Burza po słowach Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie". "Polexit coraz bliżej"

"Wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika" - tak Andrzej Duda mówił podczas spotkania z mieszkańcami Leżajska. Wypowiedź odbiła się szerokim echem wśród polityków i publicystów. Odczytano ją jako krytykę Unii Europejskiej.

Andrzej Duda we wtorek spotkał się z mieszkańcami Leżajska. Prezydent złożył kwiaty przed pomnikami Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Wygłosił też przemówienie, którego jeden fragment szczególnie wywołał sporo kontrowersji.

- Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli to przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje, że zrobiono dla państwa  wiele rzeczy w tym czasie, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko i wyłącznie o jakichś swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika.
Wspólnota jest nam potrzebna, tutaj w Polsce. Nasza. Własna. Skupiona na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi. Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze

- mówił prezydent.

"Andrzej Duda kpi z nas wszystkich"

Słowa o "wyimaginowanej wspólnocie" zwróciły uwagę polityków i publicystów, którzy odczytali to jako jawną krytykę Unii Europejskiej.

"Unia Europejska powstała, aby nigdy więcej nie powtórzyć doświadczeń I i II WŚ. I jest w tym skuteczna. Andrzej Duda twierdząc, że niewiele z niej dla Polaków wynika, kpi sobie z nas wszystkich" - napisał na Twitterze były europoseł PO Paweł Zalewski.

"Wyimaginowana wspólnota dała nam ostatnio na likwidację szkód po nawałnicach 12 mln euro" - zwróciła uwagę Dominika Długosz z Polsat News.

"Wyimaginowana wspólnota? Coś niedobrego dzieje się z moim prezydentem. Nawet jeśli tak właśnie myśli, to w ustach głowy państwa jest to gruby błąd" - skomentowała blogerka Kataryna.

Dziennikarka "Newsweeka" Renata Grochal porównała wyniki unijnego referendum i wyborów prezydenckich. "Przystąpienie PL do Unii poparło jednak znacznie więcej Polaków (13,5 mln) niż A.Dudę (8,6 mln)" - zauważyła.

"Polexit coraz bliżej. PAD mówi o UE jako o „wyimaginowanej wspólnocie, z której dla Polaków niewiele wynika". Jak widać kwota 82,5 mld euro przeznaczona przez Unię Europejską dla Polski stanowi niewiele znaczącą kwotę dla rozwoju Polski. No cóż, kto bogatemu zabroni" - napisał senator PO Bogdan Klich.

Politycy przypomnieli też Andrzejowi Dudzie, że w przeszłości był europarlamentarzystą. "Wyimaginowana wspólnota? Pieniądze, które Pan pobierał z tej wspólnoty też były wyimaginowane? Rozumiem, że PiS do Parlamentu Europejskiego nie wystartuje?" - skomentowała Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Liberalno-Społeczni.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Chcesz zostać bohaterem dzisiejszego dnia? Pomóż pszczołom >>

Więcej o:
Komentarze (698)
Andrzej Duda o "wyimaginowanej wspólnocie". "Polexit coraz bliżej"
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 251 razy 155

  Niewiele wynika?!

  Czy pan prezydent leciał do leżajska śmigłowcem? Bo jak jechał samochodem, to NA PEWNO jechał drogą zbudowaną / wyremontowaną za unijną kasę.

  Cholerny, mały populista…

 • budyn222

  Oceniono 180 razy 86

  Panie Maliniak, zamknij pan już japę, bo co się pan odezwiesz to wstyd na cały świat. I to coś jest prezydentem dużego europejskiego kraju... masakra.

 • koles751

  Oceniono 69 razy 65

  Dudopis robi się coraz bardziej nerwowy. To wynik strachu.
  Powodzenie dokonywanego obecnie pełzającego zamachu stanu to dla niego jedyna szansa na uniknięcie odpowiedzialności. Dlatego liczą się dla niego wyłącznie opinie tej części społeczeństwa, która myśli tak jak on. Nawet jeśli są mniejszością, to tą będącą "prawdziwymi Polakami". Bełkot bez przyszłości. Będzie siedział. Żadnych więcej grubych kresek dla bolszewików.

 • geytorali

  Oceniono 94 razy 58

  Takiego ' pajaca " Polska jeszcze nie widziała. na pewno zapisze się w historii Polski..
  Jako największy nieudacznik i d...liz.
  Można być " IDIOTĄ " ale on przechodzi samego siebie
  Z tego co widać marny prawnik i ... no właśnie kto to tak naprawdę jest..
  Bo na pewno nie p... Polski.
  Jak można nie mieć odrobiny własnego zdania i charakteru.
  To żałosne.

 • coalesce

  Oceniono 53 razy 51

  Ktoś jeszcze poważnie traktuje człowieka, który nacierał się tłuszczem Magicznej Baby z Damaszku?

 • aronia0

  Oceniono 147 razy 43

  Ten burak plecie, co mu slina na jezyk przyniesie. Nie warto ani go sluchac, ani komentowac.

 • pokon

  Oceniono 83 razy 41

  I taki bydlak jest prezydentem Polski. Za co Bóg pokarał Polaków taką miernotą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX