Duda ma podpisać w Białym Domu "ważny dokument". "Jeśli panowie zgodzą się go przyjąć"

Podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA ma zostać podpisana "bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja" - zapowiada Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Podpisanie dokumentu zapowiedział na antenie TVP Info prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Ma do niego dojść w trakcie zaplanowanej na początek tygodnia wizyty Andrzeja Dudy w USA. Prezydent ma się m.in. spotkać w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Zapowiadany przez Szczerskiego dokument ma dotyczyć poszerzenia współpracy wojskowej,  a także "wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu". 

- Jeśli panowie prezydenci zgodzą się go przyjąć - bo to na razie jest na poziomie roboczym wynegocjowane - zastrzegł Szczerski.

To będzie pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu. O takie spotkanie strona polska zabiegała od miesięcy. Administracja Trumpa zwlekała jednak z wystosowaniem zaproszenia, a na przeszkodzie stać miała m.in. ustawa o IPN, która pogorszyła relacje nie tylko a Izraelem, ale także Stanami Zjednoczonymi. Część jej zapisów w pierwotnej formie, skrytykował amerykański Departament Stanu. Ostatecznie Polska wycofała się z karania za mówienie o udziale Polaków w zbrodniach Holacaustu. 

W czasie wizyty w USA Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszył m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Duda odwiedzi Senat Stanów Zjednoczonych, złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Więcej o:
Komentarze (182)
Andrzej Duda ma podpisać w USA "ważny dokument"
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 43 razy 29

  duda podpisze in blanco wszystkie rezolucje amerykanskiego senatu

 • krzywelustro

  Oceniono 30 razy 16

  Ten "ważny dokument" to zapewne zatwierdzona przez Trumpa wersja modlitwy o pokój do Matki Boskiej Częstochowskiej i macierewiczowego apelu smoleńskiego.

 • ewaszczypawka

  Oceniono 43 razy 15

  Konstytucja RP nie przewiduje podpisywania umów przez prezydenta. Ta "deklaracja polityczna" nie jest warta papieru, na ktorym zostanie spisana. Tak jak deklaracje kandydatow na prezydenta usa, ze zostana zniesione wizy dla Polaków.

 • mirek76pl

  Oceniono 46 razy 14

  Duda podpisze tyle samo umów w Waszyngtonie, co podpisał w Australii.

  Najgorsze jest jednak to, że w erze dobrej zmiany dla rządu sukcesem staje się już sama wizyta prezydenta w Białym Domu, o popularnym wśród PiS za kadencji Komorowskiego temacie zniesienia wiz dzisiaj już nawet nikt nie chce nawet się zająknąć.

 • zacisze16

  Oceniono 21 razy 13

  Adrian podpisze wszystko co mu podstawią do podpisania... bez zastanowienia....

 • Jan Tuz

  Oceniono 15 razy 11

  Ten oszust powinien podpisać swoją dymisję

 • jego-wysokosc

  Oceniono 27 razy 11

  A jak panowie nie zgodzą się przyjąć długopisa wpadnie do kibla w białym domu, odpryska się i wróci z tym głupawym uśmieszkiem.

 • pollion1

  Oceniono 23 razy 11

  do Białego Domu dostarczono już kilkaset rolek papieru toaletowego ,,,Duda ma podpisywać
  potem pomyślą czy go przyjąć w WC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX