Andrzej Duda myślał w Leżajsku o Polexicie? Szczerski: czerpał z ust ojców założycieli UE

Krzysztof Szczerski podjął się wyjaśnienia słów prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku o "wyimaginowanej wspólnocie". Jak przekonywał, wypowiedź prezydenta trzeba traktować szerzej.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek 11 września spotkał się z mieszkańcami Leżajska na Podkarpaciu, a podczas jego przemówienia pojawił się wątek, który odczytano jako krytykę Unii Europejskiej.

Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje (...) że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko o swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika

- mówił prezydent Andrzej Duda, dodając przy tym, że najważniejsze są "nasze, własne sprawy" i dopiero, jak zajmiemy się nimi, możemy "zajmować się sprawami europejskimi". - Na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - stwierdził prezydent.

Szczerski tłumaczy słowa prezydenta o "wyimaginowanej wspólnocie"

Dzień później, gdy opozycja i niektórzy komentatorzy skrytykowali wypowiedź prezydenta, zwłaszcza fragment o "wyimaginowanej wspólnocie", głos zabrał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który pospieszył z wyjaśnieniami.

Szczerski zaczął od przypomnienia, że wciąż toczy się dyskusja na temat przyszłości Unii Europejskiej i wypowiedź prezydenta jest właśnie "mocnym" głosem w tej debacie.

Mocno wybrzmiał głos pana prezydenta, który trzeba odczytywać jako mocny głos w tej dyskusji o kondycji, stanie i przyszłości UE. Jestem bardzo zdziwiony tym, że ten głos jest uznawany w Polsce przez niektóre media i polityków opozycyjnych, za głos kontrowersyjny

- mówił Krzysztof Szczerski. Minister wyliczał, że ten głos prezydenta jest "słuszny" i "mocny", oraz że trudno uznać go za kontrowersyjny.

Szczerski: Słowa prezydenta zaczerpnięte z ust ojców założycieli

Prezydencki minister wskazywał, że słowa prezydenta dotyczą tego, że niemożliwe jest "budowanie Europy od góry do dołu", a jej fundamenty powinny stanowić wspólnoty narodowe. Powiedział: 

Unię Europejską trzeba budować od podstaw, od wspólnoty narodowej, tak mówią też traktaty unijne, że UE jest budowana na zasadzie subsydiarności (pomocy - red.). To słowa zaczerpnięte z ust ojców założycieli.

Szczerski: Junckerowi puszczano nagrane oklaski

Szczerski nawiązał też do wystąpienia Jean-Claude'a Junckera, szefa KE, w Parlamencie Europejskim, które odbyło się w środę.

- Czytałem w internecie, że po przemówieniu Junckera puszczono z taśm oklaski, bo nie było normalnych. Wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska, niż oklaski puszczone z taśm - podsumował.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

W trzylecie prezydentury Andrzej Duda się wzruszył. Wstrząsnęły nim słowa marszałka Piłsudskiego

Więcej o:
Komentarze (279)
Andrzej Duda o UE i "wyimaginowanej wspólnocie". Szczerski tłumaczy słowa prezydenta
Zaloguj się
 • an_ma_o

  Oceniono 58 razy 48

  Adrian znów palił mocarza ;-) ...nic się nie martw Adrian , głowy sobie nie zaprzątaj do Polexitu to ty raczej nie dotrwasz bo wam się kadencja KOŃCZY ...bye ,bye
  ps; ponoć prezio w styczniu ma mieć operację ...hm...może się nie uda i co wtedy ????

 • bigark

  Oceniono 85 razy 43

  DRODZY ROLNICY: Pamiętajcie - Duda chce Was pozbawić dotacji z Unii - głosujcie na normalnych Europejczyków!!

 • and.reh

  Oceniono 56 razy 26

  "- Czytałem w internecie, że po przemówieniu Junckera puszczono z taśm oklaski". I to mówi absolwent UJ zajmujący stanowisko szefa Gabinetu Prezydenta!

 • batura3

  Oceniono 58 razy 26

  Czy ONI naprawdę myśla, że Polacy sa kretynami??? Panie Sz. proszę nie obrażać inteligencji SAMODZIELNIE MYŚLĄCEGO suwerena. Czy Wy naprawdę ZAWSZE musicie tłumaczyć to co, pisowcy myślą???? Żałosne

 • czarna_zoska

  Oceniono 61 razy 21

  Nie pie...ie. Chcecie wyjsc z UE to powiedzcie to wprost. KOMUNO WITAJ PONOWNIE!

 • Lech Pawluk

  Oceniono 22 razy 18

  W czyim imieniu prezydent wypowiedział te słowa? Czy zapomniał, że większość POLAKÓW głosowała za wejściem do krajów UE i opuszczeniem systemu postkomunistycznego? Wg wiarygodnych sondaży badania opinii publicznej ponad siedemdziesiąt procent ROZUMNYCH POLAKÓW popiera pobyt w tej organizacji państw DEMOKRATYCZNYCH. Rozsądni myślący obywatele, nie dopuszczą do zamykania granic i podróżowania jak za czasów słusznie minionych (paszport) oraz możliwości pracy bez problemu w innych krajach Unii Europejskiej. OPAMIĘTANIA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX