Setna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Na mszy delegacja PiS - prezes, premier, ministrowie

92 miesięcznica katastrofy smoleńskiej

92 miesięcznica katastrofy smoleńskiej (Fot. Dawid Uchowicz / AG)

Po raz setny zorganizowano w Warszawie obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Kolejny raz bez marszu pamięci. Uczestniczył w nich prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz politycy tej partii z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Wieczorem w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście odprawiona została uroczysta msza w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczył jej ksiądz Bogdan Bartołd tutejszy proboszcz, a kazanie wygłosił ksiądz Sylwester Jeż. Duchowni podkreślił, że zmarli, choć pochodzili z różnych obozów politycznych lecieli razem spełnić patriotyczny obowiązek i uczcić zamordowanych w Katyniu.

- To była powinność, którą wypełniali ze względu na swój patriotyzm. Jechali razem, mimo, że pewnie nie raz się ze sobą kłócili inaczej patrząc na dobro naszej ojczyzny - mówił ksiądz Sylwester Jeż.

Niektórzy spośród uczestników uroczystości dodatkowo uczcili pamięć ofiar katastrofy modlitwą przed pomnikiem smoleńskim na Placu Piłsudskiego. Ta grupa osób mówiła o tym, że w miarę możliwości sprawę trzeba wyjaśnić do końca.

PiS na miesięcznicy

Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas mszy towarzyszyli m.in. Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak. Z kolei w porannej mszy w kościele seminaryjnym oprócz prezesa PiS uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz i europoseł Ryszard Czarnecki.

Po mszy delegacja PiS złożyła wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego.

Miesięcznice bez marszów

Od ósmej rocznicy katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, czyli od 10 kwietnia, nie są już organizowane marsze pamięci. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział wówczas, że odbyło się 96 marszów, tyle ile ofiar katastrofy smoleńskiej. Same obchody jednak trwają.

Wcześniej, przed południem w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiono mszę w warszawskim kościele seminaryjnym. Następnie część polityków PiS złożyła kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy Placu Piłsudskiego.

Smoleńsk: Teoria Wielkiego Wybuchu. Platforma punktuje ekspertów Macierewicza

Czy rozpoznasz, jakie tablice rejestracyjne są przypisane do danego miasta?
1/20Do miasta dopasuj tablice rejestracyjne. Na początek: Lublin
Zobacz także
 • Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Brukseli Mateusz Morawiecki na szczycie UE mówił o sprawie zwrotu wraku Tu-154M. "Domagamy się prawdy"
 • Śledczy na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu Tupolew TU - 154m pod Smoleńskiem, 13 kwietnia 2010 r. Katastrofa Smoleńska. TVP.info: "Komisja prawna Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M"
 • Antoni Macierewicz nie chce ujawnić dowodów na wybuchy w Smoleńsku. Zignorował prokuratorów
Komentarze (207)
Setna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Na mszy delegacja PiS - prezes, premier, ministrowie
Zaloguj się
 • Jan Kos

  Oceniono 54 razy 38

  Krzywomordy pajacuje jak czubek na spędach sekty smoleńskiej. Aż się nie chce wierzyć, że to niedawny prezes dużego banku.

 • gio0102

  Oceniono 46 razy 32

  Błaszczak jak zwykle skacowany lub po spożyciu. Jarosław z coraz bardziej nieprzytomnym wzrokiem. Duet odjechanych.

 • alima.zgali451

  Oceniono 47 razy 29

  Odchody Smoleńskie a główny winowajca Jarosław dalej bez winy.

 • grzesiek421

  Oceniono 38 razy 22

  przez zakłamanie kościoła dla koryta przy PIS wyrzekam się bycia katolikiem. Jednak to nie wiara, tylko interes, to nie ma nic wspólnego z przyzwoitością chociażby...

 • sowa088

  Oceniono 36 razy 22

  Bez marszu, bez drabinki... Eh, coś się zepsuło. A było tak pięknie...

 • tadjan

  Oceniono 54 razy 20

  fajny widok, podła menda w kościele z oczkami wywalonymi ku niebu........ plebanowi musi się to opłacić, że pozwala na taką profanację kościoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje