Duda zdecydował, kto stanie na czele Sądu Najwyższego. Siedmiu sędziów pójdzie w odstawkę

Sędzia Dariusz Zawistowski będzie kierował od środy pracami Sądu Najwyższego - taką informację podał prezydencki minister Paweł Mucha.

- Jeżeli nie będzie wydane kolejne postanowienie, a prezydent Andrzej Duda tego rodzaju aktywności nie planuje, od środy pracami Sądu Najwyższego kierował będzie Dariusz Zawistowski, jako najstarszy stażem prezes Izby SN - powiedział Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Sędzia Dariusz Zawistowski ma 59 lat, w latach 2015-2018 był przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2016 roku jest prezesem Sądu Najwyższego, odpowiedzialnym za Izbę Cywilną.

Decyzje Andrzeja Dudy ws. sędziów SN

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że Andrzej Duda wyraził zgodę na dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym przez pięciu sędziów, którzy wyrazili taką wolę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są to sędziowie Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka i Bogumiła Ustjanicz.

Jednak w przypadku siedmiu innych sędziów prezydent takiej decyzji nie podjął, co oznacza, że przejdą oni w stan spoczynku. Wypowiedź Pawła Muchy potwierdza, że wszystko wskazuje na to, iż prezydent nie wyda zgody na ich dalsze orzekanie.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku, w stan spoczynku przeszła również dotychczasowa I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Wiele środowisk prawniczych wskazywało jednak, że zgodnie z Konstytucją pozostaje ona I prezesem do 2020 r., kiedy skończy się 6-letnia kadencja.

W sierpniu Małgorzata Gersdorf złożyła swoje oświadczenie majątkowe, co nakazują przepisy osobom ustępującym z funkcji. - Złożyłam oświadczenie majątkowe wymagane od sędziów przechodzących w stan spoczynku z ostrożności, by nie przyszło nikomu na myśl wszczęcie przeciwko mnie postępowania dyscyplinarnego - tłumaczyła to działanie w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 3 lipca do ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN po ukończeniu 65 roku mieli przedłożyć prezydentowi pisma z prośbami o zgodę na dalsze orzekanie. Sędziowie, którzy tego nie zrobili w myśl ustawy mieli przechodzić w stan spoczynku.

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 pytań prejudycjalnych dotyczących ustawy i zawiesił przepisy "odsyłające" sędziów w stan spoczynku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

'Działanie w celu obejścia prawa'. Kancelaria Prezydenta reaguje na decyzję Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (158)
Duda zdecydował, kto stanie na czele Sądu Najwyższego. Siedmiu sędziów pójdzie w odstawkę
Zaloguj się
 • karolus2222

  Oceniono 86 razy 30

  PRACAMI SĄDU NAJWYŻSZEGO KIERUJE PREZES SĄDU NAJWYŻSZEGO - PREZYDENCIKU !

 • as-zalogowany

  Oceniono 48 razy 18

  Oj, Adrian coś bardzo boi się podpisać na decyzji... Spoko, już chyba dosyć dotąd narobił na siebie haków.

 • Sam Sliding

  Oceniono 70 razy 16

  Kaczyński ma 69 lat, a sędziom wiedzą i intelektualnie inie dorasta do pięt. Skoro 69-latek może rządzić 38 mln krajem, to 65 letni sędzia na pewno może orzekać.

 • kuba161048

  Oceniono 71 razy 15

  Tępy p.o. prezydent i głupia natrętna mucha roznosi zarazę i głupoty.
  Pierwszy Prezes SN jest i nazywa się Małgorzata Gersdorf.

 • 12saurom

  Oceniono 46 razy 14

  O co chodzi lemingi gdzie to konkretnie złamał konstytucję czy nie przypadkiem w konstytucji jest napisane, w artykule 180 że ustawa określa granicę wieku po której osiągnieciu sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

  Czy w tej samej konstytucji nie napisano również, że jeżeli się zmieni ustrój sądów zmiana okręgu wolno przenieść sędziego do innego okręgu lub w stan spoczynku.

  Jakim to prawem sędziowie unieważnili przepisy dotyczące samych siebie.

  Dlaczego nie zgłosili wątpliwości do TK.

  Czyżby dla nich ważniejszą instancją niz rząd konstytucja TK jest Unia Europejska.

  Czy nie zdają sobie sprawy, że w traktacie sądownictwo pozostaje w gestii danego państwa co sobie zawarowała Polska.

  No ale czego się można spodziewać po kaście w końcu ci sędziowie posłusznie przyklepali fałszerstwo wyborów dokonane w 2014 roku jakoś ci sędziowie tak gromko grzmiący o niezależności sądów ulegali naciskom Komorusia wzywającego do nie uznawania protestów opozycji i uznania fałszerstw wyborczych.

  Obłuda podwójne myślenie zdrada jakież to charakterystyczne dla środowiska sędziów z Płatnych ZDRAJCÓW PACHOŁKÓW ROSJI

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 34 razy 14

  Już za rok nowy rząd rozpocznie swoją kadencję od masowych aresztowań pisowskich gagatków, którzy wzięli udział w tej kaczej hucpie. To będzie cudowny okres, pełen rozłamów, donosów byłych współpracowników, nagrań z prywatnych rozmów. Zakończy się to wyniesieniem Lecha Kaczyńskiego z Wawelu i demontażem pomnika 'smoleńskiego'. Uszy do góry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX