Jarosław Gowin uznał astronomię za naukę fizyczną. Żeby było łatwiej oceniać. Protest środowiska

Spore emocje w środowisku astronomów wzbudził projekt rozporządzenia ministerstwa nauki. Wynika z niego, że astronomia przestanie być dyscypliną naukową, a stanie się nauką fizyczną. Według badaczy kosmosu jest to rozwiązanie niedopuszczalne.

W projekcie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina umieszczono nową klasyfikację dziedzin, a także dyscyplin naukowych oraz artystycznych. W myśl nowego rozporządzenia astronomia została uznana za część kategorii "nauki fizyczne", a dotychczas funkcjonowała jako osobna dyscyplina.

"Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora
albo stopień doktora w zakresie sztuki" - tłumaczy resort nauki w uzasadnieniu.

Ministerstwo tłumaczy także, że trudno jest prowadzić ocenę wyników i osiągnięć wąskich dyscyplin naukowych przy użyciu powszechnie stosowanych parametrów.

Astronomia. Protest naukowców

Na rozporządzenie ministra Gowina zareagowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które przygotowało petycję dotyczącą zmiany projektu. Popisało ją dotychczas ponad 6 tys. osób, w tym przedstawiciele środowiska naukowego.

"Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje. Ośmielamy się twierdzić, że jest to wręcz dyscyplina NARODOWA! To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia"

- czytamy w treści petycji.

"Poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach. W imieniu całej polskiej społeczności astronomicznej apelujemy do Pana Premiera o zmianę projektu rozporządzenia i przywrócenie Astronomii (Space Science) jako odrębnej dyscypliny naukowej" - dodają przedstawiciele PTA.

Szkocja zapewni uczennicom darmowe tampony i podpaski

Więcej o:
Komentarze (261)
Astronomowie oburzeni na ministra nauki Jarosława Gowina. Poszło o projekt rozporządzenia
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 73 razy 73

  No to Rydzyk dostanie Nobla. Udowodnił że fale radiowe mogą przyciągać ciemną masę.

 • bacowa

  Oceniono 36 razy 36

  Gowin zrobi teologię katolicką jako najważniejszą naukę Polski i Świata

  bo astronomowie jak do tej pory nie znaleźli Boga tylko jedynie czarne dziury

 • sluchaj_bej

  Oceniono 31 razy 29

  Czy w zamian poszerzono teologie o astrologie i alchemie? Wydzialy teologiczne czekaja na mozliwosc otwarcia nowych fakultetow.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 19 razy 19

  Czyli jednak ziemia jest płaska i podtrzymywana przez dwa krokodyle ?

 • krzywelustro

  Oceniono 17 razy 17

  Wygląda na to, że Kopernik to był taki nieszkodliwy wariat-hobbysta. Na swoje szczęście był również teologiem, a więc miał w ręku inny bardzo porządny zawód, co pozwoliło mu uniknąć miana pasożyta społecznego.

 • grey-sky

  Oceniono 16 razy 16

  Ten sam geniusz uzdrawiał polski wymiar sprawiedliwości. Poza tym na stanowisku ministra Sprawiedliwości były takie asy intelektu jak Czuma, Biernacki czy Grabarczyk. To dzięki nim polski aparat sprawiedliwości był tak źle oceniany przez społeczeństwo. Dzięki nim dostał się w łapy Ziobry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX