Julia Przyłębska oburzona koszulkami na pomnikach. "Naruszają harmonię przestrzeni publicznej"

WB

Julia Przyłębska w rozmowie z "wSieci"odpierała zarzuty o upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego. Mówiła też, że zakładanie koszulek z napisem "konstytucja" na pomniki "narusza harmonię przestrzeni publicznej".

Przyłębska była pytana, czy można było przerwać kadencję I Prezes Sądu Najwyższego. Odpowiedź była co najmniej oryginalna. "(...) Przepisy konstytucji, które rzeczywiście mówią o powołaniu "na sześcioletnią kadencję".To znaczy, że nie może to być kadencja dłuższa niż sześć lat" - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego .

Julia Przyłębska w rozmowie z braćmi Karnowskimi mówiła m.in. o koszulkach z hasłem "konstytucja". Jej zdaniem to "sygnał, że konstytucja jest ważna". - I to mnie cieszy. Tak jak cieszy mnie to, że wreszcie zaczęła być czytana. Trochę szkoda, że wciąż bywa czytania be zrozumienia i wybiórczo - oceniła. 

Koszulki tak, ale nie na pomnikach i krzyżach

,, Oczywiście polecam aspekt związany z naruszaniem prawa przy tego typu akcjach. Jeśli ktoś zakłada koszulkę z napisem "Konstytucja" na krzyż, to tak jak miliony Polaków mam poczucie, że naruszane jest moje podmiotowe prawo katoliczki i chrześcijanki - prawo do poszanowania uczuć religijnych. Z kolei "przyozdabianie" pomników narusza harmonię przestrzeni publicznej. Ale samo koszulek niczyich praw nie narusza, jest realizacją prawa do demonstrowania przywiązania do konstytucji, jest deklaracją poszanowania ustawy zasadniczej

- stwierdziła Przyłębska. Dodała, że dyskusja wokół zmian wprowadzanych przez PiS jest "chaotyczna, niemerytoryczna", a czasem "wulgarna". Sędzia obawia się, że przez to "społeczeństwo straci szacunek do konstytucji". 

Zdaniem Przyłębskiej mamy w Polsce do czynienia z "walką polityczną, której narzędziamy są relatywizm, uznaniowość, nihilizm prawniczy". "Ma ona w konsekwencji doprowadzić do anarchii i bezprawia w Polsce. Włączają się w te działania zewnętrzne podmioty, począwszt od innych państw, poprzez instytyucje sądowe tych krajów, skończywszy na Komisji Weneckiej, która tworzy bezpodstawne, niemerytoryczne opinie"

Można powiedzieć, że "inni szatani są tu czynni"? - zapytali bracia Karnowscy. - Można tak powiedzieć - odpowiedziała Przyłębska. Pytana z kolei, czy Andrzej Duda łamie konstytucję, odparła, że jest to zarzut "bezpodstawny". - Prezydent postępuje zgodnie z konstytucją i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem

Przyłębska "nie da się zastraszyć"

Przyłębska zarzucała też poprzednim władzom TK, że byli podporządkowani rządowi. Jednocześnie z całą stanowczością odparła zarzuty w odwrotną stronę.- Trybunał nie jest na niczyje zawołanie. Trybunał jest w pełni niezależny. Trybunał broni i będzie bronił konstytucji. Ja również bronię i będę broniła konstytucji - mówiła.

Sędzia zapowiedziała też, że "nie da się zastraszyć".-  Jedną z cech niezawisłego sędziego musi być odwaga. Gdyby każdy sędzia był odważny, mielibyśmy sprawiedliwe wyroki - stwierdziła.

Sama ma jednak słyszeć groźby. - Ta nagonka organizowana przez polityków, podejmowana przez media, to ciągłe opluwanie przynosi różne skutki. Są ludzie, którzy nie wytrzymują mocji i reagują agresywnie. Ale żeby obraz był pełny, dodam, że nie brakuje też wielu wyrazów sympatii i życzliwości, słów otuchy. Społeczeństwo jako całość nie dało się nakręcić tym, którzy to wszystko organizują - oceniła.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

WIĘCEJ O:

PiS trybunał konstytucyjny Andrzej Duda julia przyłębska
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (359)
POLECAMY
"Przyłębska komentuje zawieszenie przepisów przez SN. "Prawo nie daje takich kompetencji""
"Za Julii Przyłębskiej Trybunał miał się "zabrać do dynamicznej pracy". Raport pokazuje coś innego"
"Julia Przyłębska ujawniła majątek. W rok podwoiła oszczędności. Ma też basen za 50 tys. zł "
"Adam Bodnar komentuje użycie gazu wobec Barbary Nowackiej. "Tak jakby psiknąć w twarz 88 tys. wyborców""
"Wielkopolskie: koronawirus wśród zakonników z Lichenia. Cała wspólnota na kwarantannie"
"Sondaż: czy Kaczyński powinien być dalej wicepremierem ds. bezpieczeństwa? Większość uważa, że nie"
"Nowacka pokazuje policjantowi legitymację. Chwilę później dostaje gazem. "Trwa konkurs na przypodobanie Kaczyńskiemu""
"Czechy: policja zlikwidowała nielegalną imprezę w klubie nocnym w Pradze"
NAJNOWSZE
09:14 Adam Bodnar komentuje użycie gazu wobec Barbary Nowackiej. "Tak jakby psiknąć w twarz 88 tys. wyborców"
08:44 Wielkopolskie: koronawirus wśród zakonników z Lichenia. Cała wspólnota na kwarantannie
08:38 Sondaż: czy Kaczyński powinien być dalej wicepremierem ds. bezpieczeństwa? Większość uważa, że nie
08:02 Nowacka pokazuje policjantowi legitymację. Chwilę później dostaje gazem. "Trwa konkurs na przypodobanie Kaczyńskiemu"
07:42 Czechy: policja zlikwidowała nielegalną imprezę w klubie nocnym w Pradze
06:00 Horoskop dzienny - niedziela 29 listopada [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
05:07 Niedziele handlowe 2020. Czy 29 listopada jest niedziela handlowa?