Zmiany w ustawie o sądach. PiS nie wycofuje się z losowego przydziału spraw sędziom

Prawo i Sprawiedliwość poparło podczas II czytania w Sejmie projekty zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, KRS, prokuraturze i sądach. Poseł PiS Marek Ast zgłosił poprawkę, aby - jak podkreślił - opozycja nie miała wątpliwości, że zachowany będzie losowy przydział spraw w sądach.

PiS wycofał się z kontrowersyjnego zapisu w ustawie o sądach, który według opozycji umożliwiał ręczne sterowanie składami sędziowskimi. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast na piątkowym posiedzeniu zgłosił poprawkę w tej sprawie.

Jak twierdził polityk, opozycja "opacznie rozumiała zmianę".

Projekty zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, KRS, prokuraturze i sądach zostały poparte w piątek przez PiS podczas II czytania.

Kontrowersje wobec zapisów ustawy

Podczas czwartkowego posiedzenia wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej mówiła o obawach związanych z poprzednią wersją projektu.

- Niezmienność składu nastąpi dopiero od posiedzenia, o którym zawiadomiono strony. Czyli wylosujemy sędziego, a potem do pierwszego posiedzenia, na którym mają być strony, możemy zrobić wszystko, czyli zmienić skład. Wprowadzacie rozwiązanie, które pozwoli zmienić sędziego ot tak, bo uznacie, że ten, który został wylosowany, nie jest właściwy - twierdziła Dolniak.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewniał, że PiS z losowego przydzielania spraw nie rezygnuje. - Gdybyśmy rezygnowali, to byłby to skandal i ja bym się w tym zgodził z panią poseł. Ale nie rezygnujemy - podkreślał.

Powołał się na przepis, który mówi o tym, że pod odbyciu posiedzenia, o którym zostały zawiadomione strony, zmiana składu może nastąpić "tylko w przypadku niemożności rozpoznania sprawy w dotychczasowym składzie albo długotrwałej przeszkody w rozpoznaniu sprawy w dotychczasowym składzie".

- Czy to oznacza, że wprowadzany jest w tej ustawie gdziekolwiek system ręcznego przydziału spraw, system, który nikomu nie przeszkadzał? Nie przeszkadzał Platformie wtedy, kiedy rządziła, bo być może był wygodny. My niczego tutaj nie zmieniamy - dodał.

Mimo tych zapewnień poseł Ast zdecydował się jednak na wprowadzenie poprawki zmieniającej kontrowersyjny zapis, która ostatecznie została poparta przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Kłamliwe larum"

Publicyści i politycy również zwracali uwagę na niebezpieczeństwa związane ze zmianami w projekcie.

"PiS w swojej ustawie o sądownictwie, po kolejnych zmianach na ostatniej prostej, kombinują nawet nad sztandarową obietnicą losowania systemu sędziów" - zauważył Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

"Poseł Ast pod pozorem "fałszywego zrozumienia intencji" w sprawie obejścia losowego przydziału spraw, składa autopoprawkę o wykreślenie zapisu" - skomentował dziennikarz Paweł Wroński.

"PiS wycofuje się ze sztandarowej zmiany w sądownictwie - losowego wybierania sędziów. Czyli było to oszustwo. Chyba już czas powiedzieć PiS-owi, że to właśnie na tych "zmianach" się przejedzie najbardziej. Nic się nie zmieniło i nie zmieni, było źle, jest tragicznie. Mit pryska..." - napisał Paweł Miter.

"Wycofanie się z losowania sędziów to fundamentalny cios w reformę wymiaru sprawiedliwości!!!! PiS oszukałby swoich wyborców w fundamentalnej sprawie!" - oburzała się Ewa Stankiewicz.

"Skoro podniesione zostało kłamliwe larum, to racjonalnym jest usunąć coś co budzi wątpliwości (wbrew zamierzeniom) niż ponosić koszty powielanych zmanipulowanych i nazbyt napompowanych zarzutów" - zareagował na Twitterze w jednym z wpisów Sebastian Kaleta, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, członek komisji ds. reprywatyzacji warszawskiej.

Czy wiesz, co robić w przypadku zadławienia?


 

Więcej o:
Komentarze (75)
PiS nie wycofuje się z losowego przydziału spraw
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 30 razy 14

  Idą czasy Wielkiej Smuty, gnicia państwa, ustrojowej anarchii i totalnej kleptokracji.
  Stajemy się Republiką Bananową w środku Europy.

 • polakadam

  Oceniono 22 razy 12

  Dużo będzie do odkręcenia po wyborach. Demolka państwa postępuje. Zacząć trzeba będzie od wprowadzenia w życie starych orzeczeń TK. Za tym pójdzie zmiana jego składu. To z automatu uniewazni większość pisich ustaw. Później głównych pisowskich zdrajców Polski pod trybunał.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 9

  PiS knuje i kombinuje przy sądach , ale oni odejdą wkrótce a przepisy zostaną , ciekawe czy będą im się podobać jak kto inny zacznie je stosować

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 8

  Złapany pisiorek za rękę, zawsze stwierdzi, że nie jego. Najważniejsze żeby się nie dobrali do konstytucji, bo już nie będzie żadnej drogi powrotnej do normalności.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 20 razy 8

  Chyba najwyższy czas na interwencję UE. Traktat akcesyjny nie przewiduje możliwości wprowadzenia dyktatury w państwie członkowskim. Nie przewiduje też aż tak skrajnej bezczelności, łamania prawa i głupoty rządzących. Nawet z PiS-u.

 • plutoniczna

  Oceniono 20 razy 8

  ojtam ojtam.
  w razie czego jak losowanie źle wylosuje nie po myśli PIS, to (po) słuszny prezes sądu poprawi.

  gnijąca Polska bez żadnego trybu.

 • d_ost

  Oceniono 19 razy 7

  Taaa, w Trybunale Konstytucyjnym jest z kolei alfabetyczny przydział spraw. Kolejność liter alfabetu, co tydzień na nowo, ustala mgr Przyłębska.

 • byrcyn11

  Oceniono 8 razy 6

  Pamiętacie jak mówili, że teraz (z nowymi pseudo-sędziami) to rozpatrywanie spraw w TK przyspieszy - i co ? Pamiętacie jak mówili, że TK, to będzie rozpatrywać sprawy według kolejności wpłynięć - i co ? Całe reformy sądownictwa to ściema, dla usprawiedliwienia wymiany sędziów na "posłusznych kłapouchych" !

 • trzyminuty

  Oceniono 8 razy 6

  Pisowska swołocz zgodnie z najlepszymi, bolszewickimi i czekistowskimi standardami. Władimir Wladimirowicz będzie dumny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX