Rzecznik policji: Ujawnienie wizerunku to szczucie na policjantów

Policja zawiadamia prokuraturę w sprawie ujawnienia danych osobowych funkcjonariuszy, którzy zabezpieczali piątkowy protest przed Sejmem. Wpis w internecie zamieścił między innymi poseł PO Michał Szczerba, który ujawnił na Twitterze nazwisko jednego z policjantów.

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji podczas konferencji prasowej skrytykował to zachowanie. "To jest nieodpowiedzialne zachowanie posła, który szczuje na policjantów, a jak się okazało tak naprawdę na ich rodziny" - zaznaczył Ciarka. Dodał, że fala "hejtu i gróźb" została skierowana nie tyle do policjantów, których personalia ujawniono, ale do ich bliskich.

Policja: Nie jesteśmy sędziami w swojej sprawie

Mariusz Ciarka powiedział, że policja nie chce być sędzią we własnej sprawie - zaznaczył, że to prokuratura zdecyduje, kto popełnił przestępstwo. Dodał, że nie stwierdzono nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy, którzy zabezpieczali piątkowy protest przed Sejmem.


Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Sylwester Marczak powiedział, że rozmawiał z policjantami, których wizerunki ujawniono w internecie. Mieli mu powiedzieć, że obawiają się o bezpieczeństwo swoich rodzin. "Jako policjanci jesteśmy gotowi na wszystko, bo zdajemy sobie sprawę z ryzyka naszej służby, ale nasze dzieci i nasi bliscy się na to nie pisali" - powiedział. Zaapelował, by przed umieszczeniem podobnych wpisów w internecie zastanowić się nad tym, co będzie działo się w rodzinach policjantów.

Zawiadomienia do prokuratury po protestach 

W niedzielę do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wpłynęły dziś dwa zawiadomienia ws. pobić, do których miało dojść podczas piątkowych manifestacji przed Sejmem. Demonstracje odbywały się w związku z ustawami o sądownictwie forsowanymi przez PiS. Zawiadomienia złożył poseł Piotr Misiło w imieniu klubu poselskiego Nowoczesnej. Policja odpiera zarzuty twierdząc, że używali siły zgodnie z prawem.


W związku z piątkowym protestem przed Sejmem policja zatrzymała cztery osoby. Demonstracja odbywała się przeciwko zmianom w sądownictwie. Rannych zostało dwóch policjantów. Ze strony demonstrantów poszkodowany miał zostać między innymi Bartosz Adamczyk, którego zdjęcie umieścił na Twitterze poseł Michał Szczerba.
Wcześniej szef MSWiA Joachim Brudziński w trybie pilnym zlecił resortowi ocenę wpisu posła PO Michała Szczerby na Twitterze. Poseł PO w innym poście przypomniał, że groźby przez internautów są kierowane przeciwko niemu i posłance Joannie Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Zwrócił się do policji o podjęcie działań w tej sprawie.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (337)
Rzecznik policji Ujawnienie wizerunku to szczucie na policjantów
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 98 razy 70

  "Zaapelował, by przed umieszczeniem podobnych wpisów w internecie zastanowić się nad tym, co będzie działo się w rodzinach policjantów."

  A czy policyjne kulsony myślały o swoich rodzinach w czasie wykonywania politycznych rozkazów??

  Ci co strzelali pod kopalnią WUJEK też wykonywali rozkazy. Skoro oni są winni to kulsony policyjne też.

 • krynolinka

  Oceniono 89 razy 67

  Anonimowo to można kury macać. Funkcjonariusz na służbie jest przedstawicielem państwa.

 • stellabianca

  Oceniono 52 razy 48

  Zadaje się, że policjanci podczas podejmowanych czynności mają obowiązek podać nr służbowy i się wylegitymować. Na filmach widać, że mimo próśb i wezwań uporczywie tego odmawiali łamiąc tym samym prawo. Funkcjonariusze powinni mieć świadomość, że nie są anonimowi- mimo, że tak wielu w pochmurny dzień stało w słonecznych okularach ;)

 • 33qq

  Oceniono 55 razy 39

  Od zawsze byłem zdania,. że wizerunki i dane osobowe bandytów powinny być jawne

 • rodak_z_perth

  Oceniono 41 razy 31

  Czyżby zrobiło się wstyd służyć PiS-owi w chwili gdy nie ma już anonimowości?
  Policjant ma obowiązek podać swoje dane (imię, nazwisko i numer służbowy) na żądanie obywatela w stosunku do którego podejmuje interwencję.
  WIęcej takich "upublicznień" i zastanowią się co robią, zrozumieją, że nie są anonimowi w grupie i przyjdzie im wstydzić się przed rodzinami, dziećmi czy nawet sąsiadami.
  No i będzie też materiał w przypadku "dePiSyzacji" służb.

 • ilenka50

  Oceniono 47 razy 29

  Swoje wizerunki policjanci sami ujawnili, bo to nie było prywatne spotkanie tylko akcja w miejscu publicznym. Z nazwiskiem Szczerba przesadził i pewnie poniesie za to konsekwencje. Jakoś jednak trudno płakać mi nad losem policjantów i ich bliskich. Zatrzymani byli bici, byli zastraszani - są na to dowody w postaci nagrań. Bardziej więc żal mi zatrzymanych.

 • Kris P

  Oceniono 44 razy 28

  A jak nazwać nagonkę ze zdjęciami publikowanymi w necie przez zdaje się Błaszczaka? Jak poszukiwali protestujących pod Sejmem swego czasu? To nie było szczucie? Prawie jak listy gończe za najgorszymi zbrodniarzami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX