Porozumienie ws. uroczystości na Westerplatte. "Apel smoleński odchodzi do przeszłości"

- Mamy wstępne porozumienie z wojskiem w sprawie organizacji uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte. Zostałem zapewniony, że apel smoleński nie będzie odczytany. Czekamy teraz na potwierdzenie ustaleń przez Ministerstwo Obrony Narodowej - ogłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jak wyjaśnił na krótkim briefingu prezydent Adamowicz, propozycja jest taka, żeby apel pamięci na Westerplatte został odczytany przez oficera marynarki wojennej. Następnie na jego wezwanie mają odpowiedzieć młodzi żołnierze z kompanii reprezentacyjnej oraz harcerze. 

Prezydent Gdańska nie ukrywał, że teraz liczy na to, że wypracowane porozumienie zostanie potwierdzone przez MON.

Obchody na Westerplatte. Apelu smoleńskiego nie będzie

Rozmowy o uroczystościach na Westerplatte trwały ponad godzinę i były powadzone w dobrej atmosferze. 

- Dobra wiadomość jest taka, że 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej nie będzie apelu smoleńskiego - odchodzi w przeszłość. Zostałem zapewniony przez przedstawiciela MON, że apelu nie będzie i że on nie jest już odczytywany - mówił Paweł Adamowicz po spotkaniu z wojskiem. 

Błaszczak: Wojsko polskie weźmie udział w uroczystościach

Szef resortu obrony zapewnił, że wojsko polskie weźmie udział w uroczystościach, a oficer polskiego wojska odczyta apel pamięci. - Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie, żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego było obecne wojsko polskie - dodał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej powiedział, że podczas dzisiejszych rozmów z Pawłem Adamowiczem przedstawiciel resortu zaproponował, by harcerze podczas uroczystości na Westerplatte odczytali przesłanie młodego pokolenia oraz nazwiska harcerzy, którzy zginęli w II wojnie światowej.

Uroczystości na Westerplatte. Konflikt MON - Gdańsk

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zażądał od Pawła Adamowicza zaproszenia Wojska Polskiego do udziału w obchodach 1 września. Jego zdaniem żołnierze powinni odczytać apel pamięci. Prezydent Gdańska zapowiedział, że zaprosi wojsko. Chce jednak, by apel odczytali harcerze.

Później Adamowicz skierował do ministra obrony narodowej list, w którym zaprasza go na oficjalne obchody wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte. Wcześniej prezydent Gdańska zapowiadał, że nie zaprosi szefa MON na tegoroczne obchody mając w pamięć skandal na uroczystościach sprzed roku. 

"Wojsko złamało dane Miastu Gdańsk słowo! Umówiliśmy się, że Apel Pamięci na Westerplatte przeczyta harcerz. A to harcerze są razem z Miastem gospodarzem dorocznych uroczystości na Westerplatte. Na tym oburzającym filmie widać, jak przedstawiciel MON Macierewicza blokuje fizycznie harcerza, a przedstawicielka ministra Macierewicza rozkazuje - proszę stać!" - napisał wówczas prezydent Gdańska oburzony zachowaniem oficjeli z MON.

Więcej o:
Komentarze (143)
Uroczystości na Westerplatte bez apelu smoleńskiego za to z udziałem harcerzy
Zaloguj się
 • uridium

  Oceniono 31 razy 25

  Porozumienie a'la PiS: zmiana nazwy z Westerplatte na półwysep Lecha Kaczyńskiego oraz wystawienie pomnika tegoż, górującego nad dotychczasowym oraz comiesięczne jajecznice na cześć tegoż Wielkiego Męża Stanu...
  PiS - pamiętamy !!! Dozo przy urnach. Pycha kroczy przed upadkiem - zegar dla was tyka...

 • pablopic

  Oceniono 45 razy 23

  W zeszłym roku złamali ustalenia. W tym też się nie przejmą, umowa z pisiorem jest nic nie warta.

 • tedfarmer

  Oceniono 29 razy 13

  Apel smoleński niech te pisuarowe ścierki wyprawiają na Nowogrodzkiej !! A dlaczego to każda z tych świń,na czele z knurem Kaczyńskim, dobrze wie !!!!

 • pysio62

  Oceniono 30 razy 12

  Ciekawe, czy tym razem PIS-owcy calkiem wyjatkowo beda respektowac zawarte porozumienie, czy tez znowu beda profanowac uroczystosci na Westerplatte swoim zalganym i skandalicznym apelem smolenskim.

 • tadjan

  Oceniono 39 razy 11

  to ja dzisiaj ogłoszę apel smoleński:
  bracia kaczyńscy, błasik i gosiewski zabili 93 osoby pod Smoleńskiem. Amen.

 • sil.m

  Oceniono 25 razy 11

  Po co totalny deficyt intelektu [ za 82100zł ] obrażał Gdańszczan i plótł bzdury.
  Jego mentalność "sodomity" nawet koledzy nie chcą komentować i objaśnić, . Za swe błędy ciągle obwinia „totalną opozycje”. „8 lat rządów PO-PSL” oraz „ulicę i zagranicę” a sprawność w zamiataniu spraw pod dywan pokazuje reportaż o śmierci Igora zakatowanego na komendzie we Wrocku oraz działania po spotkaniu Beci z drzewem w Oświęcimiu. Specjalista od rozbijania po pijaku go-kartów na Malcie / rzecznik dyscypliny w PIS / nie widzi w tym nic niestosownego.

 • kajetan907

  Oceniono 29 razy 9

  Nie wierzcie PISSdzielcom to patologiczni kłamcy.

 • dziadwawelski

  Oceniono 21 razy 9

  Jak to nikt nie wspomni profesora pilota Ljeszka Kaczynskiego naszego experta od pilotażu tupolewa i od małpek w saloonce ??? Hańba, Hańba zaprzańce ! Spieprzajcie dziady od dobrych zmian ;-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX