Episkopat zabrał głos ws. zmiany prawa wyborczego. "Nie powinno służyć tylko dużym partiom"

Prezydent Andrzej Duda rozważa weto ustawy, która zmienia ordynację wyborczą w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem w sprawie wypowiedział się polski Kościół, a konkretnie - Episkopat.

Zdaniem Epikopatu, "niedopuszczalne jest utrudnianie korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego". Rzecznik Episkopatu Polski wystosował specjalne oświadczenie w tej sprawie. 

Episkopat o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Episkopat zwraca uwagę, że prawo wyborcze powinno służyć społeczeństwu i dobru wspólnemu, a nie tylko największym partiom politycznym. W tym kontekście rzecznik tego gremium kościelnych hierarchów, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, przypomina słowa przewodniczącego Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który prawie trzy lata temu mówił, że partie powinny mieć charakter służebny.

Rzecznik Episkopatu Polski napisał też:

w szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami.

W oświadczeniu napisano też, że te względy powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu zmian w prawie wyborczym, również przy ostatecznych decyzjach dotyczących zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego, które dziś są dyskutowane.

Kościół katolicki w Polsce zawsze starał się bronić prawa Polaków do wolnych wyborów i uczciwego wyłaniania przedstawicielstwa narodowego - podsumowuje ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Andrzej Duda rozważa weto

Prezydent ma uwagi do PiS-owskich zmian w ordynacji do PE. Najbliższe wybory mają się odbyć 26 maja 2019 r. Opozycja ostrzega, że zmieniona ordynacja da realną szansę na mandaty tylko największym partiom. Obawy te podziela Andrzej Duda.

Więcej o:
Komentarze (144)
Episkopat zabrał głos ws. zmiany prawa wyborczego. "Nie powinno służyć tylko dużym partiom"
Zaloguj się
 • Van der Seck

  Oceniono 41 razy 33

  Ich fluorescencje i biszkopty zamierzaja chyba zarzadzac wszystkim w kraju - marza sie stare, dobre, sredniowieczne czasy... Niedoczekanie.

 • niko8472

  Oceniono 52 razy 22

  Apolityczny kosciol miesza sie do prawa wyborczego! Wypowiedziec konkordat, natychmiast!

 • baska_w5

  Oceniono 28 razy 20

  Świętojebliwy PAD nie może sprzeciwić się episkopatowi. W przeciwnym razie nie pozwolą mu już nigdy ratować hostii.

 • troque

  Oceniono 44 razy 18

  Do kruchty przebierńcy

 • gazetalogin12

  Oceniono 31 razy 17

  Pan Długopis nic nie rozważa. Czeka na skinienie ręki Kaczyńskiego, który ewentualnie pozwoli mu zawetować jaką ustawę aby mógł się wykazać.

 • krakowiaczek59cia

  Oceniono 20 razy 14

  Znowu jakaś gra Dudy z Kościołem- gdzie byli i są w sprawie likwidacji trójpodziału władzy w Polsce i notorycznego łamania Konstytucji?!!!

 • ok1111111

  Oceniono 27 razy 13

  Niewiarygodne. Dziewczynki się przegrzały, musiały podnieść długie kiecki, zdjąć czapeczki z łysin i pod wpływem dopływu powietrza uznały, że czas już podliczyć kasę i cofnąć się na upatrzone pozycje?
  Ja jednak im nie zapomną. Pamiętam kto oni są - w długich, kolorowych sukniach.
  A Wy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX