Jan Olszewski o PiS-owskich zmianach w sądach. "Pierwszy prezes SN powinien być spoza polityki"

Senat późną nocą przyjął pakiet zmian w sądach. Głosowanie poprzedziła blisko dziewięciogodzinna debata. - Sądy muszą zostać zreformowane - komentuje w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" był premier Jan Olszewski. Ale uważa, że I prezesem SN "powinna być osoba spoza polityki".

Senat po wielogodzinnej debacie przyjął w nocy nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza m.in. zmiany w Sądzie Najwyższym. Za głosowało 60 senatorów, 30 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Według wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, nowelizacja łamie konstytucje i przepisy europejskie. Opozycja zarzucała, że to dążenie do uzależnienia SN od polityki i psucie sądownictwa.

W opublikowanej w środę na łamach "Rzeczpospolitej" rozmowie był premier Jan Olszewski mówi, że sam widzi potrzeby reformy. - Sądy w Polsce muszą zostać zreformowane - mówi. Zaznacza, że to proces, który potrwa lata i "jesteśmy dopiero przy rozwiązywaniu wstępnych problemów organizacyjnych", a reforma sądownictwa "jest dopiero przed nami". Polityk chwali pomysł losowego przydzielania spraw jako "kluczowy element reformy".

"I prezesem SN powinna być osoba spoza świata politycznego"

Olszewski przyznaje, że prof. Małgorzata Gersdorf "ma argument" za tym, że skrócenie jej kadencji jest niekonstytucyjne. Ale - mówi b. premier - to powinien rozpoznać Trybunał Konstytucyjny. Teraz jednak, jego zdaniem, powinien zostać "niezwłocznie" dokonany wybór nowego I prezesa SN. Wg doniesień medialnych mogłaby nim zostać  Małgorzata Manowska, była wiceminister w rządzie PiS. Ona sama i Ministerstwo Sprawiedliwości zaprzeczają, że zostało to ustalone. Jednak zgłosiła ona kandydaturę na sędziego SN.

- Nie podważam kompetencji pani dr hab. Manowskiej, ale lepiej gdyby I prezesem SN został ktoś, kto nie ma za sobą wyraźniej kariery politycznej. Prezesem SN powinna być osoba spoza politycznych układów - komentuje Olszewski. Dodaje, że "ta kandydatura nie jest najszczęśliwszym pomysłem". 

Protesty pod Senatem. Ludzie zbierają się od południa

Więcej o:
Komentarze (195)
Jan Olszewski komentuje PiS-owskie zmiany w sądach
Zaloguj się
 • Piotr

  Oceniono 75 razy 39

  Olszewski czytał kiedyś Konstytucję RP? Tam jest wyraźnie napisane, że kadencja I Prezesa SN trwa sześć lat i nie ma co rozstrzygać. Obecny TK jest instytucją najmniej do tego odpowiednią, bo jest tylko atrapą TK. Olszewski też tego nie wie?
  Po co wybierać nowego prezesa SN, skoro do 2020 trwa kadencja obecnej Prezes Małgorzaty Gersdorf? Olszewski bredzi jak Kornel Morawiecki. Rozumiem, że wiek ma swoje prawa, ale tych bredni już nie da się czytać.

 • fakiba

  Oceniono 59 razy 31

  Prezesem powinna być osoba spoza polityki ale namaszczona przez kaczora , co nie panie Olszewski

 • asr1

  Oceniono 50 razy 24

  kolejny co nie umie liczyć do sześciu !!! TK rozstrzyga sprawy gdzie jest możliwa różna interpretacja ja mgr inż elektroniki pouczam pana mecenasa, ze liczba 6 zapisana w konstytucji nie wymaga interpretacji nawet takiego "giganta prawa" jak mgr julia !!! o agenturze już nie wspomnę !!

 • allalone

  Oceniono 42 razy 24

  odnoszę wrażenie, że dla tej "prawicowej" zbieraniny osoba spoza polityki oznacza jakiegoś partyjnego aktywistę. Każdy kto nie popiera ich w ciemno jest politykiem totalnej opozycji.

 • mer-llink

  Oceniono 23 razy 13

  Pani Gersdorf, drogi p[anie Olszewski, jest własnie osoba dokładnie spoza polityki. To wyście ją wepchneli w polityczny kontekst zwalczając wolne sądy.

  P.S. Ponadto: jak żal patrzec na człowieka, który próbuje dawać o sobie znać. CHoc jego a dawno minął. A w czasie, który mu przysługiwał, narobił najwiekszych głupstw od 1989 roku: m. in. dopiął pana Macierewicza Antoniego do lsit, "agentów", tajemnic... Ot, smutek nad demencją...

 • homo_lupus

  Oceniono 41 razy 13

  idiota, który dowiódł swoich "kompetencji" formując rząd, który przewrócił się sam.

 • mike63

  Oceniono 37 razy 13

  Stary, zramolały, pierdzielu jeśli nie zauważyłeś, że do 2020 roku problem wyboru I prezesa SN w Polsce nie istnieje, to znaczy, że dopadła cię demencja i dodatkowo nie wykorzystałeś szansy by milczeć.

 • stachkaz47

  Oceniono 42 razy 12

  KOŃCZ WAŚĆ- WSTYDU OSZCZĘDŹ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Tobie grozi Sąd BOSKI ,który PiS z Rydzykiem już reformują.
  Wielce zasłużony BELZEBUB Z TORUNIA będzie I PREZESEM Piekła.
  Nie odzywaj się przynajmniej CZŁOWIEKU -ślepy jesteś co robią????????????????

 • jarro60

  Oceniono 17 razy 11

  Nie mogę pojąć, że zasłużone kiedyś dla walki z niedemokratycznym ustrojem osoby takie jak mecenas Jan Olszewski wpisują się wprost w działania na rzecz zniszczenia w Polsce demokracji. Nawet jeżeli kiedyś popierał tzw. prawą stronę opozycji, to dlaczego teraz nie widzi, jak jego koledzy rozmontowują to, co także przy jego udziale zbudowano.
  Tragiczne jest, że prawnik z tak chwalebną (do 1990 r.) przeszłością - w imię jakiejś trudnej do zdefiniowania korzyści - zapomina że najważniejszym prawem jest Konstytucja.
  Przepraszam, że muszę tłumaczyć to mecenasowi, ale (jak napisał już ktoś jakiś czas temu na tym forum, ale nikt nie zwrócił na to uwagi): Pani Małgorzata Gersdorf nie może zostać z dnia na dzień sędzią w stanie spoczynku, bo jest Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Interpretacja odwrotna (że nie może być prezesem bo już nie jest sędzią) jest kompromitacją i do stwierdzenia tego faktu nie jest do tego potrzebny żaden werdykt Trybunału Konstytucyjnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX