Prof. Matczak: Prezydent i KRS mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się decyzji SN

Prof. Marcin Matczak przekonuje, że czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego, który zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN dotyczących przenoszenia sędziów powyżej 65 lat w stan spoczynku, nie budzi wątpliwości. Co więcej, prezydent i KRS mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się decyzji SN.

W czwartek Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie części przepisów ustawy o SN w związku ze skierowaniem pięciu pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania dotyczą zgodności ustawy z prawem europejskim. W ocenie Kancelarii Prezydenta, działanie Sądu Najwyższego nie ma podstawy prawnej.

Decyzję sędziów Sądu Najwyższego skomentował na swoim blogu profesor Marcin Matczak. W ocenie prawnika, SN mógł zadać pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE, to "nie budzi wątpliwości". A te pojawiły się po decyzji Sądu Najwyższego, który zawiesił stosowanie niektórych przepisów ustawy o SN dotyczących przenoszenia sędziów powyżej 65 lat w stan spoczynku. Zdaniem Matczaka, SN mógł to zrobić, m.in. dlatego, że Polska jest od 2004 roku członkiem UE, a unijne prawo jest na mocy konstytucji także prawem polskim.

Jak wyjaśnia prawnik, kiedy sąd krajowy, który jest także sądem unijnym, rozstrzyga kwestię z elementem międzynarodowym, musi mieć pewność, że jest rzeczywiście sądem unijnym, który z definicji musi być niezależny od polityków, a w związku z tym, czy Polska, zgodnie z art. 19 Traktatu o UE zapewnia skuteczne środki zaskarżenia (skuteczny jest tylko środek kierowany do niezależnego sądu). I jak dalej wskazuje Matczak, z powodu zmian w prawie wprowadzonych przez PiS, Sąd Najwyższy takiej pewności nie ma i stąd pytanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Profesor podkreśla, że organy państwa polskiego, w tym prezydent i KRS mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się decyzji Sądu Najwyższego. - No chyba, że chcą wyjść z UE - dodaje.

"Będziesz siedział!", "Konstytucja!", "Wolne sądy!". Protesty po podpisie prezydenta pod nowelizacją ustaw o sądownictwie

Więcej o:
Komentarze (522)
Prof. Matczak: Prezydent i KRS mają obowiązek podporządkowania się decyzji SN
Zaloguj się
 • lepiregenre

  Oceniono 108 razy 58

  Tak rzeczywiście stanowi prawo. Ale PiS kieruje się prezesowskimi uwagami a nie prawem. Każda sekta na świecie, do której śmiało można zaliczyć również PiS, jest odrealniona i lewituje.

 • walkirrr

  Oceniono 94 razy 48

  eeee panie psorze przeciez magister przybłęda z atrapy TK twierdzi inaczej i jej zdanie najważniejszejsze

 • ks.pedofil

  Oceniono 97 razy 45

  A oni chcą wyjsc z unii. Tylko suweren może się nie zgodzić. Maliniak weź szczoteczkę przygotuj bo dupę to już masz dawno gotowa. Wronki czekają. Suweren cię doceni oj doceni. Myślę że odbyt ci wypadnie.

 • fakiba

  Oceniono 94 razy 42

  Duda ty się ułaskaw póki czas , bo potem nie będzie chętnych żeby to zrobić

 • brainbox

  Oceniono 45 razy 29

  Na podstawie tego, co PiSS wyprawia, stracił on już dawno mandat do sprawowania rządów w Polsce.

 • euge-nia

  Oceniono 33 razy 27

  te długotrwałe upały, tak jak poprzednio np. długotrwały smog, to ewidentny przejaw tego, że konstytucja - przyjęta w referendum - wali brudną ścierą pis po wąsatej japie

 • fakduck

  Oceniono 42 razy 22

  Mamy teraz taką sytuację: SN wydaje wyrok skazujący, a skazany mówi, mam w dudzie ten wyrok, mój prawnik mówi, że należy mi się odszkodowanie. O taką samowolkę walczyłeś suwerenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX