Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie". Ile pieniędzy zyskaliśmy z UE?

Andrzej Duda mówił o wyimaginowanej wspólnocie, ale przynależność do Unii Europejskiej to dla nas konkretne korzyści. Ile na tym zyskaliśmy? Wystarczy spojrzeć na te liczby.

1,6 mld zł tylko w lipcu 2018 - tyle - według wyliczeń "Faktów" TVN - Polska zyskała z UE. Jak podały "Fakty", do Unii wpłaciliśmy ok. 350 mln euro, otrzymaliśmy z kolei prawie 2 mld zł. 

Spójrzmy na kwoty od maja 2004 do końca lipca 2018 - także zebrane przez dziennikarzy. W tym czasie wpłaciliśmy do unijnej kasy niecałe 50 mld euro. Dostaliśmy ponad 150 mld euro. 

Unijne pieniądze pozwalały na rewitalizacje w miastach czy - w mniejszej skali - wyposażenie gospodarstw rolników.

Andrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie"

Te i inne wyliczenia zysków z członkostwa w UE pojawiają się po słowach Andrzeja Dudy. Prezydent w Leżajsku mówił: 

Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli to przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje, że zrobiono dla państwa  wiele rzeczy w tym czasie, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko i wyłącznie o jakichś swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika.

Te słowa wzbudziły sprzeciw. Pojawiły się pytania, czy to wstęp do Polexitu. Andrzejowi Dudzie przypomniano, że sam był przecież europosłem i pobierał uposażenie. 

Jego współpracownicy tłumaczyli, że wypowiedź Dudy trzeba traktować szerzej. - Unię Europejską trzeba budować od podstaw, od wspólnoty narodowej, tak mówią też traktaty unijne, że UE jest budowana na zasadzie subsydiarności (pomocy - red.). To słowa zaczerpnięte z ust ojców założycieli - mówił Krzysztof Szczerski.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (175)
Andrzej Duda mówił o wyimaginowanej wspólnocie. Ile zyskaliśmy z UE?
Zaloguj się
 • gwsol

  Oceniono 89 razy 21

  Ten zysk jest iluzoryczny. Była minister rozwoju Bieńkowska powiedziała: "Z każdego euro przekazanego do Polski przez niemieckich podatników do Niemiec wraca 85 eurocentów".
  Na drugim miejscu w tym rankingu znaleźli się Austriacy - 68 eurocentów, po nich są Finowie - 55 i Szwedzi - 54. Niezły wynik odnotowali Holendrzy - 51. Włosi muszą się zadowolić 34 eurocentami z każdego euro, czyli mniejszą kwotą niż Belgowie (39 eurocentów powracających). Nie mówiąc już o Francuzach i Brytyjczykach - tylko 22.
  Polacy mogą być tylko kooperantami i podwykonawcami.
  Dla nas zostają zbudowane np. drogi za które i tak płacimy podatki.

 • nick_do_pyskowania

  Oceniono 31 razy 13

  Skąd się biora tacy debile?
  90% wraca do Niemiec.
  85% wraca do Niemiec.
  PRZESTAŃ ŻREĆ CHLEB!
  BO Z TWOICH KILKU ZŁOTYCH, KTÓRYMI ZAPŁACIŁES ZA BOCHENEK 100% WRACA DO PIEKARZA!!!
  NIE DAWAJ PIEKARZOWI ZAROBIĆ KUPUJĄC U NIEGO CHLEB!
  ZDECHNIJ Z GLODU A NIE DAJ PIEKARZOWI ZAROBIĆ!
  PIEKARZ TOP TWÓJ WRÓG!
  SAM WYPIEKAJ CHLEB W TWOJEJ KUCHNI!
  TO SAMO Z BUTAMI.
  SAM RÓB SOWIE BUTY!
  POLSKIE DOBRE KATOLICKIE BUTY!
  SAM BUDUJ SOBIE BUNKRY Z POLSKIEGO, KATOLICKIEGO CEMENTU!
  BEDZIE IDENTYCZNIE JAK W ALBANII, PEŁNA AUTARKIA,
  TYLE TYLKO ŻE KATOLICKA.

 • pik111

  Oceniono 67 razy 13

  Proszę policzyć ile kosztowało w tym czasie utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy unijnych koryt, instytucji i doradców w kraju, ile dotacji trafiło do oszustów, a ile zostało wydanych bezsensownie, bo to przecież darowana kasa czyli niczyja. Ile w tym czasie państwa starej uni przejęły naszych dóbr, ile skorzystali z pracy milionów naszych wykwalifikowanych pracowników na których łożyliśmy jako państwo setki miliardów, proszę uczciwie policzyć!!!

 • pollako

  Oceniono 13 razy 11

  Wypowiedz, działanie waszego prezydenta Dudy to opinia grona jego zwolenników PIS.
  Na pewno nie wypowiada się w imieniu całego narodu polskiego.
  Duda to prezydent uznawany przez PIS.

 • alima.zgali451

  Oceniono 9 razy 9

  Ulubiony album Kaczyńskiego - Master Of Puppets, ulubiona marionetka - narciarz Adrian.

 • bodzio24680

  Oceniono 20 razy 8

  Jak się czyta te komentarze o biednych Polakach wypędzonych z kraju przez Balcerowicza, o tej ciemiężącej na UE, to aż się prosi o wprowadzenie wag głosów wyborczych - ludzie niewykształceni, ludzie którzy nie potrafią logicznie myśleć i nie mają pojęcia o podstawowych zasadach funkcjonowania gospodarki (np. tej, że rząd nie ma własnych pieniędzy i to czym hojnie szasta pochodzi z kieszeni obywateli), powinni mieć wagę głosu 50%, a ludzie którzy udowodnili swoje umiejętności lub poparli je odpowiednim wykształceniem 150%. Dopiero by się społeczeństwo wzięło do nauki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX