PiS miał ją wystawić na Rzecznika Praw Dziecka. "Możliwe wycofanie poparcia"

Prawo i Sprawiedliwość rozważa wycofanie kandydatury Sabiny Zalewskiej na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. O Zalewskiej zrobiło się głośno po publikacjach medialnych, zarzucającej kandydatce m.in. plagiat prac naukowych.

Sabina Zalewska jest jednym z trzech kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Kandydaturę Zalewskiej zgłosili posłowie PiS. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED zgłosiły dr hab. Ewę Jarosz, a Kukiz'15 - Pawła Kukiza-Szczucińskiego.

Zalewska przedstawiana jest jako "psycholog rodziny, pedagog społeczny i mediator rodzinny". Występowała jako ekspert w programach m.in. TVP i TV Republika. Wokół kandydatury narosło jednak sporo kontrowersji. Zalewska była krytykowana za poglądy dotyczące bicia dzieci.

 

"Tygodnik Powszechny" poinformował w sierpniu, że Sabina Zalewska w swoich pracach naukowych skopiowała duże fragmenty pochodzące z tekstów innych autorów, często nie oznaczając ich jako cytaty. Według tygodnika Zalewska dokonała w ten sposób plagiatu.

Sama zainteresowana w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej odpierała zarzuty i przekonywała, że "Tygodnik Powszechny" oparł się jedynie na szkicach, na podstawie których powstawały artykuły naukowe, ukazujące się później w specjalistycznych pismach i książkach.Ostateczne wersje tekstów posiadały według Zalewskiej odpowiednie oznaczenia cytatów i przypisy.

Sabina Zalewska nie będzie już kandydatką PiS?

Te tłumaczenia mogły jednak nie przekonać polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził w rozmowie z portalem tvn24.pl, że możliwe jest wycofanie poparcia dla Sabiny Zalewskiej. - Decyzja jeszcze nie zapadła, ważne będzie posiedzenie komisji - powiedział Terlecki.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek dodała, że partia "ma świadomość tego, jakie uwagi padają pod adresem pani Zalewskiej".

Według nieoficjalnych informacji w przypadku rezygnacji z poparcia dla Zalewskiej, posłowie PiS poparliby kandydata klubu Kukiz'15 Pawła Kukiza-Szczucińskiego.

Sejm wybierze nowego Rzecznika Praw Dziecka w czwartek. Kadencja obecnego RPD Marka Michalaka skończyła się 31 sierpnia.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Andrzej Duda: "Wspólnota jest dla nas potrzebna tutaj w Polsce. Nasza. Własna. Skupiona na naszych sprawach"

Więcej o:
Komentarze (43)
Miała być kandydatką PiS na Rzecznika Praw Dziecka. "Możliwe wycofanie poparcia"
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 32 razy 16

  Ja na jej miejscu bym się gdzieś zaszył daleko od cywilizacji i więcej się nie pokazywał. Ale PiSlamski motłoch lubi takie poglądy. Mąż narąbany za 500+, spuszcza manto żonie i dzieciom, a ksiądz temu wszystkiemu przyklaskuje. Bo to takie nasze Wolskie, patriotyczne katolickie wychowanie.

 • mer-llink

  Oceniono 29 razy 15

  Ależ PiSie: nie wycofuj się!
  To znakomicie zgodna z Twoim profilem kandydatka: kłamczuszka, plagiatorka, a w dodatku wyglą∂ ma jak Szydło BEata. Idealna na PiSowskiego prominenta.

 • hikuj13

  Oceniono 28 razy 14

  plagiat to jest kradzież,ale kandydatura mocno nie dziwi bo
  uczciwy nie mógłby być pisowskim kandydatem

 • gj61

  Oceniono 24 razy 12

  Kłamczucha i oszustka Rzecznikiem Praw Dziecka! No, ja rozumiem "przytulenie" takiej miernoty jak Piotrowicz czy Pawłowicz, ale tutaj to już przesada. Fajny przykład dla dzieci: patrzcie, wystarczy skopiować, nakłamać, dać dooopy odpowiedniej formacji i kariera załatwiona. Pewnie Piotrowicz, Pawłowicz i złodziej Brudziński byli promotorami tej suki.

 • dert4

  Oceniono 12 razy 10

  jak Jarek posłucha głosu suwerena, to zlikwiduje ten stołek, pardon to koryto.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 14 razy 8

  Moze Karp by sie nadala...

 • remo29

  Oceniono 26 razy 8

  I co z tego, że kradła? Jeden gość kradł buty, dziś jest szefem policji.

 • ginztonickiem

  Oceniono 18 razy 6

  Któryś biskup powinien dostać tę fuchę, oni tak kochają dzieci ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX