Opozycja grzmi po postanowieniu prezydenta. Krótko: Andrzej Duda złamał konstytucję

Andrzej Duda postanowił, że 5 z 12 sędziów, którzy chcieli orzekać w Sądzie Najwyższym po przekroczeniu 65. roku życia, będzie mogło to robić. Opozycja uważa, że podejmując decyzję ws. sędziów, prezydent złamał konstytucję.

Zgodę na dalsze zajmowanie stanowisk w Sądzie Najwyższym otrzymali sędziowie: Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka oraz Bogumiła Ustjanicz. Wcześniej złożyli oni oświadczenia o "woli dalszego orzekania" i uzyskali w tej sprawie pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa.

Duda zdecydował ws. sędziów. Budka: To złamanie konstytucji

Decyzję Andrzeja Dudy skomentowali posłowie Borys Budka z Platformy Obywatelskiej i Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Polityk PO zarzucił prezydentowi złamanie konstytucji, bo - jak mówił - nie daje ona możliwości, by "prezydent wyrażał zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego".

Borys Budka dodał, że decyzja prezydenta nie uwzględnia orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego zawieszenia stosowania przepisów w związku z pytaniami, na które będzie odpowiadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ocenie Kamili Gasiuk-Pihowicz, prezydent nie powinien podejmować żadnych działań ws. sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia. Jak mówiła, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE, nikt nie może podjąć żadnych decyzji.

Więcej o:
Komentarze (348)
Opozycja grzmi po postanowieniu prezydenta. Krótko: Andrzej Duda złamał konstytucję
Zaloguj się
 • arbor_1

  Oceniono 92 razy 46

  Duda już tyle razy złamał konstytucję, że jest mu wszystko jedno raz więcej, czy nie. Po zakończeniu kadencji żona zabierze go do Izraela, skąd nie ma ekstradycji, więc się nie boi.

 • 4head

  Oceniono 86 razy 36

  Co się odwlecze to nie uciecze. Będą siedzieć obecni łamacze konstytucji i ci co się na jej łamaniu dorobili.

 • pol733

  Oceniono 99 razy 31

  Dlaczego GW uczciwie nie napisze, że polska Konstytucja prawie w stu pięćdziesięciu artykułach pozostawia możliwości rozstrzygania niejasności w aktach niższego rzędu czyli ustawach a nawet rozporządzeniach ministrów. Konstytucja została napisana ta żeby w razie czego można było zatrzymać niekorzystne dla "okrągłostołowego" towarzystwa zmiany. Nie przewidziano tylko, że do władzy dojdzie towarzystwo, które tych samych wytrychów zacznie używać do rozwalenia poskomunistyczno-michnikowej Polski i stąd ten krzyk o "łamaniu" konstytucji.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 103 razy 17

  A co to jest to TSUE? Otworzyłem plik z Konstytucją RP, włączyłam wyszukiwanie i nie znalazłam ani jednego wystąpienia nazwy instytucji, która tak by się nazywała i była nadrzędna nad prezydentem, władzą sądowniczą czy ustawodawczą.

 • 123456789sj

  Oceniono 23 razy 15

  Nie wyobrażam sobie jak czuje się promotor Dudy - przecież w pracy doktorskiej Dudy można było dostrzec już pierwsze objawy debilizmu. To przykre ale prawdziwe. Duda nie rozumie, że jest prezydentem RP. On robi to co wpoili w niego rodzice - słucha statecznego, mądrego staruszka, który oprócz kota nie ma nic w życiu - żyje tylko po to aby się mścić za to, że wszystko w życiu spie...ł - zabił brata, żony nie miał, a o wychowaniu dzieci wie tyle co mu ksiądz pedofil na religii powiedział. Pozdrawiam wszystkich.

 • mireczekb

  Oceniono 95 razy 15

  Prymitywy totalne, na ulice. Konstytucja, konstytucja ... i podskakiwać, i tupać. Jazda !!! Ha ha ha ....

 • baska_w5

  Oceniono 43 razy 15

  Jakie haki na Adriana ma prezes wszystkicj prezesów, że ten niby prezydent służy mu jak wierny piesek (a może kotek) i wykonuje wszystkie polecenia nie bacząc na konsekwencje. To Duda przecież będzie odpowiadał przed Trybunałęm Stanu, a nie JK który jest "zwykłym posłem".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX