Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. "Zero refleksji, zero troski o Polskę"

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych, którą Sejm i Senat przyjęły w ekspresowym tempie. Komentatorzy na Twitterze zachęcają do wzięcia udziału w protestach i piszą o kompletnym braku poszanowania prawa.

Andrzej Duda w czwartek podpisał nowelizację ustaw sądowych, którą Sejm i Senat przyjęły w ekspresowym tempie. Nowe przepisy przyspieszają m.in. tryb wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zgodnie ze zmianami do wskazania I prezesa SN będą potrzebne głosy 80 (a nie, jak do tej pory, 110) ze 120 sędziów SN. Dzięki temu PiS będzie mógł szybciej wskazać następcę prof. Małgorzaty Gersdorf, bo obecnie w składzie SN brakuje 44 sędziów. Zdaniem opozycji ta ustawa całkowicie podporządkowuje Sąd Najwyższy PiS.

Ponadto nowe przepisy zmieniają procedurę wyboru sędziów SN, znoszą wymóg kworum w organach samorządu sędziowskiego, a także wprowadzają szybszą ścieżkę powoływania sędziów.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. Komentarze

Po decyzji Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustaw sądowych na Twitterze pojawiło się wiele komentarzy. Prawicowa blogerka Kataryna napisała, że "to jest ten moment, kiedy wyborca musi iść pod Pałac", by protestować.

Jak prezydent, na którego głosowałam, podpisuje w ekspresowym tempie ustawę z rażącym błędem, bo czystki w SN nie mogą poczekać, to jest ten moment, kiedy jego wyborca musi iść pod Pałac i dać się policzyć jako niezadowolona

- napisała blogerka.

Wg TVN A.DUDA podpisał kolejną skandaliczną ustawę o SN. Tak się pospieszył, bo pewnie myśli, że tworząc fakt dokonany, zniechęci nas do demonstracji. Pokażmy mu gest Kozakiewicza - niech nas będzie jeszcze więcej, by pokazać, co myślimy o prezydencie-gwałcicielu konstytucji

- napisał były premier RP, Leszek Balcerowicz.

Komentatorzy zwracali też uwagę na błąd, który zawiera podpisany przez prezydenta pakiet ustaw. Chodzi o artykuł 22, który dotyczy toczących się już postępowań powołania do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego. Jak tłumaczył w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, art. 22 ust. 2 przewiduje, że należy złożyć w terminie 7 dni dodatkowe dokumenty uzupełniające. Wskazuje, że osoby, których dotyczy ten artykuł, mogą w ramach konkursu na sędziego dołączyć dokumenty, "o których mowa w art. 31 § 2a" ustawy o SN. Jednak w nowej ustawie nie ma artykułu 31 § 2a. Jest art. 31 §3a i to w nim mowa jest o rzeczonych dokumentach. A podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa odsyła nie do niego, a do nieistniejącego paragrafu.

Duda podpisał ustawę, w której jest odniesienie do nieistniejącego paragrafu, jawnie łamiącą konstytucję, rujnującą trójpodział władzy, antypaństwową, stawiającą Polskę na marginesie Europy, robiącą z naszego kraju skansen bezprawia, oddającą SN w łapy Ziobry. Niezłomny w hańbie

- skomentował dziennikarz Przemysław Szubartowicz.

Komentatorzy krytykowali też ekspresowe tempo, w którym Andrzej Duda podpisał ustawę. Miał na to 21 dni, a podpisał ją dzień po tym, jak przyjął ją Senat. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

No proszę, tym razem PAD się zastanawiał. Długo myślał, jakim kolorem podpisze...

- skomentował Ryszard Balicki, konstytucjonalista.

Do czasu wyboru nowego prezydenta proponuję zmianę nazwy jego obecnej siedziby. Zdecydowanie bardziej na miejscu niż Pałac Prezydencki jest nazwa Pałac Namiestnikowski. Król i pan jest gdzie indziej. Tu jest sługa i namiestnik

- napisał Tomasz Lis.

PAD zastosował wyrafinowaną strategię tchórza. Podpisał i uciekł do Juraty. Panie prezydencie, proszę uważać na sinice

- skomentował z kolei Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer napisała, że "PiS z PAD próbują wypisać Polskę z UE".

Zero refleksji, zero troski o Polskę, zero szacunku dla prawa, ogólne zero. PIS z PAD usilnie próbują wypisać nas z rodziny demokratycznych krajów, jaką jest UE. Nie ma naszej zgody na wypychanie nas z UE!

- stwierdziła Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Michał Szczerba zachęcał z kolei na Twitterze do wzięcia udziału w protestach, które mają rozpocząć się o godzinie 21.

Ważne jest, aby Europa zobaczyła, że nie godzimy się na odebranie naszych praw! PAD i PiS wystąpili w maskaradzie z referendum. Jedynym jej celem było odwrócić uwagę od przejęcia Sądu Najwyższego! Spotkajmy się o 21:00. Niech ogień płonie w całej Polsce! ŁańcuchŚwiatła2018

- napisał poseł PO.

Więcej o:
Komentarze (274)
Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. Komentarze są bezlitosne
Zaloguj się
 • tad_51

  Oceniono 32 razy 28

  Tutaj muszę pochwalić Jarosława Kaczyńskiego. Jakimi metodami z 38. milionowego narodu był w stanie wyłuskać taką kreaturę i zaprogramować do roli słupa? No geniusz normalnie.

 • arbor_1

  Oceniono 39 razy 23

  Jestem na 100% pewna, że on, razem z żoną, ucieknie do Izraela, skąd nie ma deportacji i dlatego się nie boi i podpisuje wszystko, jak leci.
  Przypomnę słowa jego nauczycielki z LO: "Grzeczniutki aż do zemdlenia. Taki pieszczoszek naszej pani. Pamiętam, że podczas wyjazdów na obozy naukowe próbował nawiązywać bliższe kontakty z nauczycielami. Rówieśnicy bawili się we własnym towarzystwie, a on przychodził, dopytywał o różne rzeczy. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mówił zawsze to, co ludzie chcieli od niego usłyszeć".
  A jego kolega mówił: "Co tu kryć, mieliśmy go za harcerzyka. Podpisywał się pod petycjami w sprawie wolnych wyborów, ale na bezpośrednie starcie nigdy nie szedł, to nie był jego żywioł".
  Duda w burzliwych latach 80. był harcerzem. Nie angażował się w „oficjalne" działania niepodległościowe

 • ukw8087

  Oceniono 39 razy 23

  Kastrat , wałach i trzebieniec.
  Polityczny Eunuch.
  Facio bez cojones , bez kręgosłupa moralnego.

 • yamxyz

  Oceniono 38 razy 20

  Wytresowana, bezmyślna marionetka... Do tego tchórzliwy podnóżek pissslamistów - podpisać i zwiać. I to ma tytuł doktora prawa!

 • laerke

  Oceniono 38 razy 20

  BEDZIESZ SIEDZIAL, Adrianie Du'a, nedzna kukielko !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX