Jan Pietrzak w TVP Info o tablicy w Stoczni Gdańskiej. "Lech Wałęsa nie powinien się wtrącać"

Wbrew wcześniejszym planom, w Stoczni Gdańskiej nie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Z pomysłu żartował m.in. były prezydent Lech Wałęsa. Do sprawy w programie "Minęła dwudziesta" odniósł się satyryk Jan Pietrzak.

W piątek w Gdańsku ma się odbyć uroczystość "Stocznia Gdańska 4.0. Nowy początek". Podczas uroczystości miała zostać odsłonięta tablica upamiętniająca braci Kaczyńskich.

Na tablicy napisano: "W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ Solidarność śp. prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz premier RP Jarosław Kaczyński".

W opublikowanym na Twitterze wpisie rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wiedział o inicjatywie i nie dałby na nią zgody, gdyby został o to zapytany wcześniej. Ostatecznie gdańska "Solidarność" zdecydowała, że tablica nie zostanie odsłonięta.

Zanim jednak decyzja zapadła, sprawa była szeroko komentowana w sieci. Głos zabrał m.in. były prezydent Lech Wałęsa, który opublikował na Twitterze treść zaproszenia na uroczystość. Na zaproszeniu napisano, że Lech i Jarosław Kaczyńscy "przebywali w hali nr 26 w czasie strajku 1988 r.". "Brzmi dumnie: Przebywali w hali" - skomentował Wałęsa.

Tablica w Stoczni Gdańskiej. Dyskusja w TVP Info

Temat został podjęty również w programie "Minęła dwudziesta" w TVP Info. Gościem Michała Rachonia był satyryk Jan Pietrzak.

- Czy pan rozumie, dlaczego Lechowi Wałęsie przeszkadzała tablica, która miała być powieszona w Stoczni Gdańskiej, upamiętniająca obecność tam nieżyjącego już dziś prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego, byłego polskiego premiera? - zapytał Rachoń.

- Być może z powodów estetycznych, nie mam pojęcia co Lechowi Wałęsie może przeszkadzać - stwierdził Pietrzak.

- Myślę, że nie powinien się w ogóle wtrącać do takich spraw. Inicjatorami tej tablicy byli ludzie ze stoczni, bo pamiętają, jak było naprawdę. Głos Wałęsy nie powinien się liczyć w żadnych sprawach, ponieważ skompromitował się tyle razy, tyle lat, że już mamy dosyć słuchania Wałęsy - dodał satyryk.

Więcej o:
Komentarze (373)
Jan Pietrzak w TVP Info o tablicy w Stoczni Gdańskiej. "Lech Wałęsa nie powinien się wtrącać"
Zaloguj się
 • miastomakow

  Oceniono 123 razy 109

  W latach 1948–1957 słuchacz kolejno Korpusu Kadetów im. gen. Karola Świerczewskiego oraz Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.
  Studiował na kursie wieczorowo-zaocznym na Wydziale Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR, którą ukończył w 1968.
  Był członkiem Związku Młodzieży Polskiej, a także Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  Po latach przyznał w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” (1994): "Nie miałem nic przeciwko zastanej rzeczywistości. Nie walczyłem z nią, ja z niej wyrastałem – byłem w ZMP, w partii."

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 149 razy 97

  akurat Wałęsa w kwestii stoczni ma znacznie więcej do powiedzenia niż taki Pietrzak...pożałowania godny "komik, który dawno przestał być zabawny a stał się śmieszny

 • equinox1976

  Oceniono 137 razy 87

  Ty stary komuchu... Szwędałeś się po TVP u Sokorskiego i Urbana kiedy solidarność tworzono.

 • kroliklesny

  Oceniono 96 razy 60

  Pietrzak, pan jestes juz niesmieszny. W czasie gdy Pan Walesa stawal sie ikona Historii Wspolczesnej, to pan byles kandydatem na trepa w owczesnym LWP. Zamilknij!

 • misiek1959

  Oceniono 76 razy 52

  Ale zamiast tego, powieszą tablicę na murze aresztu na Białołęce, gdzie Jarosław Kaczyński mógł przebywać, gdyby został internowany.

 • borys_heinza

  Oceniono 106 razy 48

  A czy członek PZPR Jan Pietrzak, koncertujący w stanach dzięki PRLowskiemu paszportowi powinien się wtrącać?

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 52 razy 44

  "Doktrynerstwo paraliżuje rozum."
  Paweł Jasienica, Rzeczpospolita Obojga Narodów.

 • munaciello

  Oceniono 83 razy 35

  Pietrzak, stary i głupi komuchu, jeśli Wałęsa nie miałby nic wspólnego ze strajkiem w stoczni w 1988, to nic wspólnego nie mieliby też twoi "bohaterowie", którzy byli tam dzięki niemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX