Wybory samorządowe 2018. Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Lada dzień poznamy datę wyborów samorządowych 2018. Odbędą się one końcem października lub początkiem listopada. W tym czasie do pracy przystąpią komisarze wyborczy. Jak zostać jednym z nich?

Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Kto może wydawać karty do głosowania i liczyć głosy?

Zgodnie z nowymi przepisami członkiem obwodowej komisji wyborczej podczas wyborów samorządowych 2018 może zostać osoba, która spełnia dwa warunki. Po pierwsze, musi być to osoba, która została ujęta w rejestrze wyborców na obszarze województwa, w którym znajduje się komisja, w której ta osoba chciałaby pracować. Po drugie, kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi posiadać prawo do głosowania, a więc mieć skończone 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów). Osoba, która zasiądzie w obwodowej komisji wyborczej nie może więc być pozbawiona praw publicznych lub praw wyborczych, nie może także być ubezwłasnowolniona prawomocnym wyrokiem sądu.

Wybory samorządowe 2018. Kto może zostać komisarzem wyborczym?Wybory samorządowe 2018. Kto może zostać komisarzem wyborczym? Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Co ciekawe, członkiem obwodowej komisji wyborczej może być także osoba, która nie ma polskiego obywatelstwa, ale jest obywatelem któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej. Aby obywatel Unii zasiadł w komisji wyborczej, musi mieć ukończone 18 lat, być w stałym rejestrze wyborców na obszarze województwa do którego przynależy dana komisja okręgowa, a także nie być pozbawiony praw wyborczych w kraju, którego jest obywatelem.

Kto nie może zostać członkiem komisji wyborczej?

Komisarzami wyborczymi nie mogą być:

 • kandydaci w wyborach,
 • pełnomocnicy wyborczy,
 • pełnomocnicy finansowi kandydatów,
 • mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni,
 • wstępni kandydatów (a więc małżonkowie, rodzice, dziadkowie),
 • zstępni kandydatów (dzieci oraz wnuczkowie).

Ile można zarobić, pracując obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatów na urzędnika wyborczego mogą zgłaszać pełnomocnicy wyborczy oraz upoważnione przez nich osoby. Spośród kandydatów wybiera się 9 osób do obu typów komisji wyborczych. To, kto zasiądzie w okręgowej komisji wyborczej musi zostać ustalone najpóźniej na 21 dni przed wyborami. Warto pamiętać, że praca w obwodowej komisji wyborczej jest pracą płatną. W jeden dzień roboczy można dorobić nawet kilkaset złotych. W czasie poprzednich wyborów samorządowych, które odbyły się w 2014 roku, szeregowy członek komisji otrzymał 300 zł za dzień pracy, zastępca przewodniczącego 330 zł, natomiast przewodniczący komisji – 380 zł.

Wybory samorządowe 2018. Ile można zarobić, pracując w komisji wyborczej?Wybory samorządowe 2018. Ile można zarobić, pracując w komisji wyborczej? Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

W jakim trybie pracują członkowie komitetów wyborczych?

Obwodowe komisje wyborcze dzielą się na dwa typy. Pierwsza z nich to obwodowa komisja do spraw przeprowadzenia głosowania. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wyborów i pracuje od czasu rozpoczęcia pracy komisji (najpóźniej od godziny 6:00 w dniu wyborów) do momentu zapieczętowania urny i złożenia protokołu drugiej komisji. Jest nią komisja do spraw ustalenia wyników głosowania, która pracuje od momentu przekazania urny i protokołu, aż do momentu ustalenia wyniku wyborów.

Więcej o:
Komentarze (35)
Wybory samorządowe 2018. Jak zostać członkiem komisji wyborczej?
Zaloguj się
 • parapsychopatolog

  Oceniono 14 razy 8

  No dobra, ale jak zostać członkiem komisji? Czy artykuł to wyjaśnia?

 • m.martyn

  Oceniono 9 razy 7

  Warto byłoby, aby autor zapoznał się trochę z tematem, zanim zacznie się wypowiadać.
  Tytuł mówi o członkach obwodowych komisji wyborczych, a tu pojawia nam się takie zdanie:
  "W tym czasie do pracy przystąpią komisarze wyborczy. Jak zostać jednym z nich?"
  Otóż komisarz wyborczy i członek obwodowej komisji wyborczej to zupełnie inne osoby. Nabór na komisarzy wyborczych odbywał się na przełomie lutego i marca. Powoływani są na 6 lat. Jest ich 100 w całym kraju i mają, w uproszczeniu, nadzorować wybory w województwie. Członek obwodowej komisji wyborczej to z kolei osoba, znowu w uproszczeniu, obsługująca wybory w lokalu wyborczym.
  I znowu to samo"
  "Kto nie może zostać członkiem komisji wyborczej?
  Komisarzami wyborczymi nie mogą być: (...)
  "Ile można zarobić? (...)"
  Jako komisarz wyborczy czy jako członek komisji, bo różnica jest kolosalna. Członek komisji wyborczej może i dostanie ponad 300 zł za dzień pracy, natomiast komisarz otrzymuje wynagrodzenie ok. 5 - 6 tys. netto mies. na podstawie powołania. Może zatem pracować w innym miejscu, a to traktować jako dodatkowe zajęcie.
  Cóż, chyba zacznę przyłączać się do głosów, że artykuły piszą tu gimnazjaliści, a portal sięga dna. I za co tu się wymaga abonamentu?

 • zdzich02

  Oceniono 13 razy 7

  Podobno protokoły wyborcze są już wydrukowane, czekają tylko na podpisy. PiS uzyskało podobno 99% poparcia.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 13 razy 5

  PiS na 100% będzie chciał sfałszować wyniki.
  Trzeba powołać specjalne komitety społeczne do kontroli tych bolszewików i oszustów z PiSu.

 • nuclearsnake

  Oceniono 13 razy 5

  te urny postawiono w kościele, aby była pewność, że grzeszne głosy nie oddane na PiS nie będą się liczyły, czy wydano jakiś Prawy i Sprawiedliwy nakaz, aby przybytki wyborcze dekorować dewocjonaliami w celu podkreślenia rozdziału kościoła od państwa i ku pokrzepieniu PiSiorów komisji wyborczej w ich misji służenia Resortowemu Dzieciątku z Żoliborza?

 • miets1

  Oceniono 9 razy 3

  Ale brednie. Aleśmy sobie redaktorów i prawników wykształcili.

 • gervee

  Oceniono 17 razy 3

  Mam ogromne wątpliwości czy sympatycy PIS "nie sfałszują protokołów" z obwodowych komisji wyborczych i nie wpiszą tam prawdy ;).

 • psycholog11

  Oceniono 2 razy 2

  Podstawowe pytania przy wyborach będzie takie. Czyj elektorat się bardziej zmobilizuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX