Aleksander Kwaśniewski napisał list do Dudy: Pańskie słowa są niebezpieczne. To wbrew racji stanu

Aleksander Kwaśniewski napisał list do Andrzeja Dudy, który mówił w Leżajsku o "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika". "To wbrew polskiej racji stanu" - pisze były prezydent.

Andrzej Duda podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami Leżajska wypowiedział słowa, które wielu komentatorów przyjęło jako krytykę Unii Europejskiej, a nawet zapowiedź dążeń do wyjścia Polski ze wspólnoty.

Andrzej Duda w Leżajsku o "wyimaginowanej wspólnocie"

 - Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli to przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje, że zrobiono dla państwa  wiele rzeczy w tym czasie, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko i wyłącznie o jakichś swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika - powiedział Andrzej Duda, a następnie dodał, że "wspólnota jest potrzebna", ale "nasza, własna".- Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - usłyszeli mieszkańcy Leżajska.

Aleksander Kwaśniewski krytykuje Dudę. "Niebezpieczne słowa"

Po tych słowach Aleksander Kwaśniewski, za kadencji którego Polska weszła do Unii Europejskiej, postanowił wystosować do Dudy otwarty list

Na wstępie Kwaśniewski podkreśla, że odnosi się do urzędu prezydenta z "wielkim szacunkiem". W kolejnym akapicie wyznaje jednak, że jest "głęboko poruszony i zaniepokojony wypowiedzianymi przez Pana Prezydenta w Leżajsku o Unii Europejskiej, jako 'wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika'". "To stwierdzenie nieprawdziwe i niebezpieczne" - stwierdza prezydent. 

Kwaśniewski podkreśla, że UE jest realną wspólnotą, która "przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi". Były prezydent wymienia korzyści płynące z członkostwa Polski w UE: eksport, który w 80 proc. trafia na rynek UE; 2,5 miliona Polaków pracujących w krajach wspólnoty; 30 tys. studentów, uczących się w krajach UE; brak "wiz i upokarzających kontroli" i w końcu: liczone w dziesiątkach miliardów dotacje. 

"Wbrew polskiej racji stanu"

"Pańskie słowa są również niebezpieczne" - pisze Kwaśniewski i podkreśla, jak ważna jest Unia Europejska dla instytucjonalnej i gospodarczej stabilności. 

Dlatego działanie na szkodę europejskiej wspólnoty jest nieodpowiedzialne. Także w świetle globalnych niepewności i napięć. Świat podlega procesom redefinicji. Powstają nowe centra rozwoju i kształtowania polityki, w których Polska – wyrzucona poza nawias europejskiej wspólnoty – będzie mało znaczącym pionkiem. Dzięki tworzonej z mozołem wspólnocie, dzisiaj Europa jest kontynentem wspólnych wartości, współpracy i rozwoju, a nie narodowych swarów, nienawiści i wojen.

- czytamy w liście byłego prezydenta. Kwaśniewski zwraca uwagę, że za wejściem Polski do UE głosowało 13,5 miliona Polaków, a w samym powiecie leżajskim 62 proc. mieszkańców było "za". Przeciwnych było 3,9 miliona polskich obywateli, czyli, jak zauważa Kwaśniewski, mniej niż połowa wyborców Dudy. 

Jeżeli zatem słowa wypowiedziane przez Pana Prezydenta w Leżajsku wynikają z chwilowych emocji – apeluję o rozwagę. Jeśli zaś z głębszej strategii – ostrzegam. To wbrew polskiej racji stanu.

- puentuje Kwaśniewski.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (425)
Aleksander Kwaśniewski napisał list do Dudy
Zaloguj się
 • wikal

  Oceniono 72 razy 40

  Nie ma po co pisać. Prezydent Duda dawno już został odarty z rozsądku, honoru, odwagi... Obecnie doszła urażona duma własna (ludzie zamiast klaskać wyzywają go od łamaczy konstytucji i tchórzy). Wbrew temu, co się nieraz na tym forum sugeruje, to nie jest głupi człowiek. Wie, że tylko w takich Leżajskach może liczyć na jaki taki poklask. I bredzi jak potłuczony już od tygodni. Do tego doszedł strach przed realną odpowiedzialnością za łamanie prawa, konstytucji oraz zwyczajnie za zdradę stanu. Ten człowiek po prostu kompletnie nie nadaje się na stanowisko, które tak lekkomyślnie powierzył mu naród. I lepiej nie będzie panie prezydencie Kwaśniewski. Pis i ten ich notariusz tak daleko zabrnęli w przestępczej działalności przeciwko własnemu narodowi, że pozostaje im tylko polexit, bo tylko on gwarantuje sprawowanie autorytarnej władzy, dalsze okradanie kraju i budowę państwa oligarchicznego oraz przede wszystkim bezkarność. Kaczyńskiemu i wierchuszce pisu od początku chodziło o polexit. Chyba nikt przytomny nie wierzył w ich kłamliwe zaprzeczenia. Czy wiedzieli o tym Duda, Morawiecki, większość pisowskich posłów i wyborców - wątpię. Ale teraz nie ma wyjścia. Tylko zniszczenie demokratycznej Polski i oddanie jej w łapy Putina daje tej politycznej mafii dłuugą władzę oraz gwarantuje bezkarność. A naród przekupiony swoją własną przecież kasą (rząd nie ma "swoich" pieniędzy) na pewno na nich zagłosuje. I nawet 500 zł już niepotrzebne, wystarczy stówa. Słyszałam ostatnio w lodziarni rozmowę naiwnych emerytów - oni myślą, że będą dostawać 500+ do każdej emerytury, że taką dostaną wszyscy podwyżkę. GW pewnie nie czytają, a tv pis tego nie prostuje.

 • fakduck

  Oceniono 85 razy 37

  adrian, pora ogłosić referendum, w sprawie dalszego pobytu Polski w UE. W końcu na coś się przydasz. Tylko radzę wcześniej zakupić bilet do Mińska.

 • nastka250

  Oceniono 67 razy 31

  Dzień Sądu ostatecznego sie zbliża. Ciekawe czy za kratkami będzie też miał taki zadowolony wyraz twarzy.Szkodnik , warchoł i niszczyciel Polski.Jego rodzina to sie chyba pali ze wstydu.

 • wicipinski

  Oceniono 75 razy 27

  Biedny idiota. Powiedział to po przyjechaniu do Leżajska obwodnicą wybudowaną za pieniądze unijna.

 • rybka9915

  Oceniono 61 razy 27

  Ze tez inni ciagle musza ostrzegac Maliniaka przed wlasna glupota i glupota jego debilowatych pracownikow.
  To juz nie jest smieszne, kiedy Maliniak w stolicy cywilizacji Lezajsku wali najbardzoej debilowate brednie, a obslizgly scirski tlumaczy belkot nawalonego debila "czerpaniem" z niewiadomo kogo, bo Maliniak sam by tego nie wymyslil.

 • wicipinski

  Oceniono 70 razy 24

  Rozumiem, że europosłowie z PIS biorą wynagrodzenie z Brukseli, ale się brzydzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX