Fundusz Sprawiedliwości. TVN24: Jaki i posłowie od Ziobry dzielili dotacje dla OSP w swoich okręgach

Fundusz Sprawiedliwości działa na nowych zasadach. Portal tvn24.pl ustalił w resorcie, że ekspertami byli posłowie Solidarnej Polski, m.in. Patryk Jaki. Z informacji, które zebrał dziennikarz wynika, że pieniądze kierowano do Ochotniczych Straż Pożarnych z okręgów wyborczych polityków tej partii.

Fundusz Sprawiedliwości, czyli dawny Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, już wiele razy zwracał uwagę mediów.

Środki na nim zgromadzone podlegają Ministerstwu Sprawiedliwości, które rozszerzyło listę beneficjentów, mogących otrzymywać z niego pieniądze. Wcześniej nie mogły być kierowane np. do policji lub służb - to zmiany, które wprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dotychczas było wiadomo, że Fundusz Sprawiedliwości przekazywał środki np. fundacji Lux Veritatis (prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk), a także około 100 mln zł trafiło do straży pożarnej, a konkretnie dla Ochotniczych Straż Pożarnych rozsianych po kraju. Pieniądze, około 25 mln zł do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

TVN24: politycy Solidarnej Polski opiniowali środki na OSP

Dziennikarz portalu tvn24.pl Robert Zieliński prześwietlił przyznanie pieniędzy dla strażaków. Opisał, że w resorcie sprawiedliwości powstała specjalna komisja, która decydowała o tym, jak podzielić te środki. Portal informuje, że oficjalnie potwierdził w Ministerstwie Sprawiedliwości, że w skład tej komisji, jako "eksperci zewnętrzni" weszli:

 • Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości;
 • Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości;
 • Beata Kempa, posłanka Solidarnej Polski, minister ds. pomocy humanitarnej;
 • Edward Siarka, poseł Solidarnej Polski;
 • Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Jak wskazuje tvn24.pl, wśród ekspertów znaleźli się tylko posłowie z obozu władzy, głównie z Solidarnej Polski, partii Zbigniewa Ziobry, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy.

Co więcej, dziennikarz portalu dotarł do protokołu komisji, z którego wynika, że poseł Siarka, będący jednocześnie przewodniczącym małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, rekomendował dotację na 9,926 mln zł dla OSP w Małopolsce. Wszystko w ramach "programu pilotażowego".

Sytuacja miała powtórzyć się - według informacji portalu - jeszcze kilka razy: ponownie w ramach "programu pilotażowego" posłowie Solidarnej Polski, gdy byli "ekspertami zewnętrznymi", kierowali dotacje na Opolszczyznę (stamtąd do Sejmu kandydował Patryk Jaki) czy Śląsk (okręg wyborczy Michała Wójcika). Wiceminister Wójcik zresztą w blasku fleszy informował o tym, że 7,5 mln zł trafiło właśnie na Śląsk, co odnotował m.in. "Dziennik Zachodni".

Portal pisze, że później zasady się zmieniły i cytuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort poinformował, że teraz do komisji, która decyduje o przyznawaniu pieniędzy, są zapraszani eksperci ze straży ("od marca 2018 roku, gdy udało się podpisać umowę z Państwową Strażą Pożarną" - czytamy). 

O komentarz do tekstu tvn24.pl poprosiliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (149)
Fundusz Sprawiedliwości. TVN24: Jaki i posłowie od Ziobry dzielili dotacje dla OSP w swoich okręgach
Zaloguj się
 • Jerzy Suchocki

  Oceniono 66 razy 30

  I w ten właśnie sposób sprawiedliwie się rozdziela społeczne pieniadze,nie potrzebującym tylko tam gdzie jest wlasna korzyść.Zabrać bogatym ,dać swoim.

 • tom_lok

  Oceniono 26 razy 26

  Ten kraj zgnije pod rządami takich ludzi. Kwestia czasu. Mafia PIS rokradnie wszysko, powsadza na stołki sowich, gdzie się da i powrócimy do komuny. I znowu niestety będziemy bakrutami (jak za komuny).

 • bahmat

  Oceniono 25 razy 19

  Jaki to nie byle jaki baran - baran od sprawiedliwości - to co powiedzieć o innych baranach z dojnej zmiany?

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 28 razy 16

  Wystarczy nie kraść, a nam się należało!!!

 • Dominika Bura

  Oceniono 68 razy 14

  To jest jakaś zlodziejska mafia. Wczoraj w Czarno na białym, pokazali jak działa ten mechanizm, tez w przypadku GettBanku. To się w głowie nie mieści co oni wyprawiają i jak czują się bezkarni.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 77 razy 13

  Załóżmy, że na Śląsku PiS wygra wybory samorządowe. Co to będzie oznaczać?

  Że wszystkie decyzje dotyczące Śląska będą podejmowane w Warszawie
  przez człowieka, który uważa Ślązaków za "ukrytą opcję niemiecką".

  Czy tego chcą Ślązacy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX