Kto stoi na czele Sądu Najwyższego? Gersdorf: Dziś pracami kieruję ja

Ja dzisiaj będę kierowała pracami Sądu Najwyższego - powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Małgorzata Gersdorf. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tymczasowo obowiązki pierwszego prezesa przejmuje sędzia Dariusz Zawistowski. Siedmiu sędziów nie dostało zgody na dalsze orzekanie.

Jak podaje RMF FM sędziowie, którzy nie dostali zgody na dalsze orzekanie, nadal zamierzają dzisiaj pracować. Podkreślają, że nie dostali żadnego pisma od Andrzeja Dudy. A to, co mówi w mediach prezydencki minister w żaden sposób nie jest dla nich wiążące. Podobnie uważa prof. Małgorzata Gersdorf.  - Jeszcze nie mamy tych decyzji na papierze, wiec prawdopodobnie tak - mówi prof. Gersdorf, pytana o to, czy w środę będzie kierować pracami SN. 

We wtorek prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym pięciu sędziów, którzy wyrazili taką wolę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zgody takiej nie udzielił siedmiu innym sędziom, w tym m.in. Józefowi Iwulskiemu, pełniącemu do tej pory obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego.

Dotychczasowa I Prezes SN Małgorzata Gersdorf w myśl nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przeszła w stan spoczynku, z czym nie zgadza się ona sama i wielu przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

We wtorek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że Sądem Najwyższym będzie w związku z tym tymczasowo kierował sędzia Dariusz Zawistowski, jako najstarszy stażem prezes Izby SN.

Sędzia Dariusz Zawistowski ma 59 lat, w latach 2015-2018 był przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2016 roku jest prezesem Sądu Najwyższego, odpowiedzialnym za Izbę Cywilną.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (140)
Sąd Najwyższy. Gersdorf: Dziś pracami sądu kieruję ja
Zaloguj się
 • piotr631210

  Oceniono 14 razy 10

  Kiedy wreszcie z tym prezydenckim adriankiem zrobią porządek do cholery .to co się wyprawia i jak niszczy nasz kraj to się w głowie nie mieści .mam nadzieję że doczekam kiedy Duda i inni stana przed trybunałem stanu i panoszaca się mgr TK wyleci na zbity pysk a jej głupi uśmieszek zniknie z mediów .

 • drugiepietro

  Oceniono 38 razy 10

  Prezydent, przedstawiciel władzy wykonawczej demonstruje, jak - wedle tej władzy - należy traktować władzę sądowniczą. I po co Polacy wydali tyle pieniędzy na edukację tego człowieka? Przecież to zmarnowane pieniądze.

 • kris19602

  Oceniono 16 razy 8

  Pisowska bolszewia ma nadzieje, ze tak zagmatwa sytuacje w Polsce, ze zaden unijny polityk nie bedzie chcial brnac w konflikt z szowinistyczno/rewizjonistycznym, ubecko/prlowskim nastawieniem Kaczej sekty.

 • postulat_22

  Oceniono 10 razy 6

  Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego jest ten, kogo na to stanowisko powołał Prezydent.

  Monitor Polski z 2014 r. poz. 498

  POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 24 kwietnia 2014 r. nr 1131-6-2014
  o powołaniu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

  Na podstawie art. 183 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. z dniem 30 kwietnia 2014 r. powołuję Panią Małgorzatę GERSDORF na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, na sześcioletnią kadencję.

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: B. Komorowski

  Tego postanowienia nie można ani uchylić, ani zmienić żadnym aktem prawnym, nawet ustawą. Dopóki więc Prezydent nie wyda nowego postanowienia, dopóty Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego będzie prof. Gersdorf. Tyle tylko, że bez złamania Konstytucji wydać go nie może, bo nadal obowiązuje postanowienie z 24 kwietnia 2014 r.

 • remo29

  Oceniono 34 razy 6

  A gdyby tak ogłosić, że od dziś prezydentem Polski jest taki Michał, a Duda to dubler, który nie może się pogodzić z tym, że nie jest prezydentem? Skoro można tak w jedną stronę, to w czym problem, żeby było w drugą? Jak szaleć, to szaleć, jak powiedział jeden psychiatra.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 18 razy 4

  To ta co wzięła świeczkę bo było ciemno?

 • brzmski

  Oceniono 12 razy 4

  golone!?
  strzyżone!?

 • piotraa81

  Oceniono 28 razy 4

  Du*a będzie siedzieć, bo w sumie do tego du*a służy ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX