Andrzej Duda w Australii. Polonia pisze do premiera kraju. Proszą go o interwencję

lulu, IAR

2018-08-18 20:36

Spotkanie z Polonią i odznaczenia dla australijskich polityków - w ten sposób prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Australii. Ale część Polonii nie jest z tej wizyty zadowolona.

Prezydent Andrzej Duda jest teraz w Melbourne, a w najbliższych dniach będzie także w Canberze i w Sydney, odwiedzi również Nową Zelandię. To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tych dwóch krajach.

Jednym z jej najważniejszych celów są spotkania z Polakami w roku 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje pałac prezydencki. - Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wydanej przez gubernator stanu Wiktoria.

Andrzej Duda w Australii. Polonia pisze do premiera kraju

Tymczasem, jak donosi OKO.press, Polacy w Australii wystosowali list do premiera Malcolma Turnbulla i szefowej australijskiego MSZ, Julie Bishop. 

,, Premier Australii oraz Pani Minister Spraw Zagranicznych Australii spotykają się za kilka dni z Prezydentem Andrzejem Dudą. Chcemy, aby mieli pełne zrozumienie sytuacji politycznej w Polsce oraz roli, jaką odgrywa Andrzej Duda w niszczeniu demokracji w Polsce

- czytamy na stronie  naszademokracja.pl, na której został umieszczony list. Tam też można go podpisać. W treści znajduje się prośba, by władze Australii na spotkaniu z Dudą wyraziły obawę odnośnie sytuacji w Polsce. Chodzi m.in. o zmiany w sądownictwie. Twórcy dokumentu stwierdzają, że prezydent Duda podpisał 26 lipca "niekonstytucyjną ustawę", która pozwoli rządzącemu PiS  uzyskać wpływ na Sąd Najwyższy. 

"Radykalne zmiany w sądownictwie (...) są obliczone na to, by skupić w rękach rządzącej partii kontrolę nad władzą sądowniczą" - czytamy. Jest też wzmianka o "wielotysięcznych protestach w obronie demokracji, sądów i wolności słowa w Polsce" oraz o zastrzeżeniach UE do zmian w naszych sądach. 

,, Prezydent Polski nie tylko nie obronił demokracji, nie wetując niekonstytucyjnego prawa, ale dąży do zmiany konstytucji, by zagwarantować prezydentowi większą władzę, a także nadać większe prawa wybranym grupom, przy jednoczesnej dyskryminacji mniejszości religijnych i innych mniejszości w Polsce

- napisano w liście do władz Australii. Na portalu widnieje informacja, że (do momentu publikacji tego artykułu) zebrano pod nim ponad 1200 podpisów.

Polonia w Australii: Niech żyje Polska!

Tymczasem kancelaria prezydenta zamieściła na Twitterze nagranie, na którym Polonia w ciepłych słowach mówi o Polsce i życzy Polakom wszystkiego najlepszego. - Niech żyje Polska! - wołają uczestnicy spotkania zorganizowanego przez gubernator australijskiej Wiktorii. - Gdyby nie to, że mamy tutaj dzieci i wnuki, na pewno wrócilibyśmy do Polski - mówi jedna z kobiet.

Filmik możecie zobaczyć we wpisie z Twittera poniżej. Jest też nagranie z 93-letnim powstańcem warszawskim, który dziś mieszka w Australii.

WIĘCEJ O:

Andrzej Duda agata duda Australia
Weź udział w dyskusji (551)
POLECAMY
"Władimir Putin skradł show na ślubie szefowej MSZ Austrii. Świat obiegło jedno zdjęcie"
"Żona Kurskiego opowiada o o życiu z prezesem TVP. Zdradza też, jak mąż śledzi "Wiadomości""
"Wybory samorządowe 2018. PiS pokazało spot wyborczy. Na filmiku wrzaski i awantury"
"Kofi Annan nie żyje. Sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 80 lat"
"Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton"
"Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki"
"Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów"
"Rząd planuje wielką przeprowadzkę. Senat trafi do Pałacu Saskiego, MSZ - do pałacu Brühla"
NAJNOWSZE
22:03 Ojciec w Łazach miał gwałcić i bić dwie córki. Jedna miała 6, a druga 9 lat
21:35 Budka pyta, czy fałszowano podpisy na listach PiS. "Mija się z prawdą"
21:20 Wyniki losowania EuroJackpot 21.09.2018 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja]
20:47 Sasin o Lechu Kaczyńskim: "Ojciec współczesnej niepodległości"
20:08 Sędzia Tuleya przesłuchany przez rzecznika dyscyplinarnego [WIADOMOŚCI DNIA]
19:14 Jarosław Kaczyński w Gdańsku o "Solidarności": Miałem malutki udział
19:00 "GPC" na skraju upadku. Ujawniamy maile, w których aż kipi od pretensji