Zmiany w sądach przyjęte pod osłoną nocy. Po kłótniach z marszałkiem i wyłączaniu mikrofonu

Senat po wielogodzinnej debacie przyjął w nocy nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza m.in. zmiany w Sądzie Najwyższym. Za zmianami opowiedziało się 60 senatorów. Ostatnie minuty obrad były burzliwe.

Po trwającej ok. 10 godzin debacie Senat przyjął pakiet nowelizacji ustaw o sądach. Za zmianami opowiedziało się 60 senatorów, przeciw było 30 senatorów, wstrzymał się 1. Wniosek, by zająć się ustawą sądową jako pierwszą zgłosił senator PiS Marek Martynowski. W trakcie obrad senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosła, by ustawy przyjąć bez poprawek.

Zmiany w sądach przyjęte. Końcówka obrad Senatu była burzliwa [RELACJA NA ŻYWO] >>>

Głosowanie w Senacie. Karczewski wyłączył Klichowi mikrofon

Przez większość czasu obrady miały spokojny przebieg, jednak pod koniec marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie chciał dopuścić do głosu senatora Rulewskiego, twierdząc, że według regulaminu nie może zgłosić wniosku formalnego. Wtedy senator PiS Marek Martynowski zgłosił wniosek, by przeprowadzić głosowanie. Po krótkiej przerwie i sprzeczkach związanych z interpretowaniem regulaminu głos chciał zabrać senator Bogdan Klich. Karczewski, coraz bardziej zdenerwowany, nie zgodził się na to i wyłączył mu mikrofon.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz stwierdził, że takie zachowanie Karczewskiego "odbiera mu głos". Przez cały czas, gdy w sali obrad Senatu zajmowano się ustawą, tuż obok izby wyższej trwały protesty przeciwników zmian w sądownictwie.

Co zmienia forsowana przez PiS ustawa?

Najważniejsza ze zmian proponowanych przez PiS przewiduje przyspieszenie trybu wskazywania prezydentowi kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Według nowych przepisów, będzie do tego potrzebnych 80, a nie - jak dotąd - 110 ze 120 sędziów Sądu Najwyższego. Oprócz tego, zgodnie z nowelizacją, jeśli kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego będą się odwoływać od negatywnych opinii KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to nie wstrzyma to uprawomocnienia się decyzji Rady.

Według senatorów PiS, nowelizacja usprawni funkcjonowanie sądów, w szczególności Sądu Najwyższego. Opozycja domaga się odrzucenia zmian, bo jej zdaniem ograniczają one niezależność sądów i są niezgodne z konstytucją i przepisami europejskimi.

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. 

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (235)
Zmiany w sądach przyjęte pod osłoną nocy. Po kłótniach z marszałkiem i wyłączaniu mikrofonu
Zaloguj się
 • azx67

  Oceniono 69 razy 43

  Prawo uchwalane w tak haniebny sposób nie jest prawem, a kupą gówna. W pierdlu będziecie mieli czas na dojście do tej prawdy - faszystowskie gnidy. Że wcześniej zdołacie ewentualnie zmądrzeć to szczerze wątpię.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 35 razy 19

  A motłoch cieszy się. No to będziecie się cieszyli kiedy tylko zrobicie coś co się partii nie spodoba. A że zrobicie to jest pewne. Życie bowiem jest bardziej skomplikowane niż wam się wydaje.

 • jack_flash

  Oceniono 41 razy 17

  Po co ta zabawa. Odrazu powolac Sądy Ludowe. A i Sejm juz nie potrzebny.

 • Greg Stanisz

  Oceniono 35 razy 15

  Do tej pory do był cyrk w budowie. Teraz osiągnięcie: cyrk stoi wybudowany.

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 14

  W dzień wstyd było tą ustawę przyjąć ? , pójdziecie wszyscy siedzieć i to szybciej niż myślicie

 • xerathus

  Oceniono 28 razy 12

  Nocna "demokracja".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX