Kora "wykrzyczała wolność". "Nienawidziła autorytaryzmu, przemocy, klerykalizmu"

- Kora wykrzyczała sobie wolność. (...) Miała gdzieś władzę i układy. Stawiała się, płaciła za to - tak wspomina zmarłą dziś Korę Manuela Gretkowska. Wiele osób w dniu śmierci Kory przypomina, że artystka nie kłaniała się politykom.

Kora nie żyje. Artystka zmarła w wieku 67 lat, otoczona bliskimi, w swoim domu na Roztoczu. Od dawna walczyła z nowotworem. Korę wspominają dziś bliscy, przyjaciele, fani.

Kora "nienawidziła autorytaryzmu, przemocy, klerykalizmu"

Nie tylko Manuela Gretkowska przypomniała dziś zaangażowanie społeczne Kory. Prof. Magdalena Środa na Facebooku napisała: "Nienawidziła autorytaryzmu, przemocy, nienawidziła klerykalizmu, nienawidziła głupoty i szarości. Wszystkiego tego, co toczy dziś Polskę."

- Kora należała do tego etosu ludzi, którzy o demokrację walczyli. Kora nie jest tylko piosenkarką. (...) Kamil powiedział coś bardzo znamiennego: "umarła demokracja, umarła Kora" - mówiła w radiu TOK FM prof. Środa. Jak podało TOK FM, profesor była jedną z osób, które towarzyszyły Korze w ostatnich chwilach przed śmiercią.

Cytowane przez Środę słowa Sipowicza są dziś przywoływane na portalach społecznościowych. Kontrowersje wzbudził wpis dziennikarki Renaty Grochal, która też się do nich odwołała.

- Panie Prezydencie Andrzeju Dudo, Kora protestowała przeciwko niszczeniu demokracji i wolnych sądów. Prawdziwym hołdem dla Niej byłoby, gdyby Pan zawetował ustawę o SN. Niestety, nie było Pana na to stać. Proszę przemyśleć słowa Kamila Sipowicza: umarła demokracja, umarła Kora - napisała Grochal. Pod jej wpisem na Twitterze pojawiło się już wiele obraźliwych komentarzy osób, które post uznały za szarganie pamięci zmarłej Kory i wykorzystywanie jej śmierci w kontekście politycznym.

Grochal próbowała się tłumaczyć: "Oburzonym moim ostatnim wpisem odpowiadam: jestem przeciwna hipokryzji w życiu publicznym. Kora mówiła w "Newsweeku": "Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia". PAD niestety się do tego przyczynia". 

Wywiad przypomniała też Manuela Gretkowska. 

Kora: władza rozwala mój kraj

Co dokładnie mówiła Kora w wywiadzie dla "Newsweeka" z 2017 roku? - Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia. Tego wszystkiego, w co wierzyłam i na co pracowałam - mówiła Kora w Newsweeku w lutym 2017 roku. Wystąpiła wtedy na okładce pisma, pod jej zdjęciem widniały słowa: "Mój bunt. PiS niszczy moje szczęście na finiszu życia". 

Krytykowała też PO. - Tchórze, oportuniści, koniunkturaliści, kabotyni. Jeden zapomniał, drugi nie widział, trzeci wolał ciepłą wodę w kranie, żeby się czasem nie sparzyć. Fajni byli, nasi, ale inercyjni do bólu. (...) Rząd PO był najmniej czułym rządem ze wszystkich w wolnej Polsce. (...) Nie miała [PO - red.] potencji do rządzenia - podsumowała Kora.

Andrzej Duda wspomina Korę

Warto przypomnieć, że gdy gruchnęła wiadomość o śmierci Kory, wspomniał ją także Andrzej Duda. "Odejście Olgi Jackowskiej (Kory) dla wielu ludzi mojego pokolenia, w tym dla mnie, oznacza symboliczny koniec jakiejś epoki. Wychowaliśmy się na Maanamie" - napisał prezydent. 

Z kolei Donald Tusk napisał: "Kora. Byłaś u nas w domu niemal codziennie od czterdziestu lat. I chcę Ci powiedzieć, że Twój koncert dla nas nigdy się nie skończy".

Muniek Staszczyk wspomina Korę: Była pod każdym względem fantastyczna. Trudno było nie być pod jej wrażeniem

Więcej o:
Komentarze (312)
"Kora wykrzyczała wolność". Przypominają jej wywiad
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 18 razy 10

  Nic nowego. Kora i PIS to dwa światy.

 • dryl1

  Oceniono 67 razy 9

  Niezłe były też jej wypowiedzi o PO. Banda niezłych matołów, streszczając,

 • locke314

  Oceniono 10 razy 8

  I znów wylały się pomyje. Ze wszystkich stron zresztą....
  Ja na znak hołdu obejrzałem dziś, po wielu latach, Wielką Majówkę.
  Film cienki, ale Kora wielka, jak zawsze. Piękne wspomnienia...
  Polecam wszystkim, przypomnijcie sobie jak już było,nie pozwólcie aby to wróciło

 • muzoman

  Oceniono 16 razy 8

  Kora to hipiska, pacyfistka, buntowniczka i takim trudno akceptować świat ale artystką była super, jej przeboje pozostaną na długo z nami i chwała jej za to.

 • komentator.81

  Oceniono 62 razy 8

  Słowa Gretkowskiej i przytaczanie ich przez redakcję GW to czysty KRETYNIZM.

  Zero wyczucia o klasie nie wspominając.

  Trudno się dziwić że nakład GW pikuje do poziomów znanych z gazetek osiedlowych a Gretkowska rezygnuje z "kariery" politycznej.

  Po co cytujecie te słowa?? Czy Kora stała się sławna dzięki działalności politycznej czy może kilkadziesiąt lat wcześniej przez talent muzyczny??

 • white_lake

  Oceniono 19 razy 7

  musicie z tym żyć, pisiory, że wasza ukochana "artystka" nienawidziła tego, co zrobiliście z jej krajem, gardziła waszym kaczym guru, gardziła wami tak naprawdę...
  i wiecie co?
  miała rację!
  bo ona nie była tylko "artystką", przede wszystkim była myślącym, wrażliwym człowiekiem

 • bigmaciek

  Oceniono 12 razy 6

  Znana, przez kilka pokoleń, artystka zmarła. I, jak zwykle, politycy zaczęli wycierać, tym smutnym wydarzeniem, swoje gęby. Mogliby choć raz zamilczeć i uszanować ten przykry dzień. Ale nie, szkoda było nie skorzystać z okazji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX