Sąd Najwyższy zawiesił PiS-owskie przepisy. Andrzej Duda wyciągnął konstytucję

Dzisiejsze działanie Sądu Najwyższego nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu - twierdzi Kancelaria Prezydenta. Według niej to próba obejścia ustawy.

Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie niektórych przepisów, dotyczących zasad przechodzenia sędziów na emeryturę. Jednocześnie SN zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami, czy przepisy te są zgodne z unijnym prawem. Chodzi między innymi o artykuł ustawy określający przechodzenie sędziów w stan spoczynku. 

Po kilku godzinach od ogłoszenia tej decyzji odniosła się do niej Kancelaria Prezydenta. "Dzisiejsze działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu" - czytamy w oświadczeniu. 

Dalej następuję powołanie na konstytucję, która, jak czytamy w oświadczeniu  "żadnemu z organów nie przyznaje kompetencji do zawieszania stosowania przepisów powszechnie obowiązującego prawa, skutecznej wobec innych organów".

"Warto wskazać, że nawet gdy Trybunał Konstytucyjny rozpatruje sprawę pytania prawnego sądu, to zawieszeniu ulega postępowanie prowadzone przed sądem, a nie stosowanie zakwestionowanych przepisów" - napisano w oświadczeniu Kancelarii Prezydenta. 

Sądowa ustawa PiS znowu do poprawki. Zmiany mają zadowolić Komisję Europejską, ale opozycja krzyczy: 'niechlujstwo'

Więcej o:
Komentarze (811)
Sąd Najwyższy. Andrzej Duda powołuje się na konstytucją ws. decyzji sędziów
Zaloguj się
 • tyfus.wolski

  Oceniono 229 razy 173

  Komentarz kancelarii prezydenta to tylko opinia jakiś kolesi przy kawie i ciasteczkach z budyniem.

 • mooore

  Oceniono 224 razy 162

  Rozstrzygnie Trybunał w Luksemburgu. Jestem dziwnie spokojny ze zgodzi się z decyzja SN

 • vito60

  Oceniono 175 razy 123

  Skoro kancelaria prawna prezydenta decyduje które decyzje SN uznać a które nie, to nie ma już żadnego systemu prawnego w Polsce. Sądy skazują, p.rezydent ułaskawia, nie drukuje się orzeczeń prawdziwego TK. Władza wykonawcza wchodzi w kompetencje sądowniczej.

 • czytakczynie12

  Oceniono 140 razy 96

  Pan Norman Davies - ""PiS to najbardziej mściwy gang w Europie a Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoik!". Cóż dodać do słów tego wspaniałego historyka. Wystarczy się z Nim tylko zgodzić. To w sumie bardzo smutne, bo PiS pogrąża nas wszystkich i to szaleństwo, które obecnie ma miejsce odbija się na niewinnych, a najbardziej odbije się na młodzieży i dzieciach, bo one będą już żyć poza UE, bo opamiętania w suwerenie nadal nie widać, a ostatni dzwonek chyba minął. Teraz lecimy na zderzenie ze ścianą. WSZYSCY :(:(:(

 • czechy11

  Oceniono 130 razy 80

  Duda nie ośmieszaj się dla świata i porządnych ludxi jesteś żenujacym nikim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX