Posłowi PiS wygasł mandat. Ale przez kolejne dni wziął udział w 175 głosowaniach w Sejmie

Konrad Głębocki to były już poseł PiS, który na początku czerwca został mianowany przez Andrzeja Dudę na ambasadora Polski we Włoszech. Według postanowienia marszałka Sejmu mandat Głębockiego wygasł 5 czerwca. Mimo to, formalnie nie będąc posłem, brał udział w głosowaniach.

Sprawa Konrada Głębockiego została szeroko opisana przez prawnika Macieja Pacha w serwisie konstytucyjny.pl, a pierwszy zwrócił na nią uwagę autor profilu Celling Sejm, działającego na Facebooku.

Mandat posła Głębockiego wygasł 5 czerwca. Nadal głosował

5 czerwca tego roku poseł PiS Konrad Głębocki został mianowany przez Andrzeja Dudę ambasadorem RP we Włoszech. Łączenie funkcji posła i ambasadora jest w świetle konstytucji zakazane. Zgodnie z Kodeksem wyborczym wygaśnięcie mandatu posła, który zostaje np. ambasadorem, następuje "z dniem powołania lub wybrania", w przypadku Głębockiego byłby to więc 5 czerwca. Okazuje się jednak, że w praktyce wygaśnięcie nie nastąpiło, poseł bowiem cały czas brał udział w głosowaniach.

Jak zauważył Maciej Pach, Głębocki pracował jak aktywny parlamentarzysta 6, 7 i 15 czerwca. 6 czerwca głosował 23 razy. m.in. przeciwko wnioskowi o wotum nieufności wobec Beaty Szydło, czy w podobnej sprawie dotyczącej minister Elżbiety Rafalskiej. W 69 głosowaniach Głębocki wziął udział 7 czerwca, natomiast 15 czerwca zagłosował 83 razy. Co daje łącznie udział w 175 głosowaniach.

Przewodził komisji ds. UE

Zgodnie z prawem wygaśnięcie mandatu posła stwierdza marszałek. Stosowne postanowienie powinien wydać niezwłocznie, ale Marek Kuchciński się nie spieszył i zrobił to dopiero 2 lipca, choć już 20 czerwca szef MSZ Jacek Czaputowicz wręczył Głębockiemu ambasadorską nominację. Jakby tego było mało, Kuchciński w dokumencie potwierdza, że po 5 czerwca Głębocki nie był już posłem.

"Na podstawie art. 249 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2018 r. poz. 754 i 1000), wobec zaistnienia okoliczności określonej w art. 247 § 1 pkt 6 Kodeksu wyborczego, stwierdzam wygaśnięcie, z dniem 5 czerwca 2018 r., mandatu posła Konrada Zygmunta Głębockiego" - czytamy w postanowieniu. 

Również strona Sejmu nie pozostawia wątpliwości - data wygaśnięcia mandatu to właśnie 5 czerwca.

Mandat Konrada Głębockiego wygasł 5 czerwcaMandat Konrada Głębockiego wygasł 5 czerwca sejm.gov.pl

Co ważne, posłowanie Głębockiego, który formalnie nie był już posłem, nie ograniczało się tylko do udziału w głosowaniu. 6 czerwca Głębocki przewodniczył Komisja ds. Unii Europejskiej.

Zwróciliśmy się do Sejmu z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego Konrad Głębocki brał udział w głosowaniach, choć formalnie nie był posłem. Czekamy na odpowiedź.

PiS chce walczyć z chamstwem w Sejmie. Ale co z nagannym zachowaniem posłów partii rządzącej?

Więcej o:
Komentarze (359)
Posłowi PiS wygasł mandat. Ale przez kolejne dni wziął udział w 175 głosowaniach w Sejmie
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 160 razy 114

  w tej bananowej republice takie bzdety nie mają znaczenia w końcu niedoszły więzień szefuje spawiedliwości , niedołężny stary pierdoła sprawuje honorową funkcje "następnika zamordowanego brata alkoholika" a narkoman marszałkuje w tz sejmie ( i jak tu się dziwić że jest burdel na Wiejskiej? )

 • peru-gino

  Oceniono 96 razy 88

  świetnie zaczyna urzędowanie pan ambasador... poszanowanie prawa typowo pisowskie

 • krynolinka

  Oceniono 114 razy 70

  Prokuratura pewnie już umorzyła sprawę. Zaocznie przed złożeniem doniesienia...Bo jak tak nowego ambasadora ścigać. Ale mają chamy tupet jak się patrzy, prawo dla maluczkich. Ten kocmołuch za głosowanie na dwie ręce też bezkarny.

 • vito60

  Oceniono 95 razy 59

  Czyli zarówno marszałek jak i poseł popełnili przestępstwo. W pisslandii to nie jest problem.

 • szcz9

  Oceniono 70 razy 50

  W państwie prawa oznaczałoby to, że wszystkie głosowania są nieważne i trzeba je powtórzyć.

 • Mr. X

  Oceniono 53 razy 43

  I pomyśleć, że w nazwie mają PRAWO
  A tak swoją drogą.
  Skoro głosował nie będąc już posłem, to głosowania są nieważne.
  Trzeba mieć nade***e w głowach albo mieć lekceważący stosunek do prawa aby tak postępować.

 • skandynawek

  Oceniono 56 razy 42

  Oj tam, oj tam. Dla pisu był posłem i co im zrobicie? Jaki sąd uchyli jego głosy? Przecież nie po to przejmują sądy by przejmować się jakimś złamaniem konstytucji.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 76 razy 40

  No i ?
  W tym folwarku wszystkie zwierzęta są równe?!!, ale świnie (nie bójmy się tego powiedzieć) bardziej.
  Nikomu nic się nie stanie.
  Taka Wolska.
  3.14Rdolona!

 • sprawazlewa

  Oceniono 55 razy 37

  Ta zdradziecka morda, będzie NAS reprezentować za granicą! Boże, chroń Polskę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX