Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych? Tak, ale nikt nie zabiega o ich głosy

Wybory samorządowe 2018. Czy cudzoziemcy mogą głosować w zbliżających się wyborach?

Wybory samorządowe 2018. Czy cudzoziemcy mogą głosować w zbliżających się wyborach? (Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta)

W samej Warszawie mieszkają tysiące cudzoziemców, którzy mogą głosować w wyborach samorządowych. Na razie kandydaci na prezydenta oraz komitety wyborcze nie zabiegają o ich głosy.

W Warszawie mieszkają Ukraińcy, Wietnamczycy i Białorusini, ale także obywateli Unii Europejskiej, m.in. Francuzi, Niemcy czy Włosi. Część z nich może głosować w Polsce w czasie wyborów samorządowych 2018

Za granicą kandydaci często walczą o głosy przedstawicieli mniejszości narodowych. Na ulicach pojawiają się billboardy w językach narodowych cudzoziemców, podczas konferencji prasowych obecni są tłumacze.

Tak było np. w Londynie. U nas kampania żadnego z warszawskich komitetów wyborczych nie jest skierowana bezpośrednio do cudzoziemców. Co więcej - oni sami często nie wiedzą, że mogą głosować w wyborach samorządowych. Jak podała "Gazeta Wyborcza", podczas wyborów w 2014 r. w Warszawie do rejestru wpisanych było 298 obywateli UE, którzy nie są Polakami.

Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych 2018? Co muszą zrobić?

Obywatele Unii Europejskiej, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa mogą głosować w Polsce, jeśli stale tu zamieszkują. Podobnie jak w przypadku obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, obywatelom innych krajów europejskich nie jest potrzeby meldunek. Oczywiście głosować mogą tylko ci obywatele Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18. rok życia i nie zostali pozbawieni praw publicznych.

Co musi zrobić obywatel innego europejskiego kraju, aby zagłosować np. w Warszawie lub w innym mieście, w którym mieszka? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o wpis do rejestru wyborców.

We wniosku podaje się podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia. Tak wypełniony wniosek należy złożyć do urzędu gminy / dzielnicy w której mieszkamy. Do wniosku należy dołączyć:

 • ksero ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego / paszportu),
 • pisemną deklarację, w której podane jest obywatelstwo i adres stałego zamieszkania w Polsce.

Dopisanie do spisu wyborców - tu znajdziesz wniosek dla Warszawy

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma 3 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie opinii. 

Szacuje się, że w samej Warszawie mieszka od kilku do kilkunastu tysięcy cudzoziemców, którzy mogą głosować podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Obywatele krajów, które nie należą do Unii Europejskiej nie mogą głosować w wyborach samorządowych 2018.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Masz szansę wygrać milion w Milionerach? Te pytania ułożył dla Was Hubert Urbański
1/15Który król pojął za żonę Barbarę Radziwiłłównę?
Zobacz także
 • Podczas warszawskiej konwencji wyborczej w barwach Koalicji Obywatelskiej zadebiutowała Barbara Nowacka Obietnice PO i Koalicji Obywatelskiej. Program na wybory samorządowe 2018
 • Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) zwracali uwagę na możliwość sfałszowania wyników jesiennych wyborów samorządowych Schetyna i Lubnauer: prawo stworzone przez PiS ułatwia fałszowanie wyborów samorządowych
 • Trybunał Sprawiedliwości zajmie się wnioskiem Sądu Najwyższego Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się wnioskiem Sądu Najwyższego. Wyrok może zapaść nawet za rok
Komentarze (50)
Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych?
Zaloguj się
 • kulalala

  Oceniono 68 razy 34

  Dlatego nigdy więcej multi kulti, bo będzie potem jak w Szwecji, że przybysze decydują za Szwedów czy przyjmować kolejnych przybyszy, czy nie!

  STOP MASOWEJ IMIGRACJI!

 • smileykkk

  Oceniono 45 razy 25

  czy cudzoziemcy powinni miec prawo glosowania w jakichs wyborach? nie. albo sa obywatelami albo nimi nie sa.

 • olywerus

  Oceniono 19 razy 9

  jacy cudzoziemcy?
  oglądam tvn codziennie
  w tym kraju są prześladowani i wcale tutaj nie przyjeżdżają

 • tomek.tw22

  Oceniono 22 razy 6

  To cudzoziemcy powinni się dostosowywać do kraju w którym mieszkają, a nie odwrotnie.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 13 razy 5

  To jakaś pomyłka. Niech sobie głosują u siebie.

 • 01kotek01

  Oceniono 24 razy 4

  No a w innych temacie Gazeta właśnie stosuje swoją ulubioną "wolność słowa" i "demokrację", własnie 'demokratycznie ' odcięła możliwość komentowania o zamachu terorysty muzłumańskiego z okrzykiem " Allah Akbar" tradycyjnie probował rozjeźdzać ludzi wokoł lotniska w Paryżu. Gazeta natomiast ten akt określiła tak:
  "Dramatyczny pościg w Lyonie. Mężczyzna wjechał na płytę lotniska i urządził sobie rajd"
  Czyli zwykły akt terorystycznyrozjeźdzanie ludzi jest teraz "rajdem", a terorystę niewinnie nazwała zwykłym męźczyzną.
  Ot taki zwykły kierowca niewinny rajdowy Kubica, ktory pomylił trasy, jak tysiące polskich kierowcow, ktorzy trochę ostrzej jeźdzą....!?
  No i o co ten krzyk, prawda Gazeto....!?

 • erhapl

  Oceniono 9 razy 3

  Przecież to są regulacje europejskie i od czasu, kiedy jesteśmy w UE- oczywista oczywistość. Każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo głosu w wyborach komunalnych/samorządowych w miejscu zameldowania. Obywatel Polski mieszkający w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Szwecji też wybiera swoich przedstawicieli do władz samorządowych w miejscu zameldowania.

 • opiniamoja

  Oceniono 4 razy 2

  KAŻDY kto wyjechał z Polski na dłużej niż 4 lata (kadencja sejmu) powinien mieć odebrane prawa wyborcze, dlaczego ludzie, którzy od 25 lat mieszkają gdzieś tam urządzają mi i mojej rodzinie życie???, niech sobie u siebie urządzają i u siebie wybierają pisiorów

 • emeni

  Oceniono 4 razy 2

  Mogą, ale wyłącznie obywatele UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje