher.

Wizyta Andrzeja Dudy w USA i spotkanie z Donaldem Trumpem w Białym Domu

Więcej o:
Komentarze (159)
New York Times: Andrzej Duda przywołuje sądy do porządku, ale Donald Trump to jego sojusznik
Zaloguj się
 • medycynaradziecka

  Oceniono 43 razy 19

  Że wizyta była najgorszą w historii to wszyscy inteligentni ludzie z PO wiedzą, bo najpierw żonie Dudy spadł but, a potem sam Duda podpisywał dokument na stojąco. Eksperci GW podkreślają od wczoraj, że takie rzeczy mają decydujący wpływ na relacje polsko-amerykańskie. I kto wie czym to się dla nas skończy.

 • Tomasz Gryga

  Oceniono 34 razy 14

  Amerykanie mają najlepszy wywiad i dobrze wiedzą, że kryzys sądownictwa w Polsce wywołało PO, mianując 13/15 sędziów TK. Amerykański wywiad w odróżnieniu od europejskich notabli do oceny sytuacji w Polsce nie korzysta jedynie z przedruków GW i tvn. Amerykański wywiad zdaje sobie doskonale sprawę z tego, iż opozycja w Polsce wykorzystuje każdy pretekst do wywołania przewrotu i wcześniejszych wyborów, w tym kłamstwa na temat łamanej Konstytucji.

 • Julius Szulc

  Oceniono 45 razy 11

  Komentarz ze Amerykanie powinni wybudować bazę wojskową w Polsce i nazwać ją Fort Trump świadzczy o poziomie pana Dudy i jest brakiem klasy żeby nie powiedzeć więcej.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 30 razy 10

  NYT to taka hamburgerowa GW. Ma swój lewacki promilowy ciemnogród jak u nas michnikowy ciemnogród, żywi go nienawiścią i generalnie bardziej bawi niż przeraża.

 • isiah.thomas

  Oceniono 22 razy 10

  Cały świat ma to w dudzie.

 • rozterka47

  Oceniono 25 razy 9

  Przeciez Trumpowi nie zależy na silnej Europie , podobnie jak Rosji .

 • lob1

  Oceniono 12 razy 8

  Tramp za darmo nie da broni ani żołnierzy.Łaski nie robią.Za wszystko trzeba płacić miliardy,nie ma nic za darmo.

 • damtek

  Oceniono 15 razy 7

  Gdy Trump przyjechał do Polski zwieźli mu ludzi autokarami i zrobili owację. Gdy PAD pojechał podpisać "ważny dokument", nie dostał nawet krzesła.
  B.Wiciński/twitter

 • medycynaradziecka

  Oceniono 16 razy 6

  Po klęsce dyplomatycznej, którą oczywiście (ludziom z PO nie muszę przecież tego tłumaczyć) była wizyta Dudy w USA nastąpił wysyp memów. Oczywiście spontaniczny. Ich autorami są tysiące zatroskanych losem Polski internautów z całego świata. Dodajmy, że w dzisiejszym wydaniu gazety "New Liberia Times" (bardzo opiniotwórczej) ukazał się obszerny wywiad ze znanym komentatorem liberyjskim Johnem Smithem, który zauważył, że przyszłość sądów w Polsce spędza mu sen z powiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX