Andrzej Duda na temat ułaskawień. Przypominają mu nagranie z 2011 roku

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent Andrzej Duda miał prawo ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed uprawomocnieniem się wyroku. Tymczasem użytkownicy mediów społecznościowych przypominają wypowiedź Dudy z 2011 r., w której stwierdził, że "ułaskawia się osoby uznane za winne".

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prezydent Andrzej Duda mógł skorzystać z prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego, który nie został skazany prawomocnym wyrokiem.

Trybunał zajął się prawem łaski na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Rozstrzygnięcie miało związek z ułaskawieniem w 2015 roku między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i wiceszefa CBA Macieja Wąsika, skazanych przez Sąd Rejonowy w Warszawie za nadużycia w tak zwanej aferze gruntowej. Do ułaskawienia doszło jeszcze zanim wyrok się uprawomocnił.

W 2017 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę, według której nie można ułaskawić osoby przed skazaniem jej prawomocnym wyrokiem.

Andrzej Duda: Ułaskawia się osoby uznane za winne

W dniu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny wiele osób przypomina wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy z 2011 r.

- Jako minister w Kancelarii Prezydenta, nadzorujący Biuro Obywatelstw i Prawa Łaski, (...) chciałbym z całą odpowiedzialnością oświadczyć, że prezydent Lech Kaczyński podchodził do spraw ułaskawień z bezstronnością - mówił w 2011 roku Andrzej Duda.

Chodziło wówczas o sprawę kontrowersji dotyczących Adama S., który utrzymywał kontakty biznesowe z zięciem Lecha Kaczyńskiego Marcinem Dubienieckim. Adam S. został ułaskawiony w 2009 r. Lecha Kaczyńskiego.

- Każde ułaskawienie może budzić kontrowersje, bo taka jest natura tej instytucji. Ułaskawia się osoby, uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem

- powiedział Duda.

Tymczasem Mariusz Kamiński, którego ułaskawił już prezydent Duda formalnie nie był winny, gdyż wyrok w jego sprawie się nie uprawomocnił.

"Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne - przekonywał jeszcze kilka lat temu przyszły prezydent Andrzej Duda. Jak widać, trudno wytrzymać mu w swych własnych przekonaniach..." - skomentował prezydent Słupska Robert Biedroń, który umieścił nagranie w sieci.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

"Prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych". Sąd Najwyższy uznał ułaskawienie M. Kamińskiego za bezprawne

Więcej o:
Komentarze (281)
Andrzej Duda na temat ułaskawień. Przypominają mu nagranie z 2011 r.
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 151 razy 111

  Andrzej Duda nie miał innego zdania kiedyś niż ma teraz, bo on po prostu nie ma i nie miał ŻADNEGO zdania. On tylko powtarza bezrefleksyjnie to, co mu prezes każe mówić.
  Jak Kaczyński jutro zmieni zdanie, to i Duda je zmieni.
  Jak Kaczyński każe mu coś powiedzieć, Duda powie.
  Jest marionetką Kaczyńskiego, zerem.
  Mówienie że on ma jakiekolwiek własne zdanie, to niezasłużony komplement.

 • glencok

  Oceniono 99 razy 65

  budyń nie zmienia poglądów bo ich nie ma. Gada co mu wygodnie i to czego wymaga od niego kaczyński

 • maciek7783

  Oceniono 89 razy 61

  Adrian najpierw był marionetką NIEUDACZNIKA, teraz jest marionetką jego brata SZUBRAWCA, zwanego również BRATOBÓJCĄ, i w tym zakresie poglądów nie zmienia !!!!!!!!!!!!!

 • bob_59

  Oceniono 63 razy 51

  Przecież łapanie za słowa tego koniunkturalisty nie ma najmniejszego sensu.
  Dla pieniędzy i władzy sprzeniewierzył się ślubowaniu, które składał jako prawnik, sprzeniewierzył sie też przysiędze na Konstytucję.
  W normalnym kraju już dawno byłby złożony z urzędu i postawiony przed sądem...

 • krynolinka

  Oceniono 82 razy 44

  Ciekawe ile takich papierów już in blanco wystawił. Pewnie każdy pisiorek tego rodzaju glejt ma.

 • kotmiki

  Oceniono 55 razy 39

  Rada naukowa UJ powinna rozważyć możliwość odebrania temu gangsterowi politycznemu tytułu doktora przecież on od 2 lat udowadnia całemu światu, że prawa kompletnie nie zna i notorycznie je narusza łącznie z Konstytucją RP

 • asr1

  Oceniono 55 razy 35

  Nie ma pojęcia honor i przyzwoitość już o prawie nie wspomnę !!!!. Proponuję przywrócenia kary infamii aby takie indywidua można było obłożyć infamią do 3-go pokolenia, no nie ma rady !!! trzeba coś z tym zrobić, żadne prawo nie obroni się przed przestępczym działaniem niby legalnej władzy !!!

 • starczypl

  Oceniono 49 razy 29

  Na jego miejscu cieszyłbym się jeśli dosięgnie go tylko Trybunał Stanu ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX