Andrzej Duda w Australii: sprawa zakupu fregat nie jest zamknięta

Sprawa australijskich fregat nie jest zamknięta - poinformował Andrzej Duda, który obecnie przebywa w Australii. Prezydent powiedział polskim dziennikarzom, że rozmowy w tej sprawie wciąż się toczą.

Chodzi o dwie fregaty Adelajda, których Australia chce się pozbyć. W ostatnich tygodniach zarówno polskie ministerstwo obrony jak i Kancelaria Prezydenta informowały, że Polska jest zainteresowana zakupem okrętów. Tuż przed przyjazdem prezydenta Andrzeja Dudy do Australii media informowały jednak, że ewentualny zakup zablokował premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda: to kwestia także polskiego przemysłu stoczniowego

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że w tej sprawie trwają na razie dyskusje wśród rządzących. - Prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy, to jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji z jednej strony o charakterze wojskowym, ale z drugiej strony także i biznesowym, bo to jest kwestia także polskiego przemysłu stoczniowego, ale zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty - mówił prezydent.

Polska Marynarka Wojenna dysponuje w tej chwili dwiema fregatami rakietowymi amerykańskiej produkcji, które zostały zbudowane jeszcze w latach 80. Okręty wkrótce trafią jednak na złom. Polskie wojsko chciało kupić używane australijskie fregaty, które są o 20 lat młodsze, by w ten sposób dać więcej czasu polskiemu przemysłowi stoczniowemu na wybudowanie nowych statków.

Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak w Australii

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadała przed wizytą prezydenta w Australii, że minister obrony Mariusz Błaszczak, który towarzyszy Andrzejowi Dudzie, ma podpisać list intencyjny z australijskimi władzami. Nieoficjalnie wiadomo, że sprzeciwił się temu premier.

Prezydent Andrzej Duda nie powiedział, czy sprawa fregat była poruszana podczas wczorajszych rozmów z przedstawicielami australijskich władz w Canberze.

Prezydent wręczył 11 nominacji generalskich. Odznaczył też amerykańskiego dowódcę

Więcej o:
Komentarze (107)
Andrzej Duda: sprawa australijskich fregat nie jest zamknięta
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 33 razy 31

  Na plan pierwszy wyszedł walor turystyczny czyli Błaszczak zobaczył Antypody.

 • cynamon_10

  Oceniono 27 razy 23

  A ja mam stary ponton na sprzedaż. Zapraszam Dudę i Błaszczaka do negocjacji.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 22

  Mam wrażenie że Adrian tam pojechał z Sodomitą Błaszczakiem tylko po to żeby zbłaźnić Polskę i Polaków na Antypodach. Przecież nikt z nimi tam nie chce nawet gadać, premier Australii kompletnie olał Maliniaka, a już się boję spotkania z przedstawicielami lewicowego rządu Nowej Zelandii, którego ministerka pojechała na rowerze do szpitala żeby urodzić dziecko... Przecież to są dwa światy zupełnie się nie nakładające.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 24 razy 20

  NIE DOŚĆ ŻE ZA NASZE TO JESZCZE BARANY PISOWSKIE NIE WIEDZĄ PO CO TAM POJECHALI! CZAS ROZLICZEŃ I KARNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBLIŻA SIĘ SZYBKO!

 • abm1

  Oceniono 22 razy 18

  Bezwstydna szajka kolesi wybrała się do Australii i Nowej Zelandii pod pretekstem korwet za nasze pieniądze. Doją biedną RP na wszystkie możliwe sposoby a cwaniaczek od łamania Konstytucji w tym szczególnie przoduje.

 • 174pit

  Oceniono 19 razy 17

  "Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak w Australii".

  Budyń i Wazelina - będą twardo negocjować zakup australijskiego złomu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX