KRS przesłuchuje kandydatów do SN za zamkniętymi drzwiami. Przewodniczący o "nacisku mediów"

W poniedziałek i środę KRS przesłuchuje kandydatów do Sądu Najwyższego. Przewodniczący rady na pytanie, dlaczego posiedzenia są niejawne, powiedział, że tak wynika z przepisów.

- Dzisiaj obradują dwa zespoły z czterech: Zespół ds. kontroli nadzwyczajnej i Zespół dyscyplinarny. Pozostałe dwa będą pracowały w środę - powiedział dziennikarzom sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Przewodniczący KRS komentuje przesłuchania kandydatów do SN

Dziennikarze dopytywali, dlaczego posiedzenia dotyczące przesłuchiwania kandydatów do Sądu Najwyższego są niejawne.

- Są niejawne, bo tak wynika z przepisów - powiedział sędzia Mazur. Jedna z dziennikarek dopytywała, o które przepisy dokładnie chodzi, jednak przewodniczący nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

 - Postępujemy dokładnie zgodnie z przepisami. Praca w zespołach jest pracą jawną, z tym że nietransmitowaną. Transmitowane są jedynie posiedzenia rady, co wynika z ustawy o KRS. Natomiast nie mogę zgodzić się z oceną, że praca zespołów jest utajniona czy niejawna, ponieważ jawność jest regulowana przepisami i ma swoje granice. Polega ona na dostępie do protokołów prac zespołów w trybie dostępu do informacji publicznej - powiedział przewodniczący KRS.

Dziennikarze oponowali jednak, że przepisy nie mówią wprost o zakazie transmisji.
- Nie można tu stosować analogii, że jak coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. Zainteresowanie opinii publicznej i nacisk mediów nie stworzą nam podstawy prawnej - powiedział sędzia Mazur.

Jedna z dziennikarek zapytała, czy stenogramy z posiedzeń zespołów będą ujawnione. Mazur powtórzył, że będą dostępne w trybie "zgodnym z przepisami".

Padło też pytanie, czy sędzia Mariusz Muszyński wycofał kandydaturę do izby dyscyplinarnej SN. - Do tej pory takie zgłoszenie formalnie nie wpłynęło (dotyczące cofnięcia zgłoszenia - red.) - powiedział Mazur.

Przewodniczący KRS stwierdził, że nie wie, jak wyglądają przesłuchania, bo "każdy zespół organizuje sobie swoją pracę i prowadzi ją w taki sposób, jaki uważa za konieczny".

- To nie jest klasówka. Chodzi o zaprezentowanie i ocenę kandydata w zakresie wysokich kwalifikacji - powiedział Mazur, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o brak wspólnego zakresu pytań dla wszystkich kandydatów.

Dziennikarz RMF FM Patryk Michalski zwrócił uwagę na Twitterze, że w przesłuchaniach kandydatów bierze udział Stanisław Piotrowicz.

Stanisław Piotrowicz bierze udział w przesłuchaniach kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, gdzie ma być przesłuchiwany m.in . Mariusz Muszyński. Wcześniej poseł nie chciał potwierdzić, w jakim zespole pracuje

- napisał dziennikarz.

KRS przesłuchuje kandydatów do Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa w poniedziałek rozpoczęła przesłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 wakaty. W prowadzonym do końca lipca naborze zgłosiło się 215 chętnych, jednak 20 kandydatur zostało wycofanych.

Przesłuchania kandydatów będą prowadzone przez cztery zespoły złożone z członków KRS. Decyzję podejmie cała rada, która może, ale nie musi, brać pod uwagę rekomendacje poszczególnych zespołów. KRS w pełnym składzie kandydaturami na sędziów Sądu Najwyższego zajmie się prawdopodobnie we wrześniu - wtedy, zgodnie z harmonogramem, zaplanowane jest jej kolejne posiedzenie plenarne.

Więcej o:
Komentarze (108)
KRS przesłuchuje kandydatów do Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • polak_katoli

  Oceniono 32 razy 20

  Kolejna odsłona mafijnego państwa Pis

 • pysio62

  Oceniono 32 razy 18

  GW pisze blednie o KRS. To jest tak zwana "KRS", i to sa tak zwani "kandydaci" do SN, i nic wiecej.

 • Ted Jezek

  Oceniono 20 razy 16

  Klasyk mawiał:
  Działalność każdego członka partii, praca na każdym odcinku, każde wystąpienie i każdy czyn muszą wychodzić z założenia interesów całej partii. Zasady tej nie wolno naruszać w żadnym wypadku.

 • ggchmiel

  Oceniono 17 razy 13

  Transparentność jak w Rosji Radzieckiej albo hitlerowskich Niemczech..., no, ale jak przewodniczący pseudo KRS p. Mazur ma mentalność sędziego Freislera czy też prokuratora Wyszyńskiego....

 • jurek4491

  Oceniono 35 razy 13

  A w kampanii wyborczej pier.olili że za ich rządów wszystko będzie jawne i transparentne , jawność pokazali przy przesłuchaniu ławników - wyszedł OBCIACH TOPTALNY .

 • tete.a.tete

  Oceniono 26 razy 12

  Te, Mazur, ale to już było, że "klasa robotnicza pije szampana ustami swoich przedstawicieli". Zasadniczo to się nie różni od "suweren wybiera swoich sędziów wg widzimisię Mazura".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX