Obchody 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Wałęsa wyszedł z kościoła, gdy zapowiedziano Dudę

Lech Wałęsa wyszedł z bazyliki św. Brygidy w momencie, gdy zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Dzisiaj w Gdańsku obchodzona jest 38. rocznica Porozumień Sierpniowych, msza była elementem obchodów.

O godz. 16 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się msza, będąca częścią uroczystości związanych z obchodami 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Nabożeństwo prowadził metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

W pewnym momencie uroczystości zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Gdy tylko prezydent zaczął wychodzić z kościelnych ław, wcześniej poderwał się z miejsca Lech Wałęsa. Były prezydent wyszedł przed Andrzeja Dudę i pokierował się do wyjścia, a wszystko zarejestrowały kamery Polsatu. Były prezydent miał już nie wrócić do kościoła.

 

38. rocznica Porozumień Sierpniowych. Przemówienie Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia pozwolił sobie na kilka wzmianek na temat bieżących wydarzeń.

Jakże nie nazwać chorobą tego, jeśli w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy skazywali ludzi podziemia w czasie stanu wojennego?

- mówił prezydent, a w bazylice można było usłyszeć, jak ktoś krzyczy: "Precz z komuną".

Porozumienia Sierpniowe

Podpisanie w sierpniu i wrześniu czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju.

Porozumienie zawarte w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku było sygnowane przez Lecha Wałęsę w słynnej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie "Solidarności", uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i podwyżki pensji.

"Szkoła ma wychowywać patriotów". Jakiej historii uczą się dzieci w podstawówkach?

Więcej o:
Komentarze (549)
Obchody Porozumień Sierpniowych. Zapowiedziano Dudę, Wałęsa wyszedł z kościoła
Zaloguj się
 • maciejwscieklica

  Oceniono 136 razy 66

  Lechu jak zawsze trafnie sytuację ocenił

  adrian w kościele !!!
  obrażający ludzi i szczujący na ludzi
  nadęty i napuszony
  a jakże sobą zachwycony

  Lechu ! Panie Prezydencie
  pełen szacun

 • ami_lii

  Oceniono 131 razy 61

  Nawet się nie dziwię, po 5 minutach suchania przemówienia Dudy mi sie niedobrze zrobiło. Czy to naprawdę by najlepszy moment by nawijać o komunistycznych sędziach?!

 • obeznany

  Oceniono 140 razy 54

  Duda nie przemawia. Duda leje pisowską wodę.

  Szkoda czasu na coś takiego.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 126 razy 46

  Nie nazywajmy prezydentem człowieczka wynajętego przez kulawego sułtana do podpisywania dokumentów. Maliniaku ! Pół Polski się za ciebie wstydzi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX