"Gazeta Polska": Zastępca Ewy Gawor Mirosław Szymanek pracował w MSW. Był starszym wywiadowcą

Zastępca dyrektora stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mirosław Szymanek w latach 80. był starszym wywiadowcą Wydziału IV Biura "B" MSW - podaje "Gazeta Polska".

Artykuł o Mirosławie Szymanku i jego pracy w Wydziale IV Biura "B" MSW zostanie opublikowany w "Gazecie Polskiej" w środę.

"Gazeta Polska": zastępca Ewy Gawor pracował w MSW

Wydział IV Biura „B” MSW zajmował się obserwacją operacyjną osób i obiektów, przeprowadzaniem wywiadów i ustaleń. Innymi zadaniami wydziału było wstępne rozpoznanie i zabezpieczenie operacyjne przebywających na terenie Polski dyplomatów i cudzoziemców.

Gdy Szymanek pracował w MSW, szefem resortu był gen. Czesław Kiszczak. O ustaleniach dziennikarzy poinformował portal niezależna.pl.

Ewa Gawor: Nie wstydzę się swojej pracy

Wcześniej "Gazeta Polska" opublikowała artykuł Sławomira Cenckiewicza na temat przełożonej Szymanka. Historyk napisał, że Ewa Gawor była podporucznikiem MO oraz pracownikiem Departamentu PESEL MSW.

1 sierpnia Ewa Gawor rozwiązała marsz narodowców, który szedł ulicami Warszawy. Powodem było to, że część uczestników miała na sobie koszulki z symbolami propagującymi totalitaryzm. Wtedy Ewa Gawor stała się obiektem krytyki ze strony prawicowych mediów i polityków.

Gawor w rozmowie z PAP potwierdziła, że ukończyła szkołę oficerską i przez 10 lat pracowała w departamencie PESEL w MSW. Urzędniczka przekonywała, że nie wstydzi się swojej pracy, bo zajmowała się budowaniem systemu PESEL, funkcjonującego do dziś. Podkreśliła, że na początku lat 90. przeszła do służby cywilnej. W rozmowie z PAP określiła całe zamieszanie "szukaniem dziury w całym", związane z tym, że rozwiązała marsz narodowców.

Urzędnicy na celowniku Cenckiewicza

Sławomir Cenckiewicz ujawnił także dokumenty Jarosława Michonia i Andrzeja Szymaniaka - urzędników pracujących w stołecznym Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Obaj w przeszłości związani byli z SB, a w czasach stanu wojennego odbywali zasadniczą służbę wojskową w ZOMO.

Jarosław Michoń w latach 80. został kapralem MO i funkcjonariuszem stałym SUSW. W 1990 roku został przyjęty do policji. Andrzej Szymaniak służył w Wydziale III-2 SB w Warszawie, a po transformacji wydziałów operacyjnych SB w Wydział Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa został podkomisarzem policji.

Marsz Niepodległości z udziałem ok. 50 tys. osób. "11 listopada to nie jest święto zadymiarzy"

Więcej o:
Komentarze (188)
"GP": Mirosław Szymanek pracował w MSW. Był starszym wywiadowcą
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 73 razy 23

  Wystarczy spać do południa, a 30 lat później wmawiać ludziom, że obaliło się komunizm! :D

  PS Skoro spał do południa, co robił poprzedniego dnia i nocy?...

 • Jerzy Suchocki

  Oceniono 48 razy 20

  Czy te fakty mają swiadczyć,ze pisowski prokurator Piotrowicz nie oskarzal opozycjonistów w stanie wojennym,a mlodzieżowa bojówka PiS jaką się zrobil ONR nie jest organizacją profaszystowską ?

 • jurek4491

  Oceniono 57 razy 17

  A tajniacy i funkcjonariusze pracujący w obecnych służbach PiSu czym się zajmują , tym samym co tamci i ci są w porządku a tamci nie .
  Przecież kiedyś przyjdzie taki czas że całe obecne władze zostaną uznane za wrogów ojczyzny i obywateli , no i zacznie się jazda i szykanowanie co będzie zgodne z prawdą .

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 63 razy 17

  To teraz posłuchamy co Cenckiewicz ma do powiedzenia na temat oficera prowadzącego Prezes Julię z Trybunału Kaczyńskiego (TK) i będącego oficjalnie jej zastępcą. Również może coś o tow. prok. Piotrowiczu i jego zasługach w umacnianiu Władzy Ludowej w stanie wojennym?

 • BOBUŚ JULEK

  Oceniono 29 razy 15

  a piotrowicz , kryże to gdzie pracowali ? w piekarni u rajmunda K

 • maciejwscieklica

  Oceniono 41 razy 15

  no straszne to !
  a gdzie był w t e d y brat jarka ?
  gdzie jego "dzielna" Elka od Jakubiaków ?
  gdzie Mariusz Kamiński i jego Kohorty ?
  no gdzie byli wtedy gdy trzeba było być ?

 • batura3

  Oceniono 65 razy 15

  A co na to ex członkowie PZPR-u a obecnie członkowie Pissu ( nie będę wymieniał nazwisk bo lista jest zbyt długa:)). Chociaż jedno wymienię, naszego dzielnego Konradzika Wallenrodzika, ex komunisty, prokuratora stanu wojennego, towarzysza Stanisława Piotrowicza, chluby Pissu:))))

 • stachkaz47

  Oceniono 49 razy 13

  A kto ma zarządzać Biurem Bezpieczeństwa Kryzysowego- pociągowy złodziej ,czy ksiądz .
  Godek i Sobecka wg Cenckiewicza to idealne kandydatki.W razie KRYZYSU polecą nas Matce Boskiej.

 • saviour

  Oceniono 56 razy 12

  Hej prawaki, proszę przygotujcie mi symulację idealnego przejścia między systemem PRL a III RP, w którym wszyscy, którzy pełnili jakąkolwiek funkcję powyżej hydraulika lub murarza lądują na bezrobociu, a na ich miejsce wchodzą...
  No kto? Proszę. Bardzo proszę o pomysły.
  A może powinniśmy byli zagazować wszystkich urodzonych przed 1982 rokiem? Bo przecież nikt kto urodził się w systemie totalitarnym i zrobił w nim karierę nie ma PRAWA być dobrym człowiekiem ani profesjonalistą - no po prostu NIE MA PRAWA...

  Wam blokersom, neopoganom, postmodernistycznym nazi-panslawistom z pokolenia matury Giertycha... wam to łatwo oceniać. Wasze pojęcie historii jest na poziomie kufli na piwsko z nadrukowaną kotwicą AK...

  TFU wam w pyski, wściekłe PieSki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX