Andrzej Duda obciął pensje marszałkom i wicemarszałkom w parlamencie. Wnioskował Kuchciński

Andrzej Duda i marszałkowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski

Andrzej Duda i marszałkowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kilka miesięcy po tym, jak posłowie obniżyli swoje pensje, prezydent pojadają taką samą decyzję wobec marszałków i wicemarszałków. Dostaną 20 proc. mniej.

Polscy parlamentarzyści od kilku miesięcy zarabiają mniej. W maju Sejm zdecydował, by o 20 proc. obniżyć uposażenie posłów i senatorów. Projekt ogłosił przed miesiącem prezes PiS Jarosław Kaczyński tuż po medialnych doniesieniach o nagrodach dla ministrów rządu Beaty Szydło. 

Z krytyką spotkał się fakt, że obniżono pensje większości posłów, ale nie członków prezydium - marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, który i tak zarabiają więcej ok. 15-16 tys. zł. Ich zarobki reguluje nie ustawa, a rozporządzenie. Teraz także ich pensje zostaną obcięte. 

"Super Express" podaje, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się zmienić rozporządzenie i obniżyć zarobki marszałków i wicemarszałków o 20 proc. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński sam wnioskował o to do prezydenta. - Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Obiecywaliśmy, że pensje prezydium spadną podobnie jak pensje posłów - skomentował w rozmowie z "SE" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zarobki członków prezydium spadną o około 3 tys. zł. 

Jak prezydentowi idzie z językiem obcym? Duda jest lepszy od Komorowskiego

To najsłynniejsze cytaty z filmów. Pamiętasz, skąd dokładnie pochodzą?
1/15My piszemy cytat, ty zgadujesz, z którego filmu pochodzi. Do dzieła: "Uwielbiam zapach napalmu o poranku"
Zobacz także
 • Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję ws. ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda nie odbiera Virtuti Militari "niegodnym orderu". "Robi wszystko, by temat rozmyć"
 • Krzysztof Łapiński Krzysztof Łapiński ucina spekulacje na temat odejścia z Pałacu. "Nie ma politycznego tła"
 • Krzysztof Łapiński odchodzi z kancelarii Andrzeja Dudy / Zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowa rotacja rzeczników Andrzeja Dudy. Gdy mianuje czwartego, będzie rekordzistą
Komentarze (68)
Andrzej Duda obciął pensje marszałkom i wicemarszałkom
Zaloguj się
 • bialynietoperz

  Oceniono 22 razy 16

  a o sobie pomyślał? czy czy w planach kolejna wycieczka z żoną i obstawą kolegów

 • jac ben

  Oceniono 13 razy 7

  Muszą mieć niezłe "boki", skoro rezygnują z oficjalnej pensji...

 • jajek01

  Oceniono 13 razy 7

  Pis ma to w nosie bo i tak stworzyli system podwójnych wypłat o których Kowalski i Nowak nie mają pojęcia...

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 5

  ZNOWU świnie u władzy udają ludzi PRZED WYBORAMI.

  A antypolski szkodnik nr 1 w tej bandzie juz czeka na fotelik w NIK...

 • Lech Pawluk

  Oceniono 4 razy 4

  Taki kabaret to chyba tylko w POLSCE zwykły poseł lecz prezes partii rządzącej pis, ma życzenie obniżenia wynagrodzenia posłom, senatorom to obniża. Przegłosowują posłowie, senatorowie podpisuje prezydent. Nie jestem zwolennikiem wysokiego wynagradzania mirnych parlamentarzystów, ale kpiną jest z przyzwoitości takie zarządzanie przez jednego bądź co bądź zwykłego posła!!!

 • wloczykijas

  Oceniono 6 razy 4

  Polską klasę polityczną ogarnia jakaś forma neośredniowiecznego ascetyzmu. Ciekawe kiedy zaczną pokazywać się publicznie w worach pokutnych, samobiczując się pejczami. Już przed tymi obniżkami - polscy parlamentarzyści czy samorządowcy zarabiali znacznie mniej, niż analogiczni funkcjonariusze chociażby w krajach "starej Unii". A teraz ciągnie się to jeszcze bardziej w dół. Nie twierdzę, że zawodowi politycy mają być krezusami czy milionerami, bo to także byłoby niestosowne. Ale obniżki uposażeń dla tych wyżej postawionych - mogą pociągnąć za sobą także obniżki dla funkcjonariuszy średniego i niższego szczebla, które już i tak są często niskie, a nawet bardzo niskie. To jest też taka polityka przywodząca na myśl skojarzenia z pewnymi elementami ideologii tak jakby komunistycznej (w XIX-wiecznej Komunie Paryskiej funkcjonariusz publiczny nie mógł zarabiać więcej niż robotnik, dziś ci niżej postawieni funkcjonariusze zarabiają nieraz nawet mniej niż robotnicy fizyczni...). Jednak trudno wprowadzać tego rodzaju rozwiązania we współczesnym systemie na wskroś kapitalistycznym, gdzie np. prezesi banków kasują co miesiąc setki tysięcy złotych. A prezenterzy "Wiadomości" dziesiątki tysięcy. Promocja ubóstwa wśród notabli obniża prestiż współczesnego państwa. Obniża też atrakcyjność takich urzędów i może niekiedy skłaniać do odpływu do lepiej płacącego sektora prywatnego, a nawet w skrajnych przypadkach przyczyniać się do mniej lub bardziej jawnej korupcji. Lepiej byłoby wydatnie podnieść płacę minimalną oraz ogólnie te wynagrodzenia z "niższej półki", niż obniżać te trochę wyższe...

 • uo.rety

  Oceniono 14 razy 4

  ...prezydent pojadają...???
  kurde! nareszcie wiem czemu on taki pucułowaty

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 4

  A kiedy Adrian sobie apanaże ukróci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje