Prezydencki minister odpowiada Sądowi Najwyższemu. I mówi o "działaniu w celu obejścia prawa"

Sąd Najwyższy nie miał prawa zawiesić przepisów ustawy - przekonywał podczas briefingu prasowego Paweł Mucha, z-ca szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się w ten sposób do czwartkowej decyzji sędziów.

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek, że "zawiesił stosowanie" części przepisów ustawy o SN. Chodzi m.in. o przepisy, które skracają kadencję sędziów sądu w związku z przekroczeniem wieku emerytalnego.

SN skierował pięć pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczą one zgodności ustawy z prawem europejskim. Sędziowie zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy i Krajowej Rady Sądownictwa, by do czasu orzeczenia trybunału nie podejmowali dalszych czynności w procedurach toczących się wobec sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

Decyzję SN skomentował w piątek z-ca szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Mucha. - Postanowienie nie odpowiada polskiemu prawu, jest działaniem podejmowanym w celu obejścia prawa, bez podania podstawy prawnej - przekonywał.

- Nie istnieje "zawieszenie stosowania przepisów ustawy". Przepisy nie dają podstawy, żebyśmy mogli mówić o jakimkolwiek zawieszeniu - dodał. Jak stwierdził Mucha, "wszystko jest dokonywane niezgodnie z przepisami".

- Konstytucja nie przyznaje żadnemu z organów w polskim systemie prawnym takiego uprawnienia, które pozwalałoby domagać się zakwestionowania stosowania określonych przepisów, w szczególności nie może to być kierowane do prezydenta RP i KRS

- tłumaczył Paweł Mucha. 

 - Nie możemy się zgodzić na to, żeby sędziowie stawiali się ponad prawem i prezydentem RP. To są rzeczywiste aktywności sędziów, nie zasługują na aprobatę - dodał.

Sąd Najwyższy odpowiada na zarzuty

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego wydał komunikat, w którym odnosi się do niektórych reakcji na wczorajszą decyzję w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Michał Laskowski pisze, że "należy zwrócić uwagę na szereg nieporozumień, zawartych w tych wypowiedziach".

W komunikacie czytamy, że Sąd Najwyższy nie zawiesił działania ustawy o SN, a "jedynie orzekł o zawieszeniu stosowania paru precyzyjnie oznaczonych przepisów tej ustawy". W związku z tym - podkreśla Michał Laskowski - zastosowany środek zabezpieczenia ma wąski zakres, ponieważ dotyczy kilkunastoosobowego grona sędziów, którzy ukończyli 65 lat.

- Wypowiedzi, które nie są poparte merytoryczną argumentacją nie mogą być uznane za poważne, a w przypadku gdy ich autorami są przedstawiciele organów państwa są ponadto niestosowne

- napisał Michał Laskowski.

Zgodnie z ustawą, sędziowie tacy 3 lipca przeszli z mocy prawa w stan spoczynku, choć mogą się ubiegać o zgodę na dalsze orzekanie jeśli złożyli stosowne oświadczenia i zaświadczenia lekarskie, a prezydent, po zasięgnięciu opinii w Krajowej Radzie Sądownictwa, wyrazi na to zgodę.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (316)
Prezydencki minister odpowiada Sądowi Najwyższemu. I mówi o "działaniu w celu obejścia prawa"
Zaloguj się
 • gandalph

  Oceniono 95 razy 43

  Pan ministrant jest w błędzie; Sąd Najwyższy działał na podstawie prawa unijnego, a to nie tylko dopuszcza, a wręcz nakazuje zamrożenie takich wątpliwych ustaw do czasu wyjaśnienia sprawy.
  Obawia się, że pan duduś-malinka jest o kolejny krok bliżej od politycznego szafotu czyli Trybunału Stanu. I on już o tym wie!

 • baska_w5

  Oceniono 61 razy 39

  Ciekawe - adwokat Mucha uważa, że lepiej zna się na wykładni i stosowaniu prawa, w tym unijnego, niż profesorowie prawa, praktycy sądowi, sędziowie Sądu Najwyższego.

 • bob_59

  Oceniono 39 razy 25

  Zarówno Duda jak i Łapiński i Mucha w przyszłości bedą mieć jeszcze poważniejsze zastrzeżenia do wyroków sądów, wtedy już karnych.
  Ale nie ma się co dziwić - w więzieniach zawsze siedzą wyłącznie niewinni...

 • mikwa

  Oceniono 40 razy 24

  Mucha jest niesamowicie cennym nabytkiem kancelarii prezydenta. W gąszczu niejednoznacznych przepisów, sprzecznych, niezrozumiałych już nie tylko dla zwykłego człowieka ale nawet dla prawników, on z ogromną pewnością siebie dowodzi, że jest najmądrzejszym prawnikiem na świecie a inni to głupki, że tylko on wszystko rozumie a wszystkie gremia prawnicze w Polsce to banda ignorantów, nie dorastająca mu do pięt. Panie Duda: niech pan trzyma Muchę u siebie za wszelką cenę. Każdą idiotyczną i sprzeczną z Konstytucją ustawę wytłumaczy na pana korzyść.

 • marcinpies

  Oceniono 31 razy 21

  >>To wygląda na działanie w celu obejścia prawa<< powiedział minister na drugim okrążeniu tego prawa przez jego rząd i prezydenta.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 33 razy 21

  Przecież obchodzić i łamać prawo wolno tylko pisowcowi. SN o tym nie wie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX