Sondaż CBOS na wybory samorządowe 2018. Mocna przewaga PiS

Gdyby wybory samorządowe 2018 odbywały się pod koniec sierpnia, PiS zdobyłoby 35 proc. głosów do sejmików - wynika z najnowszego badania CBOS. Niezdecydowanych jest więcej niż tych, którzy deklarują głos na opozycję.

Do wyborów samorządowych 2018 został nieco ponad miesiąc. Odbędą się one 21 października. Tymczasem pojawił się najnowszy sondaż CBOS. Jego wyniki podała m.in. telewizja TVP Info.

Sondaż CBOS na wybory samorządowe 2018

Z sondażu wynika, że PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską) mogłoby liczyć na 35 proc. głosów do sejmików wojewódzkich. 18 proc. badanych zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesnej. 7 proc. głosów mogłoby uzyskać PSL, 6 proc. Kukiz'15 zaś 4 proc. SLD. 1 proc. poparłoby partię Razem, na taki sam wynik mogłaby liczyć partia Wolność.

Aż 24 proc. nie było zdecydowanych, na kogo głosować, zaś 3 proc. poparłaby komitet inny niż wyżej wymienione.

Nowość: przewaga "opcji zachowawczej"

Jak podał CBOS, prawie połowa wyborców najchętniej poparłaby radnych obecnej kadencji (49 proc.), zaś co trzeci wolałby głosować na nowych ludzi (34 proc.). - Tak dużej przewagi „opcji zachowawczej" nad „opcją zmiany" nie notowaliśmy dotąd przed żadnymi wyborami samorządowymi - piszą badacze z CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-22 sierpnia, czyli jeszcze przed dużymi konwencjami wyborczymi PiS i Koalicji Obywatelskiej, która nawiązała porozumienie z Barbarą Nowacką.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (299)
Sondaż CBOS na wybory samorządowe 2018. Mocna przewaga PiS
Zaloguj się
 • janamalin

  Oceniono 68 razy 22

  Wszystkim, ktorzy zapisują CBOS do PiS, kiedy sondaże są korzystne dla tej partii przypomnę, że od 2008 roku CBOSem kieruje p. dr hab. Mirosława Grabowska. W tym czasie CBOS publikował także bardzo korzystne sondaże dla PO - kiedy to poparcie Platforma miała rzeczywiście bardzo wysokie.. W 2011 roku prezydent Komorowski odznaczył p. Grabowską Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Takie są fakty. Nie zaklinajcie rzeczywistości.

 • duszek

  Oceniono 71 razy 17

  Jest szansa ,że Po z Nowoczesną dotrwają do wyborów z dwucyfrowym poparciem.

 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 86 razy 14

  Będzie jeszcze więcej po wczorajszym głosowaniu nad Acta 2 w Europarlamencie. W ten sposób, Platforma znowu pokazała środkowy palec młodym ludziom.

 • snooka

  Oceniono 79 razy 11

  Wygląda na to, że Schetyna będzie musiał po wyborach wstawić sobie nowe zęby.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 105 razy 11

  To już stary sondaż. Czekam na ten zrobiony po tym jak politycy PO zagłosowali za cenzurą internetu ACTA 2.0

  TVN czy GW to przemilczają ale na piątek sobotę i niedzielę młodzi ludzie się organizują w Warszawie na protesty! Tego już TVNowi nie uda się ukryć i przemilczeć.

 • janamalin

  Oceniono 30 razy 10

  Platformie Obywatelskiej gratuluję potencjału intelektualnego i kreatywności. Trzymajta tak dalej, chłopaki.

 • tel123

  Oceniono 53 razy 9

  A jednak co komuna, to komuna. Zawsze mówiłem, że ludzie zatęsknią za komuną i prl-em. Szkoda tylko, że teraz nie mówi się tow. I sekretarz, a prezes. Fajniej brzmiało.

 • sunzi15

  Oceniono 24 razy 8

  CBOS - narzedzie PiSowskiej propagandy i dezinformacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX