Wybory samorządowe 2018. Już za kilka dni poznamy termin jesiennych wyborów

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już jesienią. Na chwilę obecną nie znamy daty wyborów, jednak Prezes Rady Ministrów musi ją ogłosić do dnia 16 sierpnia. Jakie terminy ma do wyboru i który z nich jest najbardziej prawdopodobny?

Wybory samorządowe 2018 – kiedy poznamy datę wyborów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wybory samorządowe zarządza się nie wcześniej, niż na cztery miesiące i nie później, niż na trzy miesiące przed upływem poprzedniej kadencji. Kadencja aktualnie rządzących samorządowców kończy się 16 lipca 2018, co oznacza, że wybory samorządowe 2018 muszą zostać zarządzone między 16 lipca, a 16 sierpnia tego roku. Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów, a więc premier Mateusz Morawiecki.

Wybory samorządowe 2018. Kiedy premier Morawiecki ogłosi termin wyborów?Wybory samorządowe 2018. Kiedy premier Morawiecki ogłosi termin wyborów? Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Wybory samorządowe 2018. W jakie dni mogą odbyć się wybory?

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi do Kodeksu Wyborczego wraz z tegoroczną nowelizacją, datę wyborów samorządowych ustala Prezes Rady Ministrów, zasięgając opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Wybory samorządowe mogą się nie wcześniej niż 30 dni przed końcem kadencji, ale też nie później niż na 7 dni przed jej zakończeniem. Dzień wyborów musi być także dniem wolnym od pracy.

Wybory samorządowe. Jaki jest najbardziej prawdopodobny termin wyborów?

W związku z zasadami zapisanymi w Kodeksie wyborczym, wybory samorządowe 2018 muszą odbyć się pomiędzy 17 października, a 9 listopada. Premier Mateusz Morawiecki do 16 sierpnia wybierze jedną z trzech dat – 21 października, 28 października lub 4 listopada. Nieoficjalnie mówi się, że najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów samorządowych 2018 jest 21 października – jest to jedyna spośród trzech możliwych do wyboru niedziel, która nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że więcej osób mogłoby pójść do urn.

Więcej o:
Komentarze (14)
Wybory samorządowe 2018. Kiedy poznamy termin wyborów?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 7

  Wyniki również zostaną podane? Bo po co suwerenów w niepewności trzymać...

 • ps11111ps

  Oceniono 3 razy 3

  To jaki plan PiSiorki? Przed wyborami samorządowymi ogłaszamy zmianę z 500+ na 600+, potem przy parlamentarnych z 600+ na 700+ a potem przy preydenckich z 700+ na 800+ i mamy 3 wybory załatwione.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Termin akcji propagandowej o zwodniczej nazwie "wybory" - tak samo jak nazwa partii rzadzacej :/

 • tyfus.wolski

  Oceniono 12 razy 2

  Na kilka dni przed wyborami pisuarki (oprócz przesłuchiwania Tuska) stworzą zapewne kolejną iluzję - zrobią 2-3 spektakularne aresztowania ludzi z opozycji, oskarżając o jakieś tam "podobno" łapówki i "nieprawidłowości" przy przetargach itp ... To czas obrzucania gówienkiem wrogów dojnej zmiany - a nie ma lepszych opluwaczy sraczy-obrzucaczy od kaukaskiego wolactwa (co udowodnili wielokrotnie np. na Powązkach, gdy zwożono ich autobusami z całej Polski, by popluli na Powstańców) ... Oczywiście aresztowania nastąpią na podstawie fałszywek, uprzejmych donosów itp. To się wyprostuje po miesiącu, wypuszczą i uniewinnią ich - ale DOPIERO PO wyborach ...

 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  wladzy tak jak niepodleglosci nie oddamy N I G D Y
  pozniej was Urzadzimy za Wasze poieniadze
  i jeszcze bedziecie klaskac i mlaskac

 • tom_aszek

  Oceniono 3 razy 1

  "21 października – jest to jedyna spośród trzech możliwych do wyboru niedziel, która nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że więcej osób mogłoby pójść do urn."

  Albo odwrotnie: stwierdzą, że skoro sklepy zamknięte, to nie ma po co wychodzić z domu. :)
  Mam jednak nadzieję, że frekwencja dopisze.

 • wilenski11

  0

  na 100% pisiory będą próbować sfałszować wybory, to sekta która nie cofnie się przed żadnym świństwem

 • polbiz

  Oceniono 15 razy -5

  Powinno się bacznie patrzyć na "obserwatorów społecznych" aby nie próbowali fałszować wyborów na rzecz byłego reżimu PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX