Szef PKW Wojciech Hermeliński: "wybory samorządowe 2018 będą uczciwe"

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej zapewnił słuchaczy radiowej Trójki, że wybory samorządowe 2018 będą przeprowadzone w sposób uczciwy.

Gospodarz programu „Salon polityczny Trójki”, Beata Michniewicz, zapytała Wojciecha Hermelińskiego m.in. o to, co uważa o wzmagającej się wśród Polaków niepewności co do tego, czy wybory samorządowe 2018 nie zostaną sfałszowane.

Polacy wątpią w uczciwość wyborów samorządowych 2018. "To niedobrze, że są takie nastroje"

Szef PKW odpowiedział, że obawy dot. uczciwości przeprowadzania wyborów samorządowych są zupełnie bezpodstawne. - Nie ma podstaw do tego, aby wątpić w uczciwość wyborów, bo jeżeli chodzi o zasady, o mechanizm, one się nie różnią od tych, które były w 2014 roku, a przecież nikt racjonalnie myślący nie podnosił żadnych zarzutów tego typu, że były to wybory nieuczciwe, nietransparentne, sfałszowane – powiedział Wojciech Hermeliński.

Szef PKW Wojciech Hermeliński: "Wybory samorządowe 2018 będą uczciwe"

Zapytany o gwarancje uczciwości wyborów, szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, że największym gwarantem prawidłowo przeprowadzonych wyborów samorządowych będzie obecność przedstawicieli komitetów wyborczych w komisjach wyborczych. Hermeliński odniósł się także do wątpliwości dot. nowelizacji kodeksu wyborczego, według której nowe twory polityczne, takie jak koalicje, będą musiały wziąć udział w losowaniu (krytycznie na ten temat wypowiadali się m.in. Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju).

Zdaniem Hermelińskiego Koalicja Obywatelska to zupełnie nowy twór, więc zgodnie z przepisami mimo że PO wprowadziła swoich członków do sejmików wojewódzkich w poprzednich wyborach, nie może dostać gwarancji wprowadzenia swoich członków do komisji wyborczych. Rozwiązaniem tego problemu byłoby powołanie własnego, partyjnego komitetu Platformy Obywatelskiej obok komitetu koalicyjnego. - Gdyby Platforma zechciała, mogłaby swój osobny komitet zarejestrować i miałaby swoich członków – powiedział w rozmowie z radiową Trójką Wojciech Hermeliński.

"Cuda przy urnach". Hermeliński nie zgadza się ze słowami premiera Morawieckiego

Beata Michniewicz poprosiła szefa PKW o komentarz do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w wywiadzie dla Telewizji Republika powiedział: „Będziemy kontrolować przebieg wyborów samorządowych, aby nie dochodziło do kolejnych cudów przy urnach”. - Nie rozumiem o jakie „kolejne” cuda chodzi, bo cudów nie było w 2014 roku” - powiedział Hermeliński

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (102)
Szef PKW: "wybory samorządowe 2018 będą uczciwe"
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 18 razy 10

  PiS nie musi fałszować wyborów. Wystarczy że SN nie przyklepie wyników (a są na pasku prezesa), straż marszałkowska (przetestowali na komisjach poselskich przed ważnymi głosowaniami) przetrzymuje opozycje w drzwiach wejściowych, sejm (tu już mistrze) uchwałą o godzinie 2giej w nocy ustanawia rządy komisaryczne, długopis (co nikogo nie zdziwi) przyklepuje tego samego dnia o 8 rano, i viola.

  Zanim ktokolwiek zakuma co się stało, będzie już po wszystkim.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 9

  Nie po to PiS obsiadł wszystko, by wynik wyborów był loterią, nie mogą ryzykować.

 • bog43

  Oceniono 12 razy 8

  " …… one się nie różnią od tych, które były w 2014 roku " - tylko drobiazgiem , można malować na karcie wyborczej co się chce i co się chce uznać . W jakim celu PIS przyjął tę zmianę p. Hermeliński a komisja wyborcza wyraziła na to zgodę ?

 • eti.gda

  Oceniono 7 razy 5

  Dla ruskich trolli:

  Голосуй- не голосуй, всё равно, получишь хуй

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 9 razy 5

  PIS - wzorzec uczciwości ogłosi, że takie też będą uczciwe wybory, czyli pisowsko uczciwe.

 • bog43

  Oceniono 7 razy 5

  już raz liczenie głosów na sali parlamentarnej było . Zgłosowali ci , którzy nie mogli a ci którzy mogli na sali nie było . O resztę zadbała straż marszałkowska blokując wejście na salę .
  Ale odwołanie na Berdyczów było ? a było !

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 5

  Wybory będą uczciwe

  tak mi dopomóż prezesie

 • strach_sie_bac

  Oceniono 15 razy 5

  A co miał powiedzieć, że będą nieuczciwie? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX