Andrzej Duda interweniuje w Niemczech po debacie w Bundestagu. Wzięła w niej udział Ludmiła Kozłowska

Podczas wizyty na Łotwie prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech. W debacie uczestniczyła Ludmiła Kozłowska.

W dzisiejszej debacie "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech" wzięła udział między innymi Ludmiła Kozłowska. Obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog została deportowana w połowie sierpnia z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa poprzez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen. Jak informował wczoraj Onet, aktywistka otrzymała jednak wizę Niemiec.

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec

Według informacji przekazanych przez Krzysztofa Szczerskiego, prezydent Andrzej Duda powiedział prezydentowi Niemiec, że tego typu przedsięwzięcia nie służą budowie dobrych relacji i zaufania pomiędzy obu krajami.

- Piętnowanie w parlamencie innego kraju polskich władz za to, że realizują program wyborczy, który uzyskał demokratyczną legitymację ze strony społeczeństwa jest w opinii prezydenta sprzeczne z europejskimi wartościami. Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie tą sprawą - zaznaczył minister Krzysztof Szczerski.

Ludmiła Kozłowska o represjach

Podczas debaty w Bundestagu Kozłowska mówiła m.in. o "prześladowaniach i represjach" wobec jej rodziny.

Artykuł mojego męża o sposobach obywatelskiego nieposłuszeństwa opublikowany na jego prywatnym profilu na Facebooku wywołał falę prześladowań i represji wobec naszej organizacji i rodziny. Kluczowi polscy ministrowie publicznie dyskutowali o środkach, które powinno się podjąć przeciw nam oraz innym organizacjom społecznym. Zostaliśmy oskarżeni o chęć wywołania krwawej rewolucji tzw. Majdanu i obalenia rządu celem zrealizowania obcych interesów - mówiła.

"Przyznanie wizy nieuzasadnione"

Na rozmowach Dudy nie kończy się interwencja polskich władz. Podsekretarz Stanu w MSZ Andrzej Papierz spotkał się z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem w związku z wydaniem przez Niemcy Ludmile Kozłowskiej wizy.

Wiceminister poinformował Ambasadora Niemiec, że w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione.
Ministerstwo spraw zagranicznych napisało w komunikacie, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby niepożądanej. 

Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich - czytamy w komunikacie MSZ. 

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, na podstawie których została podjęta decyzja o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej do SIS.

Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (493)
Sprawa Ludmiły Kozłowskiej w Bundestagu. Andrzej Duda interweniuje
Zaloguj się
 • wawiak57

  Oceniono 193 razy 91

  Pan prezydent Niemiec powiedział w języku dyplomacji naszemu Maliniakowi żeby spie...ł.

 • wikal

  Oceniono 163 razy 71

  Dalszy ciąg kompromitacji notariusza pis. Chyba już przywykliśmy. Dzień bez kompromitacji Andrzeja Dudy dniem straconym. Bardzo to smutne.

 • yaretzky

  Oceniono 150 razy 68

  I ta sprawa pokazuje jaką pozycje ma nasz kraj w Europie i jak naszego Prezydenta inni maja w dudzie :(

 • as-zalogowany

  Oceniono 118 razy 52

  Adrian, swymi działaniami wyprowadzasz nas z UE. Nam, obywatelom RP to się nie podoba i nie masz naszego mandatu na takie działania!

 • kingsizemax

  Oceniono 123 razy 39

  Co czarni zrobili Dudzie, kiedy był ministrantem, że zamiast kręgosłupa ma kisiel?

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 123 razy 37

  Nie. PIS nie dostał prawa do robienia zmiany wymagającej nowej konstytucji. Czy Duda uważa prezydenta Niemiec za idiotę?

  Swoją drogę pięknie upokorzono republike bananową, ich zakazy wjazdu do Unii sa gó... warte. Prędzej czy później skończy sie to wyrzuceniem wschodnich buraków z kręgu państw cywilizowanych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX